şükela:  tümü | bugün soru sor
 • çevremde birçok insan biliyorum ki sürekli ekşi sözlük'te takılıyor. bu sürekli takılmanın bir etkisi olarak da hayata karşı duruşlarında, konuşmalarında, gündelik reflekslerinde bir ekşi sözlük etkisi seziyorum. niyeyse gözlemlerimi şöyle sıralayasım geldi:

  malumatfuruşluk: ekşi'nin birçok konuda kullanışlı bilgiler sağladığı gerçek. fakat ekşi'de takılmayı abartan, entelektüel bilgilerini ekşi'den alan insanlarda her konuda konuşma, konuyla ilgisi olmasa bile bilgilerini lap lap lap diye sıralama, konuyla bilgisi yoksa bile birkaç cümle bir şeyler söyleme gereği oluyor. en azından sen anlatırken "evet evet" "heh aynen aynen" filan diyor. oysa ki o başlığı onun beynine girince "böyle bir şey yok." yazıyor.

  hiddetli savunuculuk hâli: arkadaş muhtemelen ekşi'de fazlaca siyasi gündem takip ediyor ve o arkadaşla bir yere oturduğunda senin göremediğin-duyamadığın bazı görünmez odaklara da sürekli laf soktuğunu görüyorsun. "o iş bazı tweet kuşlarının dediği gibi olmuyor canım benim", "bu millet ne istiyor anlamıyorum ya, daha napsın adam" filan diyor. belli ki gündeme yazanlar canını çok sıkıyor, ekşi'de cevap vererek de atamıyor sinirini...

  tutarsızlık: bir gün savunduğunu başka bir gün yeriyor ya da tam tersi. düşüncelerinde bir kategorizasyon yok. politik görüşünü anlamıyorsun (belki bazı noktalarda her şeye karşı olan ekşici piç diyebilirsin). tahminlerime göre söz konusu kişi; açılan gündem maddesinde kim ikna edici bir şey yazmışsa, daha çok fav'lanmışsa ya da uzun uzun birtakım şeyler sıraladığı için yazdıkları onu haklı göstermişse ona hak veriyor. onun ideolojisi "ikna edici ekşi yazarlarının görüşü". bir nevi kafasında oyluyor entry'leri, birini alıp gerçek hayata taşıyor.

  komplo yatkınlığı: evet, biliyoruz ki ekşi'de bazen sırf trollüğüne bazen de ciddi ciddi, komplo teorilerine sık rastlıyoruz. muharrem ince'nin çıkmadığı akşamda da görmüştük bunu zaten. bahsettiğim ekşi karakterli arkadaş da olayları genelde komplolara göre yorumluyor. o öyküleri kendi mi yazıyor ya da birkaç öyküyü birleştirip mi yaratıyor anlamıyorsun ama mantıklı bir yerlere de bağlıyor. öyle ayrıntılı yorumluyor ve o kadar çok bilgi veriyor ki karşı da çıkamıyorsun pezevenge...

  aynı anda mutsuz ve goygoycu ruh hâli: ekşi'de takılırken gündemle çok içli dışlı olduğu için ister istemez mutsuz oluyor tabii, ülkeden memnun olmak için çok sebep yok sonuçta, psikolojisine yansıyor bu. ama bu sitenin yer yer güzel bir goygoy tarzı da olduğu için bir şeyler kapmış, muhabbetin goygoyu nereden nasıl çıkar biliyor. eğer havasındaysa masayı gülmekten de geçiriyor eşşek sıpası...

  yani işte aklıma gelenler bunlar. doğrudan sitenin etkisi değil de aşırı doz etkisi diyelim daha çok.
 • doğru bir tespit olmakla birlikte karakteri instagramdan etkilenen kişiden yeğdir.
 • kişiliğinde boşluklar ve çatlaklar barındıran şahsiyettir.
  sağlam kişilik hiçbir mecradan nem kapmaz.
 • bu arkadaşlar ayrıca hiç görmedikleri kentlerde yaşayanlar hakkında yobazlar yeaa, orda yaşanır mi hiç, aaa orası süper laik yaşanılacak şehir yorumları da yapar.
 • kendini tamamlamamış kişidir.
  sadece sözlükten değil çevresinden ve çoğu siteden etkilenebilir.
  size tavsiyem; her zaman kendinize ait bi fikriniz olsun.
 • umarım cinsel hayat konusunda etkilenmiyordur dediğim kişi.*

  şaka bir yana sadece ekşi sözlük'te olmayan bir durumdur bu. yeni nesil artık kendi fikirleriyle düşünemiyor. çevresinden oradan buradan duyduğu şeylerle şekillendiriyor kendini. bunun içine ekşi sözlük'ü de katarsın, instagramı da, youtube da.