şükela:  tümü | bugün
 • saç dökülmesini engellemek için tedavi amaçlı kullanılır.
 • uykuya dalmakta problem çekenlerin yatmadan hemen önce yastıklarına sıkarak rahat ve huzurlu uyuyabilecekleri çiçek suyudur.
  pek çok firmanın doğal lavanta suyu satılır. yazın buzdolabından çıkardığınız lavanta suyunu yatmadan önce yastığınıza bir kaç fıs sıkarsanız, ferahlık ve serinlik hissiyle kolayca uyursunuz. kışın ise yine yatmadan önce yastığınıza sıktığınız lavanta suyu, vücut sıcaklığınızla ısınan yastığın kokuyu yaymasıyla sizi dinginleştirecek ve kolay uyumanızı sağlayacaktır.
 • karma ya da yağlı ciltler için toniklerin en güzeli!

  bildiğiniz üzere lavanta hem antiseptik, hem de rahatlatıcı özelliğe sahip bir bitki, üstelik lavanta yağı ve lavanta suyu da yağlı ve karma ciltlerin nem dengesi ve akne oluşumunun önlenmesi için oldukça etkili.

  kendim karma cilt yapısına sahibim, yazın yağlanma, parlama gibi durumlar, kışın ise yanaklarda ve çenede kurumalar oluyor. yazın sıcakladığımda serinlemek için yüzümü yıkadığımdaysa zamanla yağlanma daha da artıyor. bu yüzden günlük cilt bakımı için büyükçe bir şişe lavanta suyunu evde bulunduruyorum, yazları gün içinde ferahlamak için ise küçük bir şişe spreyli lavanta suyunu yanımda bulunduruyorum.

  bir süre önce bitmişti ve ben epeydir kullanmıyordum, dün akşam tekrar yaptım ve gerçekten de tek uygulamada dahi kendini belli ettiğini gördüm. (yalnız cümledeki "kendini belli ediyor" kısmına dikkatinizi çekerim, mucize yaratmıyor, kendini belli ediyor, düzenli kullanımdaysa ciddi anlamda nem dengesi sağlamanıza yardımcı oluyor.) üstelik zararlı kimyasallar içermediği ve nem dengesini sağlamaya yardımcı olup rahatlattığı için cilt temizlendikten sonra tonik olarak da kullanılabiliyor. dün akşam yapıp uygulayınca kendi lavanta suyu tarifimi buraya da yazayım dedim.

  malzemeler;
  - 500ml su
  - 2 çorba kaşığı lavanta
  - 1 tatlı kaşığı lavanta yağı
  - alkol ya da kolonya
  - süzgeç/tülbent/çay poşedi

  öncelikle 500 ml suyu kaynatıyoruz, suyumuz biraz dinlendikten sonra 2 çorba kaşığı lavantayı bu suyun içinde 5-10 dakika demliyoruz. burada lavantaları direkt suyun içine atıp demlendikten sonra bir süzgeçle süzebilirsiniz ya da starbucks'taki gibi çay poşetlerinin içine doldurup demleyebilirsiniz ya da çaydanlıklar için yapılan çay demleme süzgecinin içine koyup demleyebilirsiniz. ben evdeki kullanılmamış çaydanlık süzgeçlerinden biriyle yapmıştım ama çay poşetinin içine koymak en güzel yöntem.

  soğumasını bekliyoruz. elimiz değecek soğuklukta olması gerekiyor.

  sonrasında ise 1 tatlı kaşığı lavanta yağı ve tercihinize göre 1 tatlı kaşığı kolonya ya da 1 çay kaşığı alkolü kaynatıp beklettiğimiz suya ekliyoruz. ben geçen sefer kolonyayla yapmıştım ama bu sefer alkol kullanmadım. alkolü aslında lavanta yağı çözünsün diye kullanıyoruz ama lavanta yağı zaten çözünmese bile nem dengesi sağlayan bir ürün, o yüzden ben hiç alkol dokundurmadım, zaten cilt ürünlerinde alkol cildin sebum dengesini bozduğu için pek taraftarı değilim ama tabii yaklaşık 400-500ml suda 1 çay kaşığı tolere edilebilir bir miktar. yani alkol koyup koymamak tamamen sizin tercihinize kalmış. kendi cildinizin yağlılık durumuna göre alkol ve yağ miktarlarının oranlarıyla da oynayabilirsiniz, benim yazdığım ortalama bir ölçü.

  hemen şişelere dolduruyoruz ve başlarını sıkı sıkı kapatıyoruz, çünkü lavanta yağı uçucu bir yağ. çok uzun olmayan bir süre içinde tüketmeye çalışıyoruz. bu süre zarfında ışık almayan serin ve kuru yerde saklıyor ve kullanırken de öncesinde iyice çalkalamaya özen gösteriyoruz.

  hep ortamlarda servis edilen, şekilli şık şişelerle sunulan lavanta suları gibi saydam bir renge sahip olmaz, konyak rengi ve boz bir yapıya sahip olur. o saydam renkli olanlar ya seyreltilmiş lavanta yağı+alkol karışımıdır ya da su+lavanta aroması karışımıdır. lavanta çiçeği kullanılan lavanta suyu berrak su renginde değil boz açık kahverengi renkte olur ve hayal ettiğiniz gibi güzel değil hafif ekşimsi kokar. eğer kokusundan hoşlanmazsanız marketlerde satılan aromalardan bir-iki damla damlatabilir ya da bir-iki damla portakal veya limon yağı damlatabilirsiniz.

  eğer kuru ya da normal ciltliyseniz bu tarifteki "lavanta" kelimelerinin yerine "gül" kelimesini getirerek siz de kendi gül suyunuzu yapabilirsiniz.
 • yaklaşık 1 aydır kullanıp bu akşamdan itibaren kaçarak uzaklaşacağım bu lavanta suyundan.
  tonik olarak kullanıyordum kendisini. gözenekleri sıkılaştırıcı ve yağ dengesini koruduğuna dair bir kaç yazı okuyup, 1 senedir kullandığım gül suyunu bırakıp buna geçtim.
  nerden geçtim? gözeneklerimi sıkılaştırmadığı gibi siyah noktalarımı ve gözenek görüntülerini daha fazla çoğalttı.

  her ciltte aynı etkiyi yaratmıyor, gül suyuna devam.
 • bugün aldım ve kokusuna daha da aşık oldum, yüzüm için kullanmayı planlıyordum ama her yere sıkıyorum şu an.
 • bahçemden topladığım bir demet lavantanın tohumlarını bir litre suda kaynatarak elde ettiğim sudur. sonrasında ise içine biraz maden suyu eklenerek ferahlatıcı bir tonik elde edilebilir. küçük bir şişeye konulup havanın bunaltıcı olduğu günlerde ferahlamak için yüze püskürtülebilir.

  not: hassas ve kuru ciltlerin dikkatli kullanması gerekiyor. yüzünüz foseptik çukuruna falan döner ben sorumlu olmayayım...