feyerabend

  • 7477
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

tekel işçileri

hazır köle denmişken eklemek lazım, malcolm x'in bir tespiti vardır zenci köleler ikiye ayrılır diye. biri tarla zencisi (field nigger) ötekisi de ev zencisi (house nigger). gururlu tarla kölesi, üstünde çaputla dışarıda uyur, dayak yer, elinden gelse kaçıp gider ama gururludur durumunun farkındadır. efendisinin evi yansa, rüzgar essin de alevleri korlasın diye dua eder.

bir de ev köleleri vardır. efendisi gibi giyinir, efendisi gibi konuşur; evin bodrumunda gözlerden uzak yatar ama yine de efendisine aşıktır. o kadar ki, "biz" diye konuşur. efendisi hasta olunca kendini öldürmek ister.

işte aynı şekilde aramızda modern ev köleleri var, akp'nin özelleştirme kisvesi altında şirketlerin hiç bir katkıda bulunmadan işletmeleri tekrar satarak kar etmesine göz yumanlar, nedense kendileri gibi işsiz, işi varsa güvencesiz, sosyal korunaksız kölelere çıkışan, efendilerinin iktidarlarına zeval gelince can hıraş, "ama ben yapmıyorum!" "ben eğitimliyim bana para harcasın devlet" gibi lafları edebiliyorlar.

şaşırmamak lazım bu kişiliksiz, kifayetsiz adamlar, efendilerinin beliklerinde kendilerini kaybetmiş, iktidarın, baskının borazanı olmuşlar. işin en kötüsü ev köleleri, köleliklerinden çok ama çok memnunlar. bari susun da, gururlu tarla köleleri olan tekel işçileri mücadeleye devam etsin, kurtuluş beraber olacak.

devamını okuyayım »
17.01.2010 20:58