• çok uyanık ymm'ler tarafından incelenen firmaya yıkılan angara iş. gelen bütün inceleme tutanaklarını işim gücüm olmasa bile geçe bırakırım. arayıp hala gelmedi diyene de ya bu formları normalde sizin gelip firmada doldurmanız gerekmiyor muydu ben mi yanlış biliyorum tarzı bir şeyler geveler en kısa zamanda göndereceğimi söyler biraz daha oyalarım.
    beklesin biraz işi ne , hem işini bana yaptır hem de ne zaman gelecek ne zaman gelecek yok öyle yağma.
  • muhasebecilerin çilesi
  • ymm'lerin firmalardan yahut onların mali müşavirlerinden bilgi istemesi. 2 durumda karşıt inceleme yapılır.

1- firma ile ymm tam tasdik sözleşmesi imzalamıştır ve ymm uygun gördüğü firmalardan alışların mahiyetini öğrenmek ister ve karşıt inceleme tutanağı düzenler.

2- firmanın kdv iade alacağı doğmuştur (ihracattan, indirimli oranlı bir de eskiden tevkifatlı iade alacağı oluyordu) ve bir ymm ile iadenin alınması için sözleşme düzenlemiştir buna istinaden ymm alım yapılan firmalar nezdinde karşıt incelemeler düzenler.

şimdi yukarıdaki entrylerdeki şikayetleri ve bıdıbıdıları okudum da ymm'lerin bu bilgileri vergi dairesi aracılığıyla isteme hakkı olduğunu yazmak istedim. siz cevap vermediğinizde oluşacak prosedürden bahsedeyim. firmanıza vergi dairesinden bir e-tebligat gelir. şu şu şu dönemleriniz incelemeye alınmıştır defterlerinizi ve belgelerinizi şu tarihe kadar dairemize teslim edin diye. siz o 15 günlük sürede (süreden tam emin değilim hiç başvurmak durumunda kalmadım bu yola) defterleriniz yazdırır yahut sisteme yükler beratlarını alır istedikleri muavinler ve fatura dosyalarıyla dairenize teslim edersiniz. ymm de kendisi yahut yetki verdiği personeli gider ve orada tutanağını tutar. mükellef çağrılır tutanak imzalatılır ve böylece tutanak tamamlanmış olur.

bu işin cevap vermekten imtina ettiğiniz kısmı. ama zaten ymm'ler de mesleğin zorluklarını işlerin yoğun olduğu zamanları bildikleri için size bir tutanak gönderdiklerinde bu dönemlerde (çok çok acil değilse) sizi sıkıştırmazlar. lütfen birbirimizin işlerine saygı duyalım yardımcı olalım. bir gün bir çoğumuz ymm olacağız niye zorlaştırıyoruz ki birbirimizin işlerini?
  • smmm için angaryadır.
  • 200 tl gibi bir ücreti var diye biliyorum.
  • bir tanesi para almadan yapmam ben dedi ..rica ettik, tatlı dille konuştuk ..çalıştığı firmaya söyledik 2 -3 hamleden sonra ..yaptı...yaptı ama ..
    hakkımı helal etmiyorum içerikli kitaptan coppy paste yapılmış sure ile bir örneğini bize gönderdi..beyni ekşimiş bunun ..
  • mesleğimden nefret etme sebebimdir. bir sürü angarya ile uğraşırken küt bir mail gelir aha karşıt inceleme gelmiştir.

gerçekten onları doldurmak bana zulüm geliyor. bunları doldurur musunuz diye mail atıyorlar eskiden böyle miydi geliyorlardı evrakları doldurup gidiyorlardı.

bırakacağım bu işi muhasebeden nefret ediyorum.
  • 2023 yılı için 400 lira olarak belirledim ücreti. paramı gönderirse tutanağını alır, yoksa tıpış tıpış gelsin yapsın incelemesini. eylül ayında ymm sınavına girecek olmam da ayrı bir tezat gibi duruyor şu an, sanki kendi ayağıma sıkıyormuşum gibi hissediyorum.
hesabın var mı? giriş yap