şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yillar once bir sahafta rastladigim enteresan kitap. 27 mayis sonrasinin calkantili ortaminda mahkeme izniyle yayimlanabilmi$, muhtemelen bir tahtasi eksilmi$ emekli bir subayin kaleme aldigi kitapta ataturk'un son peygamber oldugundan ve kemalizmin 6 $artindan (bilin bakalim neler) bahsediliyor.
  bazi kesimlerin zihninde ba$ligin -$iddetle reddetseler de- fiilen gecerli olmasi da ayri bir komedi tabii.
 • bazı büyük günahları şöyle sıralanmıştır:

  atatürk'ten bahsederken "bu adam" demek = şirk
  anma töreninde sakız çiğnemek = küfür
  10 kasım'da siren çalmayı unutmak: sapkınlık
  üniversiteye başörtüsüyle girmek: haram
 • kemalizmdir dininiz
  ankara banliyö treninden
  gazi istasyonunda ininiz

  tarzında yüzeyel bir şiir çalışmasına da konu olmuş din. (bkz: boris vian)
 • pozitivizmden olma, spiritüalizmden dogmadır.
 • kemalizmin ne olduğunu bilmeyenlerin, çevresindeki hacı hoca tayfasının kulaktan dolma bilgilerle "aa demek böyleymiş, dur buna saydırayım ben" deme dürtüsü içine girmesi sonucu çıkan yeni terim.
  bu terim bazı kişilerin çok hoşuna gitmektedir, çünkü ego tatmini için kullanılır. ancak ne yazık ki cahilliğin (ki cahilliğin en kötü yanı, bilgisiz olunduğunun bile farkında olmamaktadır) sonucu ortaya çıkmış bir dedikodudan ibarettir.
  kemalizme din demek, bazı şeyleri görmezden gelmeyi kolaylaştırır, bu da insanın kafasının rahat olmasını sağlar.
  kemalizm dini denilen olgu, bir dinde olmayan şeylere sahiptir, aynı zamanda bir dinde olması gereken şeylere sahip değildir. bu durumda "peki bu nasıl din o zaman" diyenlerin bu soruyu "kemalizm dini" safsatasını ortaya atanlara sorması gerekmektedir.
  kemalizm dini, aynı zamanda o karşıdaki kişinin inancına çok büyük bir hakarettir. 5 vakit namazını kılan, her türlü islami şartı yerine getiren birisini "kemalizm dini"ne inanmakla itham etmek, ona karşı yapılacak en büyük saygısızlık ve suçtur. ama elbette kemalizmi din görenlerin buna aldırış edecek kapasitede olmadığını biliyoruz.
  "kemalizm dini" diye kitap yazanların, "liberalizm dini, türban dini, haç dini, demokrasi dini, leninizm dini..." gibi kitaplar yazmasını da istiyoruz, çünkü onlara ancak bu yakışır.
 • böyle bir din yoktur, varsa da cahil örümcek beyinli ama pedofil takımın uydurmasıdır. ki zaten olmayacağı yüce atamızın sözleriyle de sabittir.

  "ben manevi miras olarak hiç bir ayet, hiç bir dogma, hiç bir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum.
  benim manevi mirasim ilim ve akıldır.
  benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında, belki gayelere tamamen eremediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi , akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir.
  zaman süratle ilerliyor; milletlerin, toplumların, kişilerin mutluluk ve mutsuzluk anlayışları bile değişiyor.
  böyle bir dünyada , asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur.
  benim türk milleti için yapmak istediklerim ve başarmaya çalıştıklarım ortadadır. benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel eksen üzerinde aklın ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar."

  (bkz: ben manevi miras olarak dogma birakmadim eşiği)
 • (bkz: türk dini)