• edit: oha ben başlığı aynı eve çıkmak olarak okudum lan. olay bambaşkaymış. hehe.

freud kokainden paranoyak olup marxa atlar, weber de bunları ayırayım derken faşo olurdu. gün yüzü göstermezdi bu ipneler insana. gazete kağıtlarını yere serip patatesli yumurta yerken weber herkesi kar maksimizasyonuyla suçlayıp "olm, azar azar yiyin şu nimeti." diye ayar vermeye çalışır, marxa teorilerinin pratikte bi sikime yaramadığına inandırmaya çalışıp freudu sürekli hıristiyanlığa davet ederdi. tabi freud ve marx bunun arkasından sürekli dedikodu yapıp kuyusunu kazarken pratikte kavgalıyız kanka tribi atarlardı. freud abi bişi denicem iki dakika uzansana, abi kız gelecek bugün gelmesen dediğinde marx gaza gelip isyan çıkarır, ben de istiyom lan diye timsah gözyaşlarıyla ekmaaanı pattizli yunurtaya atıp odasına kapanırdı. böyle böyle ünlü oldu bunlar zaten. olm, yaşadıklarımızı bi anlatsam, üff, çıldırırsın kanka, valla manyak olursun.
  • ifade özgürlüğü ile açıklamanın yersiz olduğu sözlerdir. bugün ben einstein'a şarlatan desem saygısızlıktan ziyade mallığım konuşulur mesela. aynı durum burada da geçerli. saygısızlığı falan geç, bu insanlara şarlatan demek direkt olarak senin ne kadar dangalak biri olduğunun ayyuka çıkmasıdır.
  • freud ile marx şarlatandır. marx konusunda eminim hatta. value meselesini yanlış hesaplayıp transformation problem yaratmış, buna rağmen kapitalist işçiyi sömürüyoor diye ortalığı ayağa kaldırmıştır. freud başka disiplinden, dolayısıyla açık kapı bırakıyorum. ancak şimdiye kadar okuduklarım vr dinlediklerim bunu söylüyor. sonra bunun için link atacağım buraya
  • durun bu sefer de ben yapacagim:

atilla yayla kim amk?

oglum ben iflah olmaz bir pan-turkist olmama ragmen highgate mezarliginin yanindan gecerken marx orada yatiyor diye veya golders green krematoryumun etrafinda yururken freud orada yakilmis diye kendime cekiduzen veriyorum. yazdiklarinin hepsine katiliyor muyum? elbette hayir ama ibibigin birinin de haklarinda boyle seviyesizce konusmasina da birileri dur demeli.
  • "makyavel'den önce dünyada ahlaksızlık yoktu" diyecek bir skolastik antisemitik liberalizm ekolünün doğuşunu veya "tek gerçek bilim göklerden gelen dogmalar ışığı altında yapılabilir" mottosunu şiar edinecek bir neo-bilimselliği müjdeliyor olabilecek tespit. tasım, konsept, paradoks, paradigma ve fenomen gibi sihirli kelimeleri kullanmaması şimdilik zayıf yönü. yalnız, darwin, lacan ve foucault'ı unutarak büyük hata yapmış, sanırım bugünkü yanlışlama kontenjanı sadece 3 kişilik.

evet, dünya düzdür, her komplo aslında fark edilmek için kurulur ve post truth her yerde...
  • marx ve weber bir tarafa.
    eğer şarlatanlık ile ifade etmeye çalıştığı şey pseudoscience ise freud konusunda gayet haklıdır. freud'un teorisi bilimselliğin en birincil kriterlerinden olan yanlışlanabilirliği sağlayamaz. adler de aynı şekilde. üstte bir yazar da research için teşvik veya destek alamamalarından söz etmiş. test edilemeyen bir yapı ile, ne research yaparsınız ne de yanlışlanmayı sağlarsınız.
    bu yayla denen kişinin iddiasının bu olmadığına yüzde bin eminim. muhtemelen toplumun ahlakını bozmaları hakkında nutuk çeker. insan hiç annesini öper mi filan diyordur tahminim. ancak onun saçmalaması, freud'u bilimsel yapmıyor. bu ikisini birbirinden ayırabildiğiniz gün dünya daha yaşanır bir yer olacak.
    ekşi sözlükte bu akıl yürütmeyi yapamayacak kadar cahil kişiler olduğunu görmek de korkutucu.
  • bir sosyolog olarak marx ve weber için konuşuyorum öncelikle. arkadaşlar bu insanlar "kendi dönemlerinin" düşünürleri. bütün teorilerini bugüne uyarlayamayız elbette. ayrıca olayları bir taraftan ele almış olmak da şarlatanlık değildir, konuyu daraltmaktır.

ayrıca bu insanlar sadece teori de ortaya koymuyor. örneğin marx'ın paranın nasıl günümüzdeki halini aldığına dair süreci anlatışını okumanızı tavsiye ederim.

bana kalırsa weber'in protestan ahlakı ve kapitalizmim ruhu kitabını okuyup ona şarlatan demek mümkün değil.

freud'e gelecek olursak, adam ortaya bir ekol koyuyor. bir yaklaşım geliştiriyor. açıkçası ben freud'e de birçok noktada katılıyorum, açıklamaları beni tatmin ediyor. insan psikolojisi çok kırılgan ve derinlikli bir yapı. tek bir doğru zaten olamaz. bu da bir yaklaşım. ayrıca, freudyen psikanaliz yaklaşımında savunma mekanizmalarından da bahsedilir örneğin. birçoğunu eminim ki tepkilerinizi açıklamakta bugün dahi kullanırsınız.

bu insanlar yazdıklarıyla ve düşünceleriyle birçok insana ilham verdi, onların yolunu açtı. yazdıklarının bir kısmı hala güncelliğini de koruyor ama unutmamak gerekir ki toplumlar da yaşayan organizmalardır ve zaman içinde değişimlere uğrarlar. aklımızın bir köşesinde bulunsun.
  • marx ve freud tabii şarlatan amk. koronavirüs bize uğramayacak bizim genimiz sağlam dedi freud. marx ise ağzı burnu sürekli tuzlu suyla yıkayın dedi hatta marx şarlatanlıkta bir adım öne çıkıp kelle paça iyi gelir dedi. bir de sürekli uydu kanalına çıkıp bitkisel doğaldır diye ülkemiz insanlarına sentetik ürünleri ittiriyorlar. yani bu ikisi şarlatan değil de şamil tayyar mı şarlatan?
  • adam smith in tezini, kötülemek için anti tez hazırlamışlar bunun pratiğini görmek için en örgütlenebilir, işçi sınıfını kullanmışlar. tüm dünyada milyonlarca insanın ölümüne yol açan vahşet rejimlerinin kurulmasına yol açmışlardır, evet şarlatandırlar,
  • bugünkü bilgi ile dünü eleştirme hakkını kendisinde bulan birisinin kurduğu cümle.

bundan 200 yıl sonra dönek bir saray soytarısının kendisine şarlatan diyebilecek bir fikir üretmesini sayın atilla yayla'dan heyecanla bekliyoruz.
hesabın var mı? giriş yap