feyerabend

  • 7477
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

mustafa özbek

metal işçisi burhan onaran'ın hakkında bir şeyler karaladığı sendika lideri.

"
sayın balbay;
(...)
ancak, yeni yol arkadaşlarınızdan, -yoksa patronunuzdan mı demek gerek- bir demokrasi kahramanı yaratma çabalarınız var ki, işte ona itirazım var...

kendisi aynı zamanda art televizyonu'nun da sahibi olarak bilinen türk metal-iş genel başkanı mustafa özbek ile birlikte yaptığınız "ayın gündemi" adlı programında hiç çekinmeden, özbek'i "tam bir demokrat" ilan ediyorsunuz.

mustafa özbek'in tarihini ve bugün yaptıklarını bilmiyor olsanız, yaptığınız bir nebze su kaldırır. hiç ağzınızı açmasanız hani boşluğa konuşuyor, duygusu yaşamasın diye karşısına oturtulduğunuzu düşünüp, belki es geçeceğiz; ama öyle yapmıyorsunuz. tersine, son derece aktif bir tutum içinde özbek'in ne kadar büyük bir demokrat ne kadar etkili bir işçi önderi, ne kadar yüksek fikirlere sahip bir sendikacı olduğunu vurgulayıp duruyorsunuz.

sendikal harekette astığı astık kestiği kestik bir diktatörden, bir sendika führer'inden, bir demokrasi kahramanı yaratmaya çalışmanız, karşılığını aldığınız için, belki sizin adınıza anlamlı olabilir. ama özbek'i azıcık tanıyan insanlar için, binlerce metal işkolunda çalışan için yaptığınız son derece anlamsız. hatta anlamsız olmanın ötesinde son derece komik. karşılığı ne olursa olsun yaptığınız insanın içini acıtıyor. program kayıtlarını daha sonra izleme olanağınız oluyor mu bilmiyorum fakat izlemediyseniz lütfen bir izleyin ve tekrar düşünün. karşılığı ne olursa olsun mustafa özbek'in karşısında bu kadar eğilip bükülmenize değer mi?

özbek'e sorular
programda "al gülüm ver gülüm" formatının dışına çıkma şansınız olup olmadığını bilmiyorum; ama yine de aşağıda sıraladığımız soruları türk metal üyesi işçiler adına sormanızı rica ediyoruz:

tam demokrasiyi savunan mustafa özbek, sendikanın zorunlu organlarının oluşumuna giden yolun ilk adımı olan işyeri delegelerinin belirlenmesinde nasıl bir yol izliyor? seçim yapıyor mu? yapmıyorsa neden yapmıyor?

herkesin kendi özgür iradesiyle aday olduğu gizli oy açık sayım esasına dayalı seçim yapılmadan sendika içi demokrasi olabilir mi? işyeri temsilcilerini, yasa hükmünün arkasına saklanarak atama mı yapıyor, yoksa işçi kendi fabrika temsilcisini gizli oy açık sayım esasıyla gerçekleşen seçimlerde kendisi mi hakikaten seçiyor?

sendikada isteyen herkes, delege, işyeri temsilcisi, şube veya merkez yöneticisi olabiliyor mu? olamıyorsa neden olamıyor? sendikada söz hakkı isteyen ya da olumsuzlukları eleştiren işçilerin işveren tarafından hemen kapının önüne konulması sadece tesadüf mü?

en son arçelik örneğinde görüldüğü gibi işverenlerin bir başka sendikaya karşı türk me-tal-iş'i tercih etmesinin nedeni nedir? türkmetal-iş'in üyeleri, işyeri temsilcileri, şube ve merkez yöneticileri imzalanan toplu iş sözleşmeleri için bırakın söz ve karar sahibi olmayı imzadan önce haberdar olabiliyor mu?

sendikanın mal varlığını, kurucusu olduğu vakfa devretmesi yargıdan döndü. işçilerin emeklerinden, birikimlerinden oluşan menkul ve gayrimenkulleri vakfa devretme girişimi bir tür sendikanın mal varlığını zimmetine geçirme çabası değil mi? sendikanın olanaklarıyla edinilmiş gayrimenkullere, henüz görev başındayken ve doğrudan kendi kararıyla adını vermesi nasıl bir ruh halinin ve demokrasi anlayışının ürünüdür?

kendisini eleştiren, muhalefet örgütlemeye çalışan işçi ve sendikacılara fiziksel şiddet uyguladığı iddiası doğru mudur? kendi içinde sendikal demokrasiyi işletmeyen birinin, ülkeye demokrasi önermesi tutarlı bir davranış olabilir mi? türk metal-iş genel başkanı olarak sendikadan ne kadar maaş alıyor? aldığı maaş, işko-lundaki ortalama işçi ücretlerinin kaç katına tekabül ediyor?

işçilerin, sendikanın olanaklarıyla oluşturulan televizyonda işçi sorunlarının, özbek'in kişisel politik tercihlerinin yüzde biri kadar bile yer bulmaması nasıl izah edilebilir? bir yandan akp'ye karşı başka bir siyasal hareket oluşturma hazırlıklarını sürdürürken, öte yandan türk-iş içinde akp'li sendikacıları yönetime taşıyan bir operasyona destek olmasının gerekçesi nedir?
(...)
"

birgün, 21 şubat 2008
http://www.birgun.net/…72&year=2008&month=02&day=21

devamını okuyayım »
09.07.2008 03:22