şükela:  tümü | bugün
  • türkçe baskısının kolay kolay bulunamadığı ama ingilizce aranırsa bulunabilme olasılığının daha yüksek olduğu tiyatro eseri.
  • boris vianın jean paul sartre a yazdığı bir şiirin adıdır ayrıca(bkz: jöleli şarkılar/#14692743)
  • hem selahattin hilav hem tahsin yücel hemi de ışık m. noyan tarafından türkçeye, ayrı zamanlarda ayrı yayınevleri tarafından kazandırılması bu eseri benim için daha gizemli kılıyor.
  • jean paul sartre ikinci dünya savaşı sırasında almanlar tarafından hapse atılmış, ardından direniş hareketine katılmıştır. les mouches'i kaleme aldığı yıllar da tam olarak bu direniş yıllarıdır. bu sebepten les mouches devrimci bir eserdir ve dahi yoğun anarşist öğeler içerir. ana karakter orestes'in, muktedirlerden tanrıya kadar tüm kavramları özgürlük kısıtlayıcı olarak görmesi ve gözardı etmesi, halkına da bu durumu göstermeye çalışması esere siyasi kimlik kazandıran temalar.

    bu arada esere adını veren sinekler vicdanı temsil eder ve sineklerin saldırısına uğrayan karakterler, vicdan azabının tam ortasındadır. bu olay oyuna öyle yerinde yedirilmiş ki gördüğüm en baba metafor diyebilirim.

    sağlam bir oyuncu topluluğunun ellerinde oynanabilecek en iyi tiyatro yapıtlarından biri.

hesabın var mı? giriş yap