• alkol olduğunu düşünüyorum. alkol kullanmayan biriyim. hayatımda hiç içmedim. ama alkolün koronadan koruyacağını düşünüyorum.
    şimdi koronadan korunmak için arap sabunu yemek gibi bir ifade olacak ama alkol tüketildiğinde hızlı bir şekilde kana karışıyor. karaciğerde şeker ve yağa dönüşmesi gibi birşeyler oluyor tamam ama kanda en başta alkol olarak dolaşıyor.

nasıl ki dış ortamda kolonyadır dezenfektandır ellerimizde virüs varsa ölsün gebersin diye kullanıyoruz, vücut içerisinde de alkolün ulaştığı her yerde dezenfektan görevi görebilir. görmeye de bilir.

tamamen bilimsellikten uzak bir ifade olabilir bu. ama üzerine araştırma yapılabilir. koronaya yakalanmayan birçok kişinin hayatında az ya da çok alkol olduğu sonucuna varılacağını düşünüyorum.

ki bunu benden kat kat fazla muhafazakar olan, namazında niyazında, alkole karşı olduğu gibi alkol içenlere de kötü gözle bakan babamla tartışmıştım. adamın yorumu "içtikleri bok ilk defa bi boka yarayacak belkide " dedi *

muhtemelen, günlük ufak bir miktar alkolün vücutta ciddi bir koruyucu(en azından koronaya karşı) etkisi vardır.

araştırılması gerek.
  • olmayan yoldur.

halk arasında dolaşan, cahillerin inandığı saçma yöntemlerden bazıları;

-burna tuz çekmek
    -alkol içmek
    -sigara içmek
    -x ile gargara yapmak
    -burna tereyağ sürmek
    -d vitamini veya her hangi bir vitamini içmek
    -x yağını kıyafete damlatmak
    -x marka vitamini içmek

bu liste uzar da gider. hiç birisi işe yaramaz. boşuna kendinizi avutmayın. bilim diye bir şey var. virüsten korunmanın tek yolu, ona maruz kalmamaktır. yani sosyal mesafe+maske+kapalı alanlarda uzun süre kalmamak.
  • yarın whatsapp gruplarında paylaşmalık listeler içeren başlık
  • amuda kalkarak beklemek olabilir
  • önlemek için virüs ile ilk temas anını bilmen gerekiyor. temas sonrası ilk 15dk daki şansın ile ilk 1 saate ki şansın bir değil. soluk alıp verdikçe akciğerlere inişi sağlıyoruz.
  • sek rakı
  • ben her gün dezenfektan kokusunu burundan ve ağızdan içime çekiyorum, şaşırıyor virüsler, hiç ummadıkları bir hareket. sonra bir fırt daha, bi daha derken çil yavrusu gibi dağılıyorlar.
  • herkes ağız burun kapalı maske takarsa, hijyene dikkat edilirse, hasta olanlar evlerinde kalırsa virüsün yayılma hızı azalır. başka türlü korunamazsın.
  • en büyük sırrı yakalanmamak olsa gerek.
hesabın var mı? giriş yap