• kimse ne politikayla ilgilenmek zorunda ne de dolmusta birilerine politika anlatmak zorunda. sanki bunu hergun yapiyor da gelmis sen oy verme ayi diyor.

yerel secimde mantiksiz buldugum ama genel secimde neden olmasin diye dusundugum protestodur.
  • kendimce uygulayacağım ilke.
    bugüne kadar hiç bir başarısı olmayan, aday seçimlerinde yanlışlıklar yapan ama sorumluluğu kabul etmeyen, başkasına diktatör deyip, ondan geri kalmayan, koltuğundan başka bir şey düşünmeyen ve bu yaptıklarıyla ülkedeki aydın, seküler kesimi ümitsizliğe düşüren, rte'nin oyuncağı olmuş bay kemal'e o koltuktan artık kalkması gerektiğini anlatmanın başka yolu kalmadı.

ekleme: bay kemal yazdığım ve kk' yi eleştirdiğim için beni aktroll ilan edenler olmuş.
    bu zihniyete göre en büyük aktroll muharrem ince o zaman. zira en sert eleştirenierden biri o.
    "çıkmışsın yenmiş, çıkmışsın yenmiş."
    yetmez mi bu kadar yenilgi?
  • 24 haziran seçimlerinde, ameliyatlı halimle, akp'nin güçlü olduğu bir köyde müşahitlik yapmış, bütün gün sağa sola koşturmuş ve görevini layıkıyla yapmış biri olarak katıldığım eylem/eylemsizliktir. okulun chp görevlisine bütün gün canımı dişime takıp doldurduğum kağıtları teslim etmeye çalıştığımda "gerek yok, bende hepsi var" cevabını alıp beykoz ilçe başkanlığına gidip, ilçe başkanlığının kapandığını gördüm. adresi bile güncellememişler.

ne uğraşıcam ulan bu heriflere yardım etmek için? onlar durumundan memnun değilse ben de bir şey bilmiyorum. hepsi beraber iş tutuyor.

kılıçdaroğlu bu ülkede akp'ye en çok fayda sağlamış siyasetçidir. o vasıfsız gidene kadar chp'ye veya chp'yle ittifak yapan bir partiye oy atmayacağım. bence siz de atmayın, nasıl olsa bir şey değişmeyecek. bu adamlar yine akp'den oy alamayacak. ama chp'nin yaşayacağı muazzam bir oy kaybı, bu utanmazı koltuğundan edebilir.
  • ben özel sektörde çalışıyorum. 10 dönem hedefimi tutturamasam beni o kadar hızlı işten atarlar ki çıplak gözle takip edilemez. zaten 10 dönem kimse katlanmaz. en fazla 2'de bilemedin(çok eskiysen, hatırlıysan vs) 3'te bay bay.

bu adam 10. seçimini kaybedecek. 10! on! 10 ya hu!

başarısız görülmesi için ne olması lazım bilmiyorum. zamanında hepimize umut verdi ama olmadı işte. olmuyor. olmayacak. bu tiyatroyu daha fazla izlemek isteyen varsa buyursun ama ben artık yokum.

bu arada merak eden olursa kırılma noktamı söyleyeyim. demişti ya "küskünler akp'ye oy versin". tamam. kendi(güya) savunduğu değerlere bu kadar ters laf edilir mi?

uzun lafın kısası katıldığım düşünce. daha önemlisi de bu düşünceye sahip olmak için sahip olmanız gereken hiçbir ekstra özellik yok emin olun. yani dolmuşta millete laf anlatmak(!), siyaset bilmek(!!), ekonomiden memnun olmak(!?) gibi. size özetleyeyim:

- adamın kazama şansı yok; bunu kendi de biliyor.
    - bu haliyle akp'nin en büyük teminatı.
    - güzel gaz alıyor ve gerçekten kazanma şansı olabilecek insanların da yolunu tıkıyor.
    - kendi minnoş diktatörlüğünü kurdu. bu sistemde kendi istemedikçe gitmesi de çok mümkün değil(çok ağır bir olay/skandal olmadığı sürece).
    - daha mezhepçilik falan demedim.

yeter mi?
  • chp'de 6 yıl aktif bir biçimde koşturdum:

2009 seçimlerinde tutanakları toplamadılar bile, beyoğlu gitti göz göre göre.

2010 referandum'undan 3 ay önce genel başkan değişti, haydi çarşı karışıktı neyse ama 2011 seçimlerinde aydın ayaydın mı dersin, turhan tayan mı dersin, ne kadar dyp'li varsa hepsini doluşturdular partiye, abartmıyorum 1 sene içinde istanbul'da 5 farklı il başkanı görev yaptı, dikkatinizi çekerim parti seçime gidiyor(!), bunlardan bazıları tüzüğü bilmiyordu. parti meclisi değişti, tüzük değişti, delege sistemi değişti, şu anki duruma gelirkenki en önemli duraklardan biri de buydu.

neyse efendim, 2013'te gezi oldu. bütün dünya türkiye'de olup bitene seyirci oldu, 1 sene sonrasında, 2014'te yerel seçimler vardı. aziz babuşçu çıktı, fatih altaylı'ya dedi ki eylül'de, "sarıgül'ü aday gösterecekler. en çok oyu onunla alırlar, biz ona göre hazırlık yapıyoruz". chp ne yaptı peki? ocak ayına kadar örgütlerini oyaladı oyaladı, sonra akp'lilerin 6 ay öncesinden karşı hazırlık yaptığı adayı, "alın adayınız bu, haydi koşturun" diye istanbul'a atadı. aymazlığın bu kadarı mı? hayır, beşiktaş, şişli ve bakırköy'ü de sarıgül'ün adamlarına verdi. bu ilçelerin adayları, bırakın ilçe örgütlerini tanımayı, bu ilçelerde hiç yaşamamışlardı bile. az daha kadıköy'ü de kaptırıyorlardı, "oranın rantı bizde" dedi başkaları. girdiler seçime. o geceyi sizlere anlatamam. chp'li ilçelerden kendine uygun bir meclis üyeliği kopartabilmiş adaylar, utanmasalar kutlama yapacaklardı. böyle onun bunun çocuğuydu hepsi. partinin son kurşununu attığı seçim de buydu benim görüşüm. btw arada 17-25 yaşandı, cemaat ciciydi, kaka oldu falan ha. yanlış olmasın.

hemen ardından cumhurbaşkanlığı seçimleri vardı. bütün örgüt adayın ekmeleddin ihsanoğlu olduğunu televizyonda devlet bahçeli'den öğrendi. abartmıyorum. "ben önceden biliyordum" diyen basitçe yalan söylüyordur. o ağustos celbinde aramızdan bazı arkadaşları askere uğurlarken bir çay bahçesinde oturmuştuk; 50-60 civarı 30 yaşaltı gençten bahsediyorum, hepsi chp üyesi, üniversite öğrencisi/mezunu, genellikle yabancı dil bilen vb. hiçbirimiz ekmeleddin'e oy vermedik. kimi demirtaş'a attı, kimi boykot etti. dikkatinizi çekerim, bunlar seçmen değil, parti üyesi gençler. gezi'de, tekel grevi'nde, 1 mayıslarda, yasaklı 29 ekim'de biber gazına kafaya çıkan gençler.

2015 genel seçimlerine gelindiğinde ise artık partiden bir cacık olmayacağı belliydi. herkes gönül rahatlığıyla oyunu istediği partiye verdi. ancak "lan yoksa koalisyon mu?" diye ortalık bir karışır gibi olunca bazı saflar gidip 1 kasım'da yine chp'ye oy verip, yine hüsran oldular.

toparlıyorum, 2017'de 2.5 milyon geçersiz oyla referandumu geçiren hükümete karşı sıfır eylemle "hem ayranım dökülmesin, hem g.tüm s.kilmesin" siyaseti güden chp, geçen sene cumhurbaşkanlığı seçimlerine giderken tuhaf bir şey yaptı ve hepimizi şaşırttı: muharrem ince'yi, yani gerçek bir chp'liyi aday gösterdi. yani buna şaşırabilirsiniz ama bu chp dediğiniz lağım çukuru, her seçimde -bu önümüzdeki seçimlerde de olduğu gibi- sürekli eski islamcıları, ülkücüleri (mansur yavaş hariç, onun durumu bence farklı), anaplıları, liboşları listelerine taşıdığı için, yine o tip bir aday çıkartırlar sanıyorduk. hiç olmazsa abdullah gül'ü aday gösterirler de biz de rahat rahat boş oy atarız falan... öyle olmadı aq, yine kanımıza girdiler, koydular ince'yi. ince de harbiden her yere koşturdu. boş durmadı. g.tünden ter akana kadar koşturdu adam. gittik biz de oy verdik. ve fakat... chp yine aynı chp. 2.5 milyon geçersiz oya kıçını kaldırmayan, kurşunların konuştuğu, usulsüzlüklerin havada uçuştuğu 180 bin sandıktan 50 bininin tutanaklarına erişilemediği bir seçimde yine sabaha kadar başını kuma gömüp, "seçimin kazananı biziz" dedi.

yalan değil; seçimin kazananı onlar. 16 yıldır akp'yle birlikte belediyelerin, ihalelerin rantını onlar yedi, yiyorlar.

gençleri kumardan, sigaradan, uyuşturucudan koruduğumuz gibi chp'den korumalıyız, zira bu ülkenin en iyi okullarından çıkan, en iyi üniversitelerinde okuyan gençler siyasete -atılacakları zaman- chp'yle atılıyorlar. akp ve mhp'nin gençlere bir zararı olduğu söylenemez, çünkü bu partilerin zaten herhangi bir katma değer üretebilecek bir genç kitlesi yok. ama chp'li gençlerin bir kısmı bu ülkenin ekonomik geleceği. chp'de kaybettikleri her yıl türkiye ekonomisi kaybediyor.

kendinizi ve çocuklarınızı chp'den koruyunuz.
  • hala yerel seçimde protesto etkilemez diyenler var. soran olursa politika ilgi alanı bunların. belediyeler olmadan hangi delege kılıçdar parazitinin arkasında durur? belediye yok = rant yok. kapiş? o yüzden yerel seçimler genel seçimlerden çok daha fazla etkili olur. delege kılıçdar'a küserse ilk kurultayda postalar. bu kadar basit. gidişattan memnun değilsen aynı adamlara oy atmayacaksın güzel kardeşim. ben kaç senedir atmıyorum mesela, bu parazitler gidene kadar da atmam. vicdanım rahat.

akp'nin kuklasından memnun olanlara ise diyecek bir şeyim yok.
  • aktrollerin destek vermeyeceği kampanya.

akp'nin tek isteği muhalif seçmenin tamamını chp'de konsolide etmek ve seçeneksiz bırakmak. bunun için 28 partinin girdiği seçimleri, tek kanun maddesi değiştirmeden "yorum farkıyla" 13 partinin girebileceği şekle soktular.

bu nedenle diğer muhalif partilerden küfür yeseler bile sürekli chp ile uğraşıp muhalif seçmeni oraya yöneltiyorlar.

bu nedenle en sıkışık anlarda birilerini çıkarıp atatürk'e hakaret ettirip, muhalif kitleyi atatürkçülük üzerinden bir araya getirmeye çalışıyorlar.

muhalif kitleyi bir araya getirip tek bir çatı altına sokmadan kendi kitlelerini konsolide edemiyorlar çünkü.

oy verdiğim bir parti değil ancak iyi parti bu durumda en iyi seçenek. muhalif seçmenin 2. bir seçeneği olursa, iktidar seçmeninin de 2. bir seçeneği oluşmaya başlar. en büyük korkuları da bu.
  • chp, aydın büyükşehirde yine o özlem çerçioğlu olacak beceriksizi aday göstermiş, akıl alır gibi değil! nasıl bir dönemden geçiyoruz, neyle sınanıyoruz, inanamıyorum şu yaşananlara.

benden oy moy çıkmaz chp'ye. zaten 24 hazirandan sonra oy vermenin anlamı da kalmadı ya neyse. (bkz: belediye seçimlerinde chp'ye oy vermiyorum/@istenc)

--- spoiler ---

kemal kılıçdaroğlu'nun küskünler gitsin ak parti'ye oy versin arsızlığından sonra, "size on yıl oy veren aklıma sıçayım" diyorum. ( kemal kılıçdaroğlu (bkz: #67523487) ) isteyen terörist desin, isteyen faşist. iki elinizle bir chpnizi doğrultamadınız; seçmen olarak beni akp'yle korkutmaktan başka hiçbir halt yemiyor, katiyen konfor alanınızı terk etmiyor, halka ümit ver(e)miyorsunuz. iyi parti göstersin kuşadası ve aydın adaylarını, sırf o kadınlar denizindeki özlem çerçioğlu'nun koca kafasının yer aldığı boktan poster daha fazla göz zevkimin ırzına geçmesin diye bile oy vereceğim.

--- spoiler ---
  • katıldığım fikir. sikkonun biri çıkmış "sen verme ulan ayı" diyor.sen elin götünde gezerken biz büyük istanbul mitingindeydik. kk denen koltuk sevdalısı chp'nin başında olduğu sürece bizim aileden chp'ye oy yok.
  • “rte’nin oyuncağı olmuş”...

kk’nun rte’nin oyuncağı değil bizzat oyun arkadaşı olduğunu bir türlü anlayamayanların geç kalmış tepkisidir.
hesabın var mı? giriş yap