feyerabend

  • 7475
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

yazarların sözlükten talep ettiği bilgiler

sözlük 113 sözlük yazarına soruşturma açılması tartışmaları sırasında sözlükçülerin kendileri hakkında soruşturma açıldığı bilgisinin iletilemeyeceğini söylemişti. bu tutuma karşı güçlü bir tepki gösterilse de sözlükten bir tavır değişikliği görmedik. (bkz: ekşi sözlük'ün soruşturmanın gizliliği yalanı)

şimdi de bilişim mağdurlarına destek platformu grubundaki yazarlar olarak, -sözlük yönetiminin tanımında- soruşturmanın gizliliğini bozmayacak, ancak soruşturma sürecini anlamamızı ve ileride yaşanacak mağduriyetlere karşı önlem alınmasını sağlayacak sorular toparladık. soruşturmanın gizliliği bahanesi olmayan sözlük yönetiminden en kısa zamanda bu soruların cevabını bekliyoruz.

* sözlük; giriş yaptığımız ip'leri ne kadar süre tutmaktadır?
* ip'lerimiz sadece savcılık tarafından soruşturma için mi talep edilmektedir, yoksa çeşitli devlet kurumlarından (emniyet bilişim vs) yazar bilgileri talep edilmekte midir?
* eğer soruşturma dışında yazar bilgileri talep edildiyse, hangi kurumlar bu talepte bulunmuştur, sözlüğün buna karşı tutumu nasıl olmuştur?
* soruşturma olmaksızın, ya da kurumların talebi olmaksızın, sözlük yönetimi veya sözlük yönetiminde bulunanlar sözlük yönetimi adına olmasa da insiyatif alarak çeşitli kurumlara sözlükçüleri şikayet etmiş midir?
* savcılık tarafından ip numarası talep edildiğinde, söz konusu kullanıcının son giriş yapılan ip'si mi, yoksa suç unsuru teşkil eden entrynin yazıldığı ip veyahut belli bir dönem içinde kullanılan bütün ip'ler mi verilmektedir. eğer bunların dışında bir uygulama varsa bu nedir?
* eğer son giriş yapılan ip dışında detaylı bir giriş bilgisi istenmişse/veriliyorsa bu sözlüğün yasal olarak saklamakla yükümlü olduğu süredeki (en az 6 ay) ip verilerini mi yoksa tamamını mı kapsamaktadır?
* sözlük içi özel mesajlarımız soruşturma konusu olmuş mudur? olduğu durumda, sözlük bu mesajları üçüncü kişilere veyahut kurumlara teslim etmiş midir?
* sözlük içi mesajlaşmalar kullanıcılar tarafından silinse bile bu mesajlar sözlüğün veritabanında tutulmakta mıdır?
* sözlük sonraki soruşturmalarda savcılara ip bilgisi talep edilen yazarlara bu bilginin iletilip iletilemeyeceğini yazılı olarak sormuş mudur? ismail onaran'dan (#24353250) farklı şekilde yanıt veren yahut yazılı yanıt veren savcı olmuş mudur?
* ilk büyük soruşturma dalgasında ssg yazarlara hukuki destek veremeyeceklerini ancak bilgi talepleriyle ilgilendiklerini söylemişken ("bu demek degil ki biz yazarlar "polis geldi napayim?" deyince "siktir lan orospu cocugu geber pezevenk" diyoruz. hatta kanzuk su anda ifadesi alinan yazarlarla benden daha fazla ilgilenmekle mesgul. ben de acikcasi onlarin magduriyetini azaltmak icin son iki gundur calisiyorum." #24172162) yazarların bu şekildeki bilgi alma girişimleri yanıtsız kalmaktadır. sözlük artık bu tarz bilgileri vermeyi de mi reddetmektedir?

imza: bilişim mağdurlarına destek platformu

devamını okuyayım »