şükela:  tümü | bugün
  • kendisine "ahirette de senle beraber olmak istiyorum" diyen sahabeye verilmiş bir peygamber cevabıdır. kişi kimi seviyor ve takdir ediyorsa akıbeti de onunla aynı olur anlamındadır. zalimleri ve zulmü sevenler ve destekleyenler için de durum aynıdır.
  • "allah'in kullari arasinda bir grup var ki, onlar ne peygamberlerdir ne sehitlerdir. ustelik kiyamet gunu allah katindaki makamlarinin yuceligi sebebiyle peygamberler de sehitler de onlara gipta ederler. orada bulunanlar sordu: ey allah'in resulu! onlar kimdir? bize haber verseniz? onlar aralarinda ne kan bagi, ne de birbirlerine bagisladiklari bir mal olmadigi halde, kuran ve islam adina birbirlerini sevenlerdir. allah'a yemin ederim, onlarin yuzleri mutlaka nurdur. onlar bir nur uzerindedirler. halk korkarken, onlar korkmazlar. insanlar uzulurken onlar uzulmezler. allah resulu sonrasinda su ayeti okudu:'allah'in veli kullari, dostlari var ya! onlar icin ne korku vardir ne de onlar uzuleceklerdir.'"
  • efendim arapçası "el-mer’ü mea men ehabbe" şeklinde olan hadis-i şeriftir.
  • çok çok çok güzel bir söz. "kişi sevdiğiyle beraberdir" insan içinden tekrar edip duruyor bazen.
  • rte her mitingde bunu kullanarak hayır oyu vereceklerin pkk, fetö , işid vs... bir hareket ettiğini ima etmektedir.
  • kişi sevdiği ile beraberdire inanarak "bana bir şey olsa da öbür dünyada seni bulacağım emin ol, çünkü insanlar çok sevdiği ile ayrılmazmış." laflarını ağlaya ağlaya söylemek. ve sonra terk edilmek.

kısacası kişi sevdiği ile bu dünyada bile beraber olamıyorken, sevinmek mümkün bile değil öbür dünyada olacak olma ihtimali kalmayan şeye.