şükela:  tümü | bugün
  • doğru zamanda ve doğru şekilde yapilirsa tr gibi kirilgan ekonomilerde kazandiran yatirim aksi taktirde zararla sonuclanabilir.suan mesela finansbank 1.33 faizle ihtiyac kredisi vermekte altin ve dolar kuru nispeten düşük fakat yinede yatirim tavsiyesi değildir.

evet arkadaşlar bugun küçük bi deneme yapmaya karar verdim 1.33 faiz 24 ay vade ile 30.000 kredi cektim ve altina yatirdim.hesap ve tahmjnlerime göre en kötü kafa kafaya cikarim diye düşünüyorum bakalim göreceğiz 24 ay sonra editlerim.
    not:mal olmayan aşağıdaki yatırım uzmanı arkadaşa
    gerekli cevabi saolsun arkadaşlar vermiş zaten kıps.
  • mal beyanıdır. atasözü ve deyimler sözlüğünde e sayfasına gelirseniz ''el s*ki ile gerdeğe girilmez* yazdığını göreceksiniz. heh işte o söz tam olarak böyle durumlar için söylenmiştir. senin olmayan parayla yatırım yapıp, getiri bekleyemezsin. şayet yatırımın olumlu sonuçlanırsa bu seni daha fazlasını yapman için cesaretlendirir işte sarmal o zaman başlar. hem yatırımdan gelen kayıp, hem faiz zararı derken işler çığrından çıkar.

bunu bir ekonomist olarak söylüyorum. spk belgem yok o yüzden kimseye tavsiye veremem nacizane fikrimdir.
  • liberal ekonominin olmazsa olmazıdır. kredi sisteminin temel mantığı budur, yatırımcılar kredi çeker ve hem yatırımcı hem banka kazanır.

ancak türkiyede faizler o kadar yüksektir ki, kredi kullanmak için çok karlı yatırımlar yapmak gerekir.

bu yüzden kobi sayısı tüm işletmelerin %90'ından bile fazladır.

bu da ülkenin kalkınmasına engel olmaya devam etmektedir.
  • öncelikle keşke imkan olsa da ''şunu seçen maldır, ötekini tercih eden aptaldır'' şeklinde zırvalayan tipleri kulağından tuttuğumuz gibi şutlayabilsek sözlükten. gerçekten mantar gibiler, her başlık altında varlar...

çok çok falso bir işe girilmediği sürece; enflasyon canavarının bulunduğu bir ülkede ''alan'' her zaman kârdadır.

örneğin;
    2 sene önce 60 bin liraya (bkz: volvo s60) alınabiliyorken şimdi (bkz: clio) bile alınamıyor.
    60 bin liranın tümü için bile kredi kullanılsa 15 bin lira civarında faiz ödenirdi. bu araç şuan 150 bin lira...
    2 sene önce 400 bine satılan evi şimdi 800 bine alamazsın.
    bir çok farklı şeyde buna benzer örnekler verilebilir.
    ev araç/gereçlerinde bile bu durumu görebilirsiniz.
    2 sene önce 300 liraya aldığım tost makinesi bile bugün 750 lira olmuş...

ben bu ülkede ''şunu aldım da zarar ettim'' diyen birini hiç duymadım.
    altın al, gümüş al, ev al, arsa al, araba al,döviz al...
    (bkz: tl)'de geçirilen her gün eksi yazar.
    (bkz: güven endeksi) sürekli aşağı yönde seyreden, kimin ne fırıldaklık çevirdiği belli olmayan ülkeler bu kaderi yaşamaya mecburdur.
  • eğer teknik ve temel analiziniz iyiyse, ya da sağlam bir veriye sahipseniz işe yarayacak tekniktir ancak sırf deneme yanılma yoluyla yapıyorsanız şemsiye bir yerlerinizde açılabilir.

yukarıda bir yazar ekonomistim ama spk belgem yok bu yaptığın el sikiyle gerdeğe girmek demiş de hiç bir belgeli yatırımcı bu cümleyi kullanmaz zaten, iyi ki de belgen yok.

bakalım başkasının s.yle gerdeğe girdiğin yatırımlar nelermiş görelim:

1. kredi çekip ev alırsın ev bir yatırımdır, bankanın s.yle gerdeğe girdin hayırlı olsun.
    2. kredi çekip araba aldın, araba yatırımdır yine bankanın şeyiyle gerdeğe girdin.
    3. leasing ile makine teçhizat aldın fabrika kurdun, finans kurumunun şeyiyle gerdeğe girdin hayırlı olsun.
    4. kaldıraçlı sistemle short/long yapıyorsun 1 lira koydun 100 lira kurumun kredisini kullandın yine gerdeğe başkasının şeyiyle girdin tebrikler.
    5. yatırım şirketleri yatırımcıların paralarını emanet alıp o parayla yatırım yaparlar onlar da yatırımcılarının şeyiyle gerdeğe girdi hayırlı olsun.

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak ne güzel şey lan.
  • zaten bütün yatırımlar öyle yapılmıyor mu? kredi çekersin, yatırım yaparsın. işler böyle yürür. asıl mallık sahip olduğun tek birikimle bir işe kalkışmak olur.
  • belirli bir ödeme planı karşısında, belirli bir değer artışının satın alınmasıdır. neredeyse bütün büyük yatırımlar kredi ile finanse edilir. ölçek olarak daha sınırlı bütçe ile, ev, araba, işyeri gibi sabit yatırımlar yapılabilir. yada teknik bilgisi yeterli ise, orta ve uzun vadeli hisse senedi, altın veya döviz gibi araçlar tercih edilebilir.

kendi sermayesi ile yatırım yapan kişi sayısı azdır. şirketlerde ise faiz gideri vergiden düşüldüğü için belirli bir kaldıraçın altındaki işletmelerin karlılığı düşük kalır.

ekonomist olmak bir yana, ticaret lisesi mezunu bile iseniz, piyasalardaki alım satım fırsatlarından yararlanırsınız.
  • buna yapılmaz diyenler herhalde şirketlerin, mısır'da ölen dayılarından gelen paralarla sermaye bulduklarını düşünüyorlardır.

maliyet analizi denilen şey sadece üretime/satın almaya giren mamul/hizmet maliyeti ile satış rakamı arasındaki farktan oluşmuyor. maliyetin içerisinde kullandığınız sermaye, sermayeniz yetersizse kullandığınız kredenin faiz tutarları gibi finansal maliyetler de girerler. eğer işin çıktısı (ki kağıt üzerinde henüz kötü gözüken olmadı), yaptığınız maliyetler toplamını, mantıklı bir dönem içerisinde amorti edip, üzerine kar bırakmaya başlıyorsa gayet mümkün ve olması gereken bir hamledir.

özellikle türkiye gibi sermaye birikiminin cücük kadar olduğu yerlerde yeni yatırımlar için kaçınılmaz olandır. ama sizin fikriniz sadece ve sadece kredi çekeyim, dolar alayım, ordan gelecek kur farkı geliri ile kredinin faizini kapatır, anapara da cebimde kalır diyorsanız, öyle güzel patlarsınız ki hepimiz elimizde patlamış mısır ve biramızla sizi seyrederiz.
  • borçlar kredi çekilerek ödenir. kredi ödemeleri için borç alınır. 20 yıllık küçük esnaf ticaret hukukunun da içine ettiniz mahanatsızlar!
    kredi kullanmanın birincil amacı yatırımdır. güvenilir bir yatırım için kaz gelecek yerden esirgenmeyecek tavuk, ödeyeceğiniz faiz olur.
  • ekonomik sistemde kredinin tek sebebi. örneğin adam smith ve keynes de bu yöntemden bahseder. eskiden kredi ile davar alınır, toprak işletilirdi. bugün makine alınır, alan genişletilir ve ekonomik output arttırılır. ya da senin dilinle “adam işini büyütür”. o kapital senede yüzde sekiz ile on arası kâr verir, yüzde üçü bankaya gider, fark girişimciye kalır. kredi böyle kullanılır. senin gibilerin bütçesini aşan televizyon, araba veya tatili almak için değil, kolay gelsin.