• hangi küfürü etsem bilemedim. yazdım yazdım sildim.
  • bir kaç yıl önce farkına vardığım mesele.
    hastanenin birine bir tanıdık için kan bağışı yapmaya gittim. zaten herhangi bir sebepten hastaneye gittikçe bağışta bulunurum.
    orada görevli hemşireyle muhabbet etmeye başladık. işte daha fazla kan bağışı yapılması lazım, insanlara bu konuda yeterli bilgi verilmiyor vs. sonra konu nasıl gelişti çok net hatırlamıyorum ama hemşire bana, "biz kanı kızılaydan temin ediyoruz genelde, sonra bize fatura ediyorlar" dedi. nasıl yani dedim, benim bağışladığım kanı kızılay size fatura mı ediyor? ya işte siz meselenin bu kısmına takılmayın falan diye toparlamaya çalıştı sonra.
    çok fena sinir olduğumu hatırlıyorum.
    peki ben napıyorum şimdi? mesela geçen gün annem dizinden ameliyat oldu, koridor da şöyle bir volta attım kan grubu fark etmeksizin kan bağışına ihtiyacı olan bir teyze buldum, indim kan bankasına adına bağışta bulundum.
    genel de bu şekilde bağışta bulunuyorum artık. içim rahat. benim insani duygularla yaptığım şeyi, ihtiyaç sahibine satan kurumu aradan çıkarıp, direk ihtiyaç sahibiyle muhattap oluyorum.
    arkadaş hayati soruyu eklemiş saolsun;

her şeyi boş verin bağış ile alınan kan satılır mı ?
  • nasil lan yasal olarak mi satiyor? ben kizilayda calisan birisi el altindan vampirlere falan kan satiyor sandim basligi okuyunca, hikayeyi okuyunca tamamen .......... ..........lugudur.

herkes gonlune gore doldursun bosluklari!!
  • sokayım malum kuruma biz verelim kanka diye kampanya başlattığım olay.

şehir söyle kan grubu söyle doluşalım.
  • 2 entry üstteki şikayetvar linkine tıklayarak kızılay'ın cevabını okuyunuz ve özellikle şu parağrafa dikkat çekiniz.

"şu anki çalışma şekli ile hastanelerin hastalardan kan ücreti talep etmesi kesinlikle yasal değildir. böyle bir durum söz konusu olduğunda ilgili hastanenin il sağlık müdürlüklerine bildirilmesi uygun olacaktır."

lütfen gerekeni yapınız.
  • --- spoiler ---

hastaların kan ihtiyacı olduğu zaman (hangi hastanede tedavi görürlerse görsünler,hasta kan bağışçısı olsun ya da olmasın) hastane türk kızılayı kan bağışı merkezlerinden resmi talepte bulunur ve stoklar dahilinde talep edilen kan ihtiyaç sahibine iletilmek üzere hastanelere gönderilir. hasta ve hasta yakınından herhangi bir ücret talep edilmez.

--- spoiler ---

geçen sene bir yakınıma kan gerekmişti, ciddi bir ameliyat olduğu için bayağı da gerekmişti. yarısını biz topladık, kalanı için kızılay'a şimdi hatırlamadığım bir ücret ödenecek demişti hastanedeki personel. tamam dedim verin kızılay'dan kiminle görüşeceğim para yatırmak için, hemen görüşüp alalım kanı. o noktada kıvırdılar, yok siz bize ödeyin biz aktarırız diye. bu parayı isteyenin, iki güvenlik görevlisinin ve doktorun hem işten kovulmalarıyla hem de bir süre katı gıda alamamalarıyla sonuçlanan bir süreç yaşadık.
  • lütfen şaka olsun. ayık kafa ile yazılmamış olsun. aksi halde; zira devlet eliyle onca skandaldan sonra bazı şeylere şaşırmayacak kıvama geldik. eğer anlatıldığı gibiyse:

(bkz: bir mafya olarak devlet)
    (bkz: üç gün konuşurlar dördüncü gün biter)
  • eğer iddia doğru ise mi?

en az 10 yıldır yapıyor kızılay bunu. ne iddiası? bundan 8-10 sene önce babam mide kanaması geçirdiğinde sigortamız var diye hastaneye beş kuruş para ödemedik. ama malı mülkü kana yatırıp çok ciddi paralar ödeyerek bizzat ben gidip ünite ünite kan satın aldım. elime de bir bağış makbuzu tutuşturdular sağolsunlar. kızılay'a bağış yapmış oldum böylelikle.

günaydın.
  • satma fikri ilk aklına gelen kişinin yatacak yeri yoktur.
hesabın var mı? giriş yap