• son zamanlarda izlerken en keyif aldığım filmdir. filmin tek sorunu bitmesiydi. birkaç saat daha izleyebilirdim.

--- spoiler ---

özellikle iggy pop'un the passenger şarkısını söyledikleri bir sahne var ki böyle güzel bir şey az görülür sinemada demek istiyorum. filmden yeni çıktığım için de gaza gelmiş olabilirim ama yarın da gayet başarılıydı diye düşüneceğim bence.
    --- spoiler ---

edit: imlacılık
  • son yıllarda izlediğim en keyifli rus yapımı.
    o yılllara damgasını vuran ünlü rus müzik grubu kino’nun kuruluş hikayesiyle birlikte, sovyetler’de rock müziğinin yolculuğunu anlatır.
    kino grubuyla türkçe’de aptal, budala anlamına gelen rus yapımı durak filminde kullanılan calm night isimli şarkılarıyla tanışmıştım.

filmde şarkının geçtiği sahneyi bırakıyorum. link spoiler içermez ve bu filmi beğenenler için de kesinlikle tavsiyedir;

https://youtu.be/nepslngg4og
  • içimden geçirdiğim parçaların filmde kullanılması izlerken bir hayli keyif verdi bana. (the passenger, perfect day) alışageldik vizyon yapımlarından kurtulmak isteyen bünyelere tavsiye edilir.
  • öncelikle bir film siyah beyaz çekilince mutlaka iyi film olmuyor. bunu yönetmen arkadaşların kulağına küpe etmesi gerek. her hikaye bir ruh tasir. hikayenin işlenişi ve anlatım dili de bu ruhla uyum icinde olmalidir. işte sorun şu ki bu filmde o uyumdan eser yoktu. siyah beyaz cekim ve anlatim hikaye ile uyumlu degildi. ayni zamnada hikayenin dinamik doğası kısır bir anlatımin da kurbanı olmuştu. gercek hikaye dinamik film kisir tekduze ve bogucu. filmde islenen ask bile sıkıciydi ki böylesi bir ilişki nasıl güzel anlatilabilirdi! ben sevmedim bu filmi. birkac yaratıcı sahne haricinde vasat bir çalışmaydı
  • film ekiminin tereddütle gittiğim filmlerinden (ki hep bunlar güvenerek gittiklerinizden daha başarılı çıkar zaten).

küçük bir araştırma yapayım derken karşıma kirill serebrenikov hakkında çok da yabancı olmadığımız trajik bir durum çıktı.

bknz.kirill-s-vakasi
    şaşırdık mı? hayır.

o güzel şarkılar o güzel sahnelerle nasıl birleşmiş spoiler vermiycem ama aşağıdaki soundtrack'i bir de filmi izledikten sonra dinleyin diyicem, dedim.

bknz2.leto soundtrack
  • 2018 çıkışlı kirill serebrennikov filmidir. konusu kino isimli rus kökenli rock grubunun kuruluşunu ele alır. viktor tsoi’ un iç dünyasına yakından şahitlik ettirip bir kez daha kızlarımızın ve erkeklerimizin genç yaşlı herkesin kalbinde viktor’a yer açmasını sağlar. ıggy pop, lou reed gibi efsanelerin şarkılarının soundtrack listesinde bulunduğu filmimizin sahneleri de adeta klip tadı verir, bol bol “keşke o an orada olsaydım” dedirtir. izleyeni pişman etmez, izleyiniz, izlettiriniz.

edit: imla
  • başka sinema güzelliği idi. acayip etkilenmiştim. siyah beyaz geçişler müthiş ötesiydi.
    https://www.youtube.com/watch?v=klhwirzlfdc
    bi de eeen çok bu sahneyi sevmiştim
    https://www.youtube.com/watch?v=vjonzuckr2a
  • altyazısı olmadığı için izleyemediğim filmdir.
  • son vakitlerde izlediğim en hoş film.

müzik tarihine yaptığı göndermeler oldukça doyurucu. müziğe doyduk, pek güzel oldu. yine müzik tarihine damga vurmuş şarkıları rusya'nın günlük yaşamında sanki yaşanmış gibi gösterip, sonradan da "hayır bunlar yaşanmadı ama keşke yaşansaydı" diye belirterek, sıradan vatandaşa söyletilmesi fikrine bayıldım. en az 3-4 şarkıyı böyle kullanmışlar. bu sahnelerin hepsi ayrı ayrı güzel. trende psycho killer, otobüste passenger, yağmurlu havada şarap içerek perfect day'in söylenmesi çok etkileyici ve parlak bir fikir olmuş.

sonra bu zamana kadar tanımadığım kino adlı grubu tanımış olmak ayrı mutlu etti. filmin sonunda söylenen şu şarkı aldı götürdü, bi yerlerde bıraktı, pek beğendim.

ve yine aşık olduğum bir kadın daha: irina starhenbaum. ne denir ki, filmde ayrı güzel, normalde ayrı güzel.
  • kannımca senenin en iyi filmi. o şarkılar neydi öyle abi ya.
hesabın var mı? giriş yap