• eşsiz bir lezzet. cheesecake'lisi ve muzlusu efsanedir.
  • bir estonya mucizesi. dışı çikolata kaplı içi kremalı en bir lezzetli atıştırmalık: http://www.tere.eu/en/products/kohuke

estonya'ya gelip denemeden gitmeyin, her markette satılıyor ve süper ucuz.

edit: link duzeltildi.
  • bir de kohuke (disi siyah cikolata, ici beyaz krema) ile ilgili soyle bir geyik var. eston kizlari genelde sarisin ve bazilari saclarini siyaha boyamayi seviyor. saclar zamanla uzayip dipler gorununce haliyle bizim gibi siyah kokler degil, sari kokler cikiyor siyah boyanin altindan. o yuzden estonlar bu dip boyasi gelmis kizlara kohuke diye lakap takmislar. bu da boyle bir yerel sokak jargonu olarak burada dursun.
  • ıcinde kaymak benzeri bir sut urunu olan bar. estonya' da yemistim ben de ve tadi superdi. bildigim kadariyla rusya' da da benzer bir sut urunu var. bizde neden yok diye soruyorum ister istemez.

ayrica estonya' da yuksek lisans yapan arkadasimin bana sinirlenince "kes lan kohuke!" diye seslenmisligi de vardir.
  • baltık ülkelerinde oldukça sevilen tatlı bir atıştırmalık. üstteki entrylerin aksine içinde krema değil, bir peynir çeşidi olan kesmik vardır. dışı çikolatayla kaplıdır. klasik kohuke vanilya aromalıdır, fakat çok değişik aromaları bulmak mümkündür. estonya'da satılan çoğu kohukeyi denemiş biri olarak, letonya markası olan karums'u öneririm. kıvamı diğer kohukelerden daha yoğun ve şeker oranı daha az rahatsız edicidir.
hesabın var mı? giriş yap