• asla anlamadığım detaylara sahip kanundur.
    10 yıl? 10 yıldan önce kendi evinden başkasını çıkaramıyorsun.

en şaşırdığım detay ise kira ilişkisinin kurulduğu yıl değil son sözleşmenin yapıldığı yıldan itibaren 10 yıl sayacı başlıyormuş.

mesela 2010'da girdi kiracı 2020'de çıkarabiliyorsun ancak 2015'de kirayı arttıralım dedin yeni sözleşme yaptınız artık yeni çıkarabilme tarihi 2025 oluyor.

ihtiyaç nedeniyle tahliye davası açtığında ise en az 1.5 yıl dava devam ediyor. çıktığında da 3 yıl başkasına kiraya veremiyorsun.

edit: ağlamıyorum arkadaşlar gerçeklerle yeni de yüzleşmedim. bu işte bir haksızlık olduğunu düşünüyorum, evi boşaltmıyor, kirayı arttırmıyor, satacak olduğumda emlakçıya evi göstermiyor, telefonda evi unut tapunun üzerinde çay iç diyor, çıkarken herşeyi yakıp yıkıp çıkacağım görürsün diyor, ben adalete gittiğimde haklı/ya da haksız 3-5 seneden önce adalet bulamıyorum,10 yıl zaten çıkaramıyorum.

zararını ödeyeceğimi taşınma masraflarını karşılayacağımı söyleyip bir miktar para dahi teklif ettim. o ise 2 katından fazlasını hesabıma gönderirsen belki diyerek whatsapptan engelledi.
    ben şehir değiştirip başarısız olup kiraladığım evime 2 sene sonra tekrar yerleşmek isteyen, kibarca bunu açıklayan mağdur etmeden çözmek isteyen birisiyim. her ev sahibi araplara dolarla kiraya vermek için tahliye istemiyor arkadaşlar,
    sövmeyin başınıza gelince anlarsınız

edit2: mesajla bilgilendiren bir çok kişi oldu. dahası varmış,

örneğin sözleşme 3 yıllık 10 yıllık süre onun bitminde başlıyor yani 13 yıl

edit3: arkadaşlar beni yanlış anladınız. mesajla hakaret etmenize gerek yok ben kimseyi sokağa atmak istemiyorum devlet vatandaşını tabi ki korur. birisi demiş ki evini yabancılara kiraya vermek isteyen ev sahiplerine karşı kiracıyı devlet koruyacak tabii diye. olm devlet vatandaşı evsizken ülkeye 6 milyon ortadoğu göçmeni alırken düşünmüyor ama kiracısının barınmasını benim 1+1 dairemden mi finanse ediyor?
  • hala yok "mazlumu koruma, devlet halktan yana!" falan diyen sik kırıkları var!

ulan amk gerizekalılari devlet mazlumdan yana olsa tüik üzerinden, gelir vergisi üzerinden halkını soymaz. halkını enflasyona ezdirmez! maaşlarını eritip piç etmez.

son 5 yılda tüik enflasyonu doğru açıklasa şu an bunları konuşuyor olmazdık. tek gelir kaynağı kira olan insanlar yok mu, onlar mazlum değil mi?

amk salakları ya, hükümet halkı birbirine düşürüyor bunlar da gelmiş mazlumdan yana diyor. ulan siz 20 yılda bu hükümetin mazlumdan yana ne faaliyetini gördünüz amk beyinsizleri? size böyle hükümet mustehak.

bir de entel, zeki geçinir amk beyinsizleri!
  • türk borçlar kanunu'nun 347. maddesinde
    “konut ve çatılı işyeri kiralarında kiracı, belirli süreli sözleşmelerin
    süresinin bitiminden en az onbeş gün önce bildirimde bulunmadıkça, sözleşme aynı koşullarla bir yıl için uzatılmış sayılır.
    kiraya veren, sözleşme süresinin bitimine dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. ancak, on yıllık uzama süresi sonunda kiraya veren, bu süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden en az üç ay önce bildirimde bulunmak koşuluyla, herhangi bir sebep göstermeksizin sözleşmeye son verebilir.” denmektedir.

yani 10yıl olarak belirtilen zaman aslında 12 yıldır. (1+10+1 şeklinde) tabii bu durum yükümlülüklerini yerini getiren kiracılar için geçerlidir. adaletli olup olmadığı tartışılabilir.

bu arada 5 yıl dolduktan sonra mahkemeden yeni kira bedeli belirlemesi istenebilir.

ayrıca yukarıdaki yazarın entrysinde belirttiği ihtiyaç nedeniyle tahliye durumunda 3 yıl boyunca yeniden kiralama yasağı adaletsiz değildir. basitçe; sen almanyadan oğlum/kızım gelecek burada başka evim de yok de kiracıyı çıkar sonra git hemen başkasına kirala.
    böyle bir yasak olmasa, bu ekonomik ortamda kötüye kullanılacağını söylemek için kahin olmaya gerek yok.

edit: arkadaşlar 1+10+1 derken baştaki bir ilk yapılan kira sözleşmesi süresini temsil ediyor. kiranızı 5 yıllık yaptıysanız 5+10+1 yıl olarak düşünebilirsiniz.

edit 2: bu yeni bir uygulama değil yıllardır olan bir şey.
  • herkes bir tutturmuş barınma temel hak...eyvallah doğrudur da, mülk sahibi, devlet mi ki senin barınma hakkını gözetsin?
    git bakalım laz fırıncı abiye;10 yıl boyunca hergün 5 ekmek alıp, 1 ekmek parası vericem,beslenme benim temel ihtiyacım/hakkım de, bakalım ne diyecek?
    ülkede vahşi kapitilizm hüküm sürerken,sosyalist uygulama sakat gelmiyor mu kimseye?
    haa bi' de ağızlarda şey var...
    ev yatırım aracı değildir.
    allah allah!
    size mi soracaklar aslanım neye yatıracağını insanlar?

elektriğe gelmiş %300, burda atıp tutuyorlar temel hak falan bişeyler.
    temel hakkınsa enerji,hadi ödeme devlete faturanı göreyim!

göz göre göre milleti birbirine düşürüyorlar...
    cambaza bak yapıyor herif...siz de bakıyorsunuz işte.
  • akıl almaz bir şart.
    kirayı alırken iyiydi bana ne yatalak anandan demiş biri. kirayı oturduğu ay için ödediğinden bi haber sanırım.

bundan sonra asla hiç bi şekilde belirli sözleşmeli yani tahliye tarihini belirten sözleşme olmadan ev kiraya vermem.
    ben bu evi sana üç/beş yıllığına veriyorum. işine gelirse tut gelmezse siktir git diyeceğim.
    çok şükür ki ev sahibinin evine çöken kiracılara denk gelmedik. allah korusun.
    bana ne senin çoluğundan çocuğundan bana mı sorup doğurdun. bana mı güvenip köyünden çıktın.
    barınma hakkı devlet güvencesindeyse yapar devlet sosyal konut, satmak yerine uygun fiyata verir kiraya.
    ama tabii siz cadde'de etiler'de falan elalemin evinde üç kuruşa çökmeyi istiyorsunuz. sosyal konutta oturmak prestijinizi sarsar.
    resmen el şeyi ile gerdeğe girmek bu kiracılara verilen haklar.

tabii aç gözlü, sürekli evinden kiracı atmaya çalışan çakal ev sahipleri için değil bu söylediklerim ama yine de on yıl çok uzun bir süre.
  • bir sene olmuş evinizi kiraya vereli.

kiracı tarafından bakıyorum, eve yerleşme esnasında katlandığı giderler, depozitosu emlakçısı nakliyesi abonelikler taşınma telaşı vs.

kiralar çok fazla arttı son bir sene içerisinde, boş evden istenen rakamlar çok çok fazla, yine eski kiracılara bu zamları yapamıyorlar.

evinizde oturan arkadaş başka bir ev kiralamış olsaydı bu tür sorunlarla karşılaşmayacaktı, kusura bakmayın ama evinizi kiraya vermeyecektiniz, şuan siz de mağdursunuz fakat sebebi yine sizsiniz. kiracının sizden tüm giderleri istemesi çok normal, ben olsam aynı kira tutarında bir ev bulunmasını da isterdim.
  • 3 yıl boyunca yeniden kiralama yasağı, evin gereksinim sebebiyle tahliye davasi sonunda mahkeme kararı ile tahliye edilmesi durumunda geçerlidir.

ev sahibi size ihtarname gönderdikten sonra, evi kendi rızanızla boşaltırsanız, ev sahibi hemen arkanızdan evi başkasına kiraya verebilir ve siz, bir yıllık kira parasını tazminat olarak talep edemezsiniz.

edit: kanun maddesi soranlar olmuş, borçlar kanunu madde 355

"kiraya veren, gereksinim amacıyla kiralananın boşaltılmasını sağladığında, haklı sebep olmaksızın, kiralananı üç yıl geçmedikçe eski kiracısından başkasına kiralayamaz.

yeniden inşa ve imar amacıyla boşaltılması sağlanan taşınmazlar, eski hâli ile, haklı sebep olmaksızın üç yıl geçmedikçe başkasına kiralanamaz. eski kiracının, yeniden inşa ve imarı gerçekleştirilen taşınmazları, yeni durumu ve yeni kira bedeli ile kiralama konusunda öncelik hakkı vardır. bu hakkın, kiraya verenin yapacağı yazılı bildirimi izleyen bir ay içinde kullanılması gerekir; bu öncelik hakkı sona erdirilmedikçe, taşınmaz üç yıl geçmeden başkasına kiralanamaz.

kiraya veren, bu hükümlere aykırı davrandığı takdirde, eski kiracısına son kira yılında ödenmiş olan bir yıllık kira bedelinden az olmamak üzere tazminat ödemekle yükümlüdür."

bir de emsal karar koyarak, amme hizmetine devam edeyim

"bu kapsamda değerlendirildiğinde somut olayda taraflar arasında 01.12.2007 başlangıç tarihli 10 yıl süreli çatılı işyeri kirasına ilişkin sözleşme yapılmış olup davalı tarafça 28/06/2011 tarihli ihtarname keşide edilerek noter kanalıyla taşınmaz işyeri olarak kullanılacağından kira sözleşmesinin yenilenmeyeceği bildirilmiş ve ihtarnamenin tebliğinden itibaren altı ay sonra davacının taşınmazı tahliye etmesi talep edilmiştir. buna göre yukarıdaki açıklamalar da dikkate alındığında; kiralanan, davacı tarafça, beyanına göre, ihtarname tebliği sonrası 01/01/2012 tarihinde kendiliğinden tahliye edilmiş olup davalının gereksinim nedeniyle açtığı bir tahliye davası ve bu tahliye davası sonucu verilen mahkeme kararının uygulanması suretiyle tahliyenin sağlanması durumu söz konusu olmadığından 355. maddede düzenlenen tazminat koşulları oluşmamıştır. bu durumda mahkemece davanın reddi gerekirken, yazılı şekilde kabulüne karar verilmesi doğru görülmemiş, bozmayı gerektirmiştir." yargıtay 3. hd., e. 2017/6483 k. 2019/2527 t. 25.3.2019
  • dünyanın en saçma şeyi. dünyanın hangi ülkesinde var böyle bir saçmalık merak ediyorum. adam seni evinde istemiyor hemen boşaltta demiyor 3 ay süre veriyor ama yok 10 yıl ben senin evine çökecem çıkmıyorum diyor. inanılmaz gerçekten, akıl tutulması.

neymiş barınma temel ihtiyaçmış ulan yemek yemek ne? geçen sene 2 tl'ye aldığın ekmek şimdi 5 tl? e nası olacak?

yok neymiş bu bi yatırım aracı değilmiş sana mı soracak millet neye yatırım yapacağını amk?
  • aynısı bizde olan kiracı durumu.

kirayı 14 aydır ödemiyor - ilk girdiği ay ödedi bir daha da ödemedi.

üstelik (bkz: aidat) da ödemiyor, faiz binmesin diye aidatını ödüyoruz.
    üstelik kışın ısınmasını ve tüm sıcak su harcamasını ve ocağında pişen yemeğinin gazını da ödüyoruz çünkü bizde (bkz: gaz) merkezi, ne yapalım, faiz binmesin diye bir senedir ödüyoruz.

mahkemeye verdik, 6 ay oluyor. geçen hafta tahliye kararı verildi ancak eğer çıkarırsak, ve çıkmıyorum derse, kendisini polis zoru ile çıkarabiliyoruz ancak eşyalarının (bkz: nakliye)sini ve eşyaların (bkz: depo)da tutulması masraflarını biz ödemeliyiz. üstelik ne zamana kadar belli değil... aylarca depo masrafını bizim karşılamamız gerekiyor...

yazık değil mi evsiz mi kalsın diyorsunuz da, tüm ömrü boyunca çalışmış babam, 1+1 evin kirası ile emekliliğimde rahat edeyim demiş.
    ev sahipleri evlerini hayır kurumu olması için satın almadılar, emekliliklerini bir nebze rahatlatmak için aldırlar.

ekleme: soranlar olmuş, evin emsal olarak kirası 5500-6000tl arası. bizim istediğimiz kira 1800tl idi - 2021 ağustosta girdi. ama sadece bir defa ödendi. aidatlar ve ısınma bedelleri hiç ödenmedi. kira zammı yapacak olsak şu an 2500-3000tl talep ederdik. ev sahibi olarak canavar statüsündeyiz, evet.

ekleme2: soranlar olmuş, 10-15 gün oldu kiracıyı mahkeme kararı ile çıkarttık. şimdi evin tadilatı ile uğraşıyoruz. mahkeme uzun sürdü, zor oldu ama sonunda kiracıyı çıkartabildik. kiracıdan borcunu alabilir miyiz bilemiyoruz, bundan sonra sigortasız çalışır diye söylediler etraftan. biz kurtulduğumuza sevindik.

çalışmış ev almış, canavar olmuş. çalışmış doktor olmuş, canavar olmuş. çalışmış entel olmuş, canavar olmuş. ama çalışmak bedava, herkes çalışabilir, bir deneyin.
    sizin elde edememeniz, elde edenler nedeni ile olmuyor. tıpkı (bkz: survivor) gibi; kırmızı takım, mavi takım yüzünden aç kalmıyor. acun yüzünden kalıyor. kırmızı ve mavi birleşip acun ile kapışsın, herkes yemeğini yesin.

edit: imla
    edit2: ekleme
    edit3: ekleme2
  • ev sahibi olarak söylüyorum dünyanın en boktan yatırım aracı. vergisini öde, eve verilen zararı karşıla, kiracı kaprisi çek, kirayı isterken sanki haksız yere parasını alıyormuşsun gibi muamele gör, böyle yatırım mı olur ?
hesabın var mı? giriş yap