• garip bir sekilde amerikalilar arasinda efsane olan film.
  • puzzle gibi bir filmdir. parçalar tamamlandıkça gerçek ortaya çıkmaya başlar. film bittikten sonraysa puzzleı bozup baştan yapmak isteği ağır basabilir, zira ikinci izleyişte herbiri birbiriyle alakalı olan zilyon tane ismi daha dikkatli takip edip kafa karıştıran yerleri açıklığa kavuşturmak ister bünye. biraz yorucudur ama kafa yorulan şeyler her zaman daha güzeldir.
  • mük-kemmel bir polisiye film. karakterler o kadar iyi işlenmiş ki, herhangi biri ekranda görününce onun kimliğine bürünüyorsunuz resmen. kim ablamız hariç tabi.*

--- spoiler ---

özellikle izlerken bir süre sonra russell crowe abimizin her adam dövüşünde çılgınca kahkaha atasınız geliyor. adam tam bir terminatör yahu, hele bir sahnede -hayvan- sandalyeyi kırıp içeri bi daldı ki off of ! hakikaten çok başarılı rol kesmiş russell abimiz. bi yerde de danny devito' yu sandalyesiyle yerden kaldırıyordu.*
    `
    --- spoiler ---

russell crowe' u pek sevmezdim, ancak bu film sayesinde ona olan saygım 1000 kat arttı diyebilirim. mutlaka izleyin, izletin !
  • --- spoiler ---

kevin spacey'nin, bir oyuncunun nasıl ölmesi gerektiğini kusursuz bir şekilde gösterdiği aşmış film. spacey, kendisine ateş edildiği sırada ölüm anını öyle güzel yorumluyor ve yansıtıyor ki oyuncular, ders niteliğinde izlemeli bu sahneyi.

--- spoiler ---
  • izlediğim polisiye filmler arasında en karışık hikaye ve en fazla karakter limitlerinde dolaşsa da aynı zamanda en iyi kurguya da sahip film. her detayı anlamak için biraz ter dökmek, belki de birkaç kez izlemek gerek.
  • holivudu aşağılarız ama kendi stilince şaheser çıkarmaz değil; bu da onlardan biri. izlerken isimlere dikkat edin, sadece kim kimdi karıştırmayın, onun dışında "takip edemedim olayları, "bi bok anlamıyorum" diye kafanızı karıştırıp dikkatinizi kaybetmeyin, yılmayın. kurgu çok iyi, bir çok şeyi anladığınızı sonlara doğru göreceksiniz.
  • lânet olsun ki, titanic'le aynı sene gösterime girdi bu başyapıt. bu filmin romanını billy wilder'a versen, o da ancak bu mükemmellikte bir senaryo yazardı.
  • ilk başladığı dakikadan itibaren kesinlikle sıkmayan ama dikkatli izlenilmesi gereken harika bir filmdir.eğer dikkatli izlenilmezse isimler,olaylar birine karışabiliyor.ikinci kez izlensede sıkmayacak bir yapıttır.
  • her şekilde kadrosu ile coşturan bir filmdir,aslında öyle oluyor böyle oluyor diye spoiler içeren bir şeyler yazma hevesi ile girdim başlığa ama tüm filmi spoiler vermeden muhteşem analiz eden bir yazar sayesinde durdum,düşündüm ve daha iyisini yapamayacağımı anladım.
    ilgili analiz :#8089903
hesabın var mı? giriş yap