10542 entry daha
  • tanim: hayat arkadasi ve manen iyilestirici dokunuslar uzmani varliklar.

benim sokaktan sahiplendigim kucuk bir siberya kaplani boyutunda, dunya tembeli/guzeli ve (bkz: norvec orman kedisi) genleri karismis bir tekir ve bir de basta (bkz: russian blue) sanip sonradan (bkz: nebelung) turunden geldigini ogrendigim, bir onceki hayatinda cilingirlik meslegini icra ettiginden supheye mahal vermeyen sekilde emin oldugum ve tambir cingoz olmak uzere toplamda iki kedim var. sahiplenislerinin hikayesi bir ayri, ayriliklarimizin hikayesi daha bir ayri hikaye ancak simdi oralara girip kafalarinizi utulemeyeyim. sadece iki noktaya deginmek istedim:

1- aralarindaki karakter farkliliklari ve uygulamaya yansimalari, gunumuz dunyasinda tek duze robotik yasayisinda - ayni minimalism yaa abi akimina kaybedilen sehir ogeleri ve onlari olusturan suretlerin siliklesmesi gibi - kaybolmus insanlara nazaran acayip seviyede gunluk yasamlarina yansiyor. allah kuran gandhi jesus ricky gervais kimi anarsam anayim tekir kedim asla ama asla yanasmiyor istemezse. istediginde de iki saniye surtunme o kadar. tabi ben ilk goz agrim oldugu icin cok ugrassam da ancak agir uyku sirasinda mis kokulu gidisini opebiliyorum. tirnak kestirmek imkansiz, veteriner ziyaretlerinde tasima kafesine (rahat etsin diye xxl aldım, kopek sigar) asla sokulamaz kacar saklanir, kucaga alinmaya asla musamaha gostermez patiyi koyar ve viyaklar ve son olarak tabiki bu kedi de benim gibi cok hizli yedigi icin beynine sinyal gitmiyor doyduguna dair. :( onunden tabak alabilmeniz icin gercekten yigidin harman oldugu yerden gelmeniz gerekebilir.

2- asil ve son olarak deginmek istedigim ise, donem donem baska aile uyelerimle yasamak durumunda oldular. cocuklukta kopege kediye asla olmazlar cektiren babamin, cocuklari evden ucup gittikten sonra yasam enerjisi iyice dusen anneye, hastaliklarla bogusan teyzeye, ordek gibi badi badi bir o odadan bir bu odaya yuruyen mis kokulu anneanneye ne iyi geldiklerini, hayvanlarin filtreleri olmadigi icin hayirdan anlamadiklari icin yaptiklari ve yapmadiklari seyler yuzunden dustukleri durumlar sonrasinda onlari nasil guldurup mutlu ettikleri tum aileye sirayet etti ve gercekten de bazi yaralari iyilestirdi, iyilestiriyor.

belki ben zaman icerisinde (bkz: extrovert) bir insandan, (bkz: introvert) bir insana donustugumden belki de otuzlu yaslarda artik insanlari matrix'te ajan smith'in gordugu gibi bir viruse benzetmeye basladigimdan olsa gerek, hayvanlarla izole bir sekilde kendi kendime yeten, ekip bictigim toprakla ugrastigim bir yasam kurma yonunde hedeflerim olusmaya basladi. buna yonelik hamleler de yapmaya basladim. kendime bir ciftlik arsasi bakiyorum ege'nin bakir kalan bir yeri varsa eger artik. yoksa da yurtdisinda yapacagim bunu.

fakat bunlarin hepsi sokakta yollarin kesistigi iki tane kedi sayesinde oldu denilebilir. hayatin herkese bir an icin dahi olsa, bir kedinin kucaginiza cikip girrlamasindan alinan mutluluk kadar guzel ve samimi anilar sunmasini dilerim.
  • kedi sevenler için canlı kedi kameraları.
  • sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da araç motor içlerinin kontrol edilmesini gerektiren canlılar.

sıcağı sıcağına bir kedi kurtarma operasyonundan geliyorum şimdi.
    anne kedi, başka hiç bir yer kalmamışçasına bebelerini doğurmuş kaput içine.
    apartman otoparkına bir geldim, 4 adam teyakkuzda. araç kriko üstüne alınmış ama bekliyorlar öylece.

dedim “açılın, sağlamlayın krikoyu, bi alyan verin oradan” girdim aracın altına, açtım plastik kapağı, çıkarttım bebeleri.
    hali hazırda getirdikleri bir yuvanın içine yerleştirip, araçlardan uzakta bahçenin yeşil bir köşesine koyduk, analarına da tembihledim “taşıma kız bebeleri başka yere” diye.

yaz demeyin kış demeyin, kaput içini kontrol edin. çevreden yardım istemeye çekinmeyin.
    sadece arabanın başında bekleyerek bebe pisiler çıkmaz ordan. azıcık analitik düşünüp kurtarma konusunda yaratıcı fikirler bulmak lazım. eeee kedi bu, hiç bir canlıya benzemez :)
  • oyunda yeni toplayıcılar aldık. biri yatıyor gerçi. nöbetleşe topluyorlar gibi.

görsel
    görsel

ikinci yorulunca 3. geldi.

görsel
  • iki haftadır tuvaletinin dışına kaka ve çişini yapan bir modeliyle sinir harbi geçirdiğimiz canlı.

önceleri sadece kakasını tuvaletinin dışına yapıyordu. en kötüsü çişmiş. veterinere götürdük. ciddi bir sorunu yok gibi ama yine de idrar yolunda iltihap olma ihtimaline karşı antibiyotik yaptı ve düzenli olarak şu an c vitamini veriyorum.

idrarını çok sık ama az yapıyor. yer yer gidiyor tuvalet kabına yapıyor. bazen 10dk'da bir. sonra yine az az evin başka yerlerine. bazen de evin ortasına fazla fazla yapıyor.

veterinerimiz biraz sabırlı olmamızı ve verdiğimiz ilaçlar etki ettiğinde düzeleceğini söylüyor. umarım düzelir. bu şekilde yaşamayız gerçekten.

içinizde aynı sorunu yaşamış ve çözmüş olanlar varsa tecrübelerini paylaşırlarsa çok sevinirim.
  • canım kedim
  • kendilerini çok severim. ama evdeki cüce beni pek sevmiyor. aynı evin içinde hasret yaşıyorum sıpaya.
1679 entry daha
hesabın var mı? giriş yap