şükela:  tümü | bugün
 • kalbin en önemli özelliğidir.
  ayrıca negativitenin azalmasından dolayı prepot oluşur.
  ondan sonra da -40 mv ulaşınca na-ca kanalları açalır. ve action-potential başlar.
 • bu naçizane micro roastery - espresso barın önceliği her zaman nitelikli ve taze kahve satmaktır. bu kahveyi de doğru şekilde yaparak satmaktır, 1 litre latteye 2 shot espresso koyup, sabun köpüğü gibi köpürtülmüş kaynar süt ekleyerek değil. mekanın sahibi ve tek çalışanı ise ankaradaki locus solus'un eski sahibi, hollandaca ve ingilizce çevirmeni çağatay gülabioğlu'dur, ilk bakışta çok sıcakkanlı gelmese de muhabbetine girdiniz mi harika bir insandır, başlı başına insan tanıma deneyimidir. gerçek bir kahve deneyimi yaşamak için gidiniz, mekan goethe enstitüsünün az aşağısında, çaprazında.
 • gidip yerinde gormek/koklamak gerekiyor, bulundurdugu kahvelerin ozelliklerini anlatan brosure goz atmanizda fayda var, cesitler arasinda kaybolursaniz baristaya sormaniz yeterli; nitekim one-man-army, kahveyi yetistirip toplamak disindaki her isi kendisi yapiyor. fiyatlarina zam yapilmis deniyor olsa da gorunuse gore en ucuz kahveyi burada icebiliyorsunuz ki cok ozel cekirdeklerden yapiliyor. take-away kahve turkiye'de henuz cok yaygin olmadigindan olsa gerek musterilerin yarisi yabanci kokenli ya da turist.
 • çağatay bey'in kayıtsız tavrı yüzünden tekrar uğramayacağım mekan. aramızdaki diyaloğu aynen aktarıyorum.

  -merhaba, böyle evimizde french press'te içmek için biraz kahve almak istemiştik. alıp götürebiliyor muyuz yoksa burada mı içiyoruz?
  +hangisinden?
  -ilk defa geliyoruz da tavsiyeniz varsa seviniriz.
  +zaten şu anda elimde iki çeşit var.
  -tamam, burada içebiliyor muyuz peki?
  +şu anda kalmadı (bu arada saat öğleden önce 11 civarı)
  -sizin çektiklerinizden burada içebileceğimiz başka kahveniz var mı?
  +yok.
  -o zaman biz biraz alıp evde deneyelim. tadı nasıl, çok sert mi?
  +sizin damak tadınızı bilmiyorum.
  -biraz bilgi verseniz, hani hoşumuza gitmezse diye?
  +bunlar dünyanın en iyi çekirdekleri.
  -peki o zaman. alalım bunlardan. peki başka çeşitler ne zaman gelir, farklı kahveleri de denemek istediğimiz için soruyorum.
  +şu anda bunlar var, taze olması için elimdeki bittikçe yenisini çekiyorum.
  -peki, teşekkürler.

  ne bir hoş geldiniz, ne bir gülümseme, ne de sorduklarımızın cevabı dışında ikinci bir cümle. evde kahveyi içerken konuşmamızı hatırladığımdan olsa gerek kahve pek bir keyif vermedi.
 • istanbul'da benim bildiğim en iyi kahve içilecek yer. ayrıca eklemem gerek çağatay mükemmel kahvelerinin yanında şimdi bir de kendi elleriyle yaptığı cookieleri servis etmeye başlamış. inanılmaz... yiyin için.
 • disarda bi dunya kar, istanbul'un en soguk gunlerinden biri, bir suru cafe'ye yuz vermeden sirf adini duyup merak ettigimden buraya gittim...
  patronu, kapidan iceri sokmadi. neymis elektrik yokmus sanki agzimizi prize sokacagidik.
 • kalbin sinoatriyal düğümünden impuls çıkarabilme yeteneğine verilen isimdir. örnek vermek gerekirse pozitif kronotrop etkili ilaçlar kalbin atım sayısını arttırırken negatif kronotrop etkili ilaçlar tam tersini yapmaktadır.
 • kahvesi güzel mekan.sahibi için gitmediğimden mütevellit o konu beni çok ilgilendirmiyor.

  en azından taksim'de kahve içecek olursam, artık net bir tercihim olacak.
 • net şekilde söylenebilir ki alternatif bir kahveci arıyorsanız galatasaray lisesi'nin sağında kalan sokağa inip goethe ınstitut'un aşağısındaki kronotrop'a gidebilirsiniz. mekanda oturmak için çok fazla yer olmasa da oturmak için yer bulduğunuzda kapı önündeki dergilerin keyfini çıkarabilir, hoş müzik dinleyebilirsiniz. yer yoksa da güzel kahvenizi "zum mitnehmen" olarak satın alabilir, hem yürüyüp hem içebilirsiniz. tek dikkat edilmesi gereken konu kahvecinin görece erken kapanması.
 • mikla'nın şefi ve sahibi mehmet gürs ile ortak olmuş kahveci. kısa sürede istanbul'da yeni kronotroplar açılacak ve mikla'da kronotrop kahvesi servis edilecekmiş.

hesabın var mı? giriş yap