• geçtiğimiz cumartesi günü sahne tozu tiyatrosu'nda izlediğimiz oyun. yazarı ray cooney'dir ve gitmenizi asla önermem.

oyun absürd komedi olmakla birlikte inanılmaz saçma mantık hatalarını barındıran, içinde espri olmayan bir oyun. üstüne bir de sahne tozu tiyatrosu oyuncularından beklemediğimiz bir kötü performans gelince, kötü bir cumartesi akşamı geçirdik.
  • bir ray cooney oyunu.

ben istanbul şehir tiyatrosu fatih reşat nuri sahnesinde izledim. bence biraz daha yavaş tempoda daha iyi olabilir. biraz da işte bel altı komiklikler var. ray cooney bu kapılardan giren çıkanların olduğu ve bir şekilde her ikili üçlü dörtlü kombinasyonda durumun yeni bir yalana evrildiği oyunların büyük ustası. bunun da bana göre matematiği kusursuz. ben 14bin adım attıktan sonra seyrettim, çok yorgundum, ona rağmen özellikle 2. perdede oldukça eğlendim.

yani bu bir tiyatro tarzı. aynı matematikte çok sayıda oyun var. ama ben hala michael frayn'ın yazdığı oyunun oyunundan (noises off) iyisini izlemedim.
  • adana dt tarafından oynanan oyunu izleme fırsatı buldum. oyun fazla uzundu bence. maksimum 75 dakika olacak şekilde yazılsaymış çok daha başarılı olabilirmiş. bu haliyle bazı sahnelerin çok fazla uzadıklarını düşünüyorum çünkü, bu da oyunun temposunu ciddi anlamda düşürüyor. battaniye esprisi gibi bazı esprilerin birden fazla kullanılması da bence oyuna bayağılık katıyor.

bunlar dışında oyunda çok fazla mantıksız gelen şey de var. dedektiflerin mutfağa veya yemek odasına gidip dakikalarca gelmemeleri gibi. tabi bu durum oyunun absürt komedi oluşuyla da ilgilidir ama yine de buna benzer göze batan şeyler yok değil.

oyuncuların performansını ise oldukça başarılı buldum.

özetle denk gelirseniz gidip keyifli vakit geçirebileceğiniz bir oyun, fakat yine de çok fazla beklentiye girmemekte fayda var.
  • dün akşam gittiğim oyundur. oyunda hiçbir olay örgüsü olmamakla birlikte flash tv oyunculuğu izledik. kesinlikle akıcılığı olmayan ve bir mesaj barındırmayan oyun. bir iki kere çıkmayı düşünsemde, ödediğim bedel karşılığı hizmeti almak kaldım.
  • bugün şehitkamil sahnesinde izlediğim oyundur.
    gerçekten komik ve eğlenceli bir oyundu. oyuncuların hepsi çok iyiydi. murat özben ve özgür küçüköner'in oyunculukları harikaydı. aklımda kalan çok fazla sahneler var. teşekkürler adana devlet tiyatrosu.
  • ankara turnesinde izleme fırsatı bulduğumuz adana dt oyunu. sürekli bir hareket hali ve levent kırca usulü bir oyunla izleyiciye keyifli iki saat armağan eden bir emek ortaya konulmuş. görülmesi önerilir.
  • komik para oyununu bu hafta şehir tiyatroları gaziosmanpaşa sahnesinde izledim. ray cooney oyunları hep böyledir. karmakarışık, haydi karına koş, hangisi karısı, kaç baba kaç da tam da bu tarzda oyunlar.. bazen gülün geçin bu kadar takılmayın… şehir tiyatrosunun komedi tarzında iyi oyunlarından biridir diyebilirim… zamanla daha da güzel olacaktır
  • 14.04.2023 tarihinde şehir tiyatroları gaziosmanpaşa sahnesinde izlediğimiz, muhtemelen profesyonel'den sonra izlediğim en iyi tiyatro oyunuydu.

gitmeden önce buradaki yorumları okuyup baya bir kötü modda gitmiştim ancak kahkahalarla izledik. sıkılmadan gülmek ve sinir stres atmak isteyeceğiniz, 2 saat boyunca güzel zaman geçirebileceğiniz bir oyun.
  • bu yil antalya dt tarafindan oynanan, komik olamayan oyun.
  • güzel zaman geçirmek istiyorsanız mutlaka seyretmeniz gereken oyunlardan biri, oyunu iki kere seyrettim, yine seyrederim çünkü çok kaliteli bir oyun, buradaki olumsuz yorumlara bakmayın siz... oyunda emeği geçen herkese çok teşekkürler... oyun sadece ada alize ertem, nurdan kalınağa, can tarakçı, uğur dilbaz'ın oyunculu için bile seyredilebilir... o değil de ay carmela oyununu çok seyrettim, ada alize ertem her an o rolü oynayacak gibi geliyor bana... fragman link

yazan: ray cooney
    çeviren: haldun dormen
    yöneten: özgür atkın
    dramaturg: dilek tekintaş
    müzik: sinan arslan
    dekor- kostüm tasarımı: ahsen nur yaman
    ışık tasarımı: osman aktan
    efekt tasarımı: erhan aşar
    yardımcı yönetmen: can alibeyoğlu
    yardımcı yönetmen: hasip tuz
    süre: 120 dk. / iki perde

oyuncular: ada alize ertem, can alibeyoğlu, can tarakçı, emrah derviş soylu, hasip tuz, nurdan kalınağa, özgür atkın, uğur dilbaz

konusu:
    henry, iş çıkışı metroda çantası yerine başka bir çantayı almış, atkısını almak için açtığında içinin para dolu olduğunu görmüştür. bir bara girip içmeye ve tuvalette parayı saymaya başlar. bu para hayatı boyunca sahip olamayacağı bir miktardır. henry, bu şansı kaçırmamak için karısı jean’i alıp yurtdışına kaçmaya karar verir. kullanılmış banknotlardan dolayı kara para olduğunu anlamıştır. peşine düşeceklerini düşünüp hızlı bir plan yapar.

ekleme: yorum ibbşt oyunu içindir.
hesabın var mı? giriş yap