• onceleri cenevizlilerin olan sonra osmanlilara gecen, ardindanda tenis topu misali bir osmanli bir rus himayesine giren bolge.
  • kuzey karadenizde ukrayna cumhuriyetine bağlı özerk bir cumhuriyet.bu cumhuriyette çoğunluğu ukraynalılar değil ruslar oluşturur.ruslar sovyetler birliği zamanında bu yörenin stratejik önemini görüp kendi soydaşlarını buraya yerleştirmişlerdir.kırım tatarları ise zorla sürgün edildikleri bu topraklara 1992 yılından sonra dönmeye başlamışlardır.ama ne yazık ki kırım tatarları kendi öz yurtlarında halen çok küçük bir azınlık durumundadırlar.
  • (bkz: tatar)
  • kirim hanligi osmanli imparatorlugu ile bir antlasma yaparak birlesmistir. kirim hanligi icislerinde bagimsiz dis islerinde osmanli ile hareket ederek osmanli imparatorluguna asker vermistir. osmanli'da kirim hanligini ruslara karsi korumustur.
  • başkenti akmescit olan özerk cumhuriyet.
  • (bkz: stalin)
  • karadeniz'in kuzey kıyılarında zeytin, portakal, mandalina vb yarı-tropik ve akdeniz iklim koşullarında yetişebilecek meyve ağaçlarının açık havada yetişebildiği tek bölge.
  • ukrayna cumhuriyeti'ne bağlı, başkenti akmescit olan 25600 km²'lik; nüfusu 2.550.000 olan ve bunun yaklaşık 200.000'ini tatar müslümanların oluşturduğu özerk cumhuriyet... 15. asırda giray hanedanı'nın kırım hanlığı'nı kurduğu, 1475 yılında fatih sultan mehmet tarafından fethedilen daha sonra kırım hanlığı'nın dağılmasıyla o sırada yaşayan 1,5 milyon türk yurttaşıyla birlikte rusya'ya bağlanan; o dönemde süregelen türklerin azaltılması politikası nedeniyle pek çok türk'ün öldürüldüğü veya osmanlı devleti'ne göç etmek zorunda bırakıldığı; 1. dünya savaşı'ndan sonra kurulan türk cumhuriyetinin komunist rejim tarafından yıkıldığı; 2. dünya savaşı sırasında almanya tarafından işgal edildiği; stalin tarafından "almanlarla işbirliği yaptıkları" gerekçesiyle kırım türklerinin sibirya'ya sürüldüğü, 18. asır öncesine kadar cami ve külliyelerin toplam sayısı 1700'ü geçerken, şu anda 7 caminin ayakta kaldığı anlatılagelen yer...
hesabın var mı? giriş yap