• (bkz: iştirakiyyun)
  • hepbirliktecilik
  • (bkz: ortakçılık)
  • toplangaçlı üreteçli tüketeç.
  • (bkz: cemaatçilik)
    commune cemaat demektir. cemaat her bireyin birbirine eşit olduğu topluluğu ifade eder.
  • kamuculuk'tur.
  • iştirakçi
  • komünizm devlet mülkiyeti değildir. osmanlı imparatorluğunda mülk büyük oranda devletindi, allahındı.
    komünizmde eşyayla ilişki mülkiyet üzerinden kurulmaz. yani sadece toplumun her şeye ortak olarak "sahip olması" anlamına da gelmez. mülkiyetin topluma ait olduğu bir faşist yönetim hayal edebilirsiniz, hatta oylamayla seçilmiş bir diktatörün ortak mülkiyeti yönetmesi de mümkündür. bunlar komünizm değildir. komünizm ekonomik bir öneri değildir, siyasi bir düzendir. siyasi boyutu ekonomik boyutundan ayrılamaz.
    komünizm "ortaklaşacılık" diye çevrilebilir, ama bundan ekonomik ortaklaşacılık değil yönetimde ortaklaşacılık, politik ortaklaşacılık anlaşılmalı.
    ortaklaşa kullanılacak kaynakların ortaklaşa yönetilmesidir, marx'ın tarifiyle "gerçek demokrasi"dir.

edit: elim değmişken bazı önerileri değerlendireyim.
    toplumculuk = sosyalizm, başka bir şey.
    kamuculuk = kamu "public"in çevirisi, bu anlamıyla cumhuriyet olabilir mesela, ama komünizm değil.
    iştirakçilik = müşterekle aynı kökten geliyor, zaten osmanlıca komünizm çevirisi. benim önerdiğimden daha bile iyi ama eski kelime, bunun yerine yine komünizm desek hiç fark yaratmaz.
    imece = bu haliyle komün'ün çevirisi olabilir, ama geçici bir yardımlaşma tam anlamıyla yeterli olmaz. kalıcı ve siyasi bir birlik hesap edilmeli.
    cemaatçilik = yanlış çeviri. commune ile community aynı şey değil. oradan çevirecek olsaydık "cumacılık" falan dememiz gerekirdi.
    halkçılık = tarihsel olarak cumhuriyetin halkçılık ilkesi aslında eşitlik ilkesinin bir tezahürü. ama tabii ki yetersiz ve çok yerel bir kavram, zaten de varacağı yer cumhuriyettir sadece. ayrıca, eşitlik de komünizmle alakalı bir şey değil.
    eşitlik, fransız ihtilalinin bir talebiydi. komünist elbette eşitlik yanlısıdır ama her eşitlikçi de komünist değildir.
    kamu mülkiyetiyle ilgili yukarıda yazdım.
    herkesçilik gayet güzel, ama tutmaz. diğer "fakirlik" veya "parazitlik" gibi öneriler öneri değil cahil cesareti.
  • şirincilik
  • bir ağaç gibi tek ve hür
    ve bir orman gibi kardeşçesine
hesabın var mı? giriş yap