• hangi ırktan, hangi mezhepten, hangi cinsiyetten olursa olsun binlerce insanın azınlıkta olan küçük bir gruba, hele ki suçlu olup olmadıkları bile aşikar olan insanlara saldırmaları en basit tabiriyle barbarlığın ve vicdansızlığın göstergesidir. eğer ortada işlenmiş bir suç varsa (ki tek etken paylaşılan video ise bu hem yerel hem de uluslararası hukuka aykırı bir fiil değil) bunun hesabını çözecek olan tek merci yargıdır. yapılanlar suçun şahsiliği ilkesi gereği olayla ilgilisi olmayan, sadece para kazanma gayesiyle yüzlerce km uzaktan gelen emekçilerin emeklerine ihanettir. ırkçılığın ne kadar kötü, ne kadar ahlaksız ne kadar barbarca bir davranış olduğunu bir kez daha görmüş olduk. diğer taraftan bu insanlık dışı görüntüleri öven, sırf arap oldukları için yapılanları meşru gören, mutlu olan, sevinç naraları atarak alkış tutan sözüm ona insanları görünce kendi insanlığımdan utanıyorum.
  • bilgi olsun bu şantiyede bildiginiz türkiye de askari ücretle calışan elektrikci 3500 dolar alıyor.3 ayda gidiş geliş uçak biletini alıyorlar izinini ülkesinde yapıyor.kaldıgı yer otel.kazak çalışanlar 800-1000 dolar arası alıyor.nerden mi biliyorum?
    bonus bilgi kazakların ne cektigiyle ilgili bir tanıdıgım ülkesinde de 4 cocugu olmasına ragmen kazakistanda ayrı ayrı vakitlerde 3 kadınla yaşıyordu kendisi 55 yaşlarında son birlikteligi 25 yaşlarındaydı.
    kazakistanda sorarlar nerede yaşadıgını türkiye nin neresinde yaşıyorsun türk müsün diye
    düşünün suriyeli ülkenize geliyor yüksek maaş alıyor ve ülkenizden eşinizden dostunuz yakınınızdan 3 kişiyle beraber oluyor.
  • bu tur olaylarin kazakistanda sık yasanmasinin asil sebebinin hukuk ve adaletin islemeyisine bagliyorum.

goruldugu uzere, adaleti kurumlar yerine halkin tesis etmesi ne tehlikelidir ki ayni olaylar turkiyede de yasanabilir. hak, hukuk dedim ama kazakistanin diktatorluk ile yonetilen bir ulke oldugunu az daha unutuyordum. sayin nursultan; "biz muslumaniz, arap degiliz" pr'i kasmak yerine, baskente kendi ismine vermek yerine demokrasiyi getireymis ulkesine, 30 sene uzun bir sure netekim.
  • şu insanoğlu toptan yok olsa da bitse şu gerizekalı saçmalıklar bütünü.
  • böyle olaylar genelde maaş aralığının yüksekliğinden kaynaklanır. 2004'teki olaylar da bundandı. 4 sene kazakistan'da çalışmış gibi olarak söyleyebilirim ki, bu olayların ikinci defa aynı yerde yaşanması tesadüf değil. o bölgede yaşayan insanlar genelde daha saldırgan ve sert mizaçlı oluyor. ki kazakistan'ın yüz ölçümünün türkiye'nin 3 katı olduğu düşünüldüğünde çok da anormal bir durum değil farklı yerlerde doğan ve yaşayan insanların farklı düşünmesi ve davranması.

olayların ana kaynağının da bu saçma fotoğraf olduğunu düşünmüyorum. daha önceden gelen ve biriken ufak olayların patlaması bu.

en büyük tavsiyem ise, türki cumhuriyetler'de doğmuş ve büyümüş olan insanlara güvenirken yüz defa falan düşünün. hiçbir zaman seni düşünmezler. ve asla sen de türk'sün argümanı ile yaklaşmayın. çünkü asla türk olduklarını kabul etmezler.
  • sayın .mına koduğumunun hümanistlerine ithafen; kazakistan /tengiz'de gerçekleşecen olaylarların sebebi sadece bir "masumane" whatsapp profil fotoğrafı değil, o sürece kadar arap üst kademe kadronun aldıkları dudak uçuklatan maaşları ile yaptıkları "şovenist" hareketlerdir ( hiç bir insan yurtdışına düşük maaş ile gitmez ). siz yerel halkın aldığı mevcut maaşın 10 katını alır ve 100 katı gözlerine soka soka hal ve hareketlerde bulunursanız, afedersiniz size 1000 katını sokarlar! ha, burada aşırılık ve insanlık dışı hareketler yapılmış mıdır diye sorarsanız, evet derim fakat bu sadece kazaklar için geçerli değil, ekonomik eşitsizliğin yapıldığı her toplumda olması muhtemel bir risktir. yarın öbür gün bu olay benzeri türkiye'nin herhangi bir bölgesi yada şehrinde yaşandığında, aynı tepki yada bin misli yaşanması muhtemeldir (insanlığın eline anlık güç verildiğinde yapamayacağı şey yoktur). dahası yıllar önce yaşanan enka olaylarında da, baş neden aynı gelir eşitsizliğinin ve oraya gelen bazı işçilerin aşırı "rahat" hareketleri olayların fitilini ateşlemiştir. tabi ki de azınlığın yaptığını, çoğunluğa mal edemeyiz ama malesef pembe renkli bir dünyada değil, zenginin fakiri ezdiği, çomarın çabuk gaza geldiği, humanistim diyerek yüzeysel eleştiri yapanların vb. lerinin dünyasındayız. bu yüzden bi s.ktirip gidiniz efendim! olayların gerçek sebebini bilip bilmeden yorum yapmayın, yaparsanız da ayarlı yapın sayın "humanist" yazarlar
  • hırsızın hiçmi suçu yok.kazak kızı domalıyorsa arap türk ingiliz farketmez sikerler.
  • kazak kardeşlerimin elleri dert görmesin keşke ifşacıyı da yakalayabilselerdi. umarım yakında bu namus bilincine türk halkı da erişip suri tacizcileri ait olduğu yere gönderirler.
  • nedeni ne olursa olsun kabul edilebilir bir tarafı yok bunun. çok üzücü.
  • masum insanlara saldırmanın hiçbir haklı yanı olamaz.
hesabın var mı? giriş yap