• eski ingilizce'de, "loaf" (ekmek/somun) ve "ward" (korumak/kollamak) kelimelerinin birleşmesi ile oluşan "hláford" kelimesinden gelir. birinci yüzyılın sonlarına doğru, "ekmek veren" anlamını yitirip, günümüzdeki "efendi" anlamını kazanmıştır.
  • ing. bir asalet ünvanı
  • tdk'nın bu kadar seneden sonra ansızın "lort" yaptığı kelimedir. hiçbir kuvvet bana "lord" yerine "lort" yazdıramaz. saçmalamanın da bir sınırı olmalı.
  • sansli doganlari oldugu gibi bileginin hakkiyla basariya ulasanlari da vardir. bugün lord oluşumun 8. yıldönümü. yıllar akıp gidiyor gerçekten. bunca yil bahsetmedin simdi ne oldu da anlatiyorsun demeyin. acaba lordlar da "lordluk cok zor yeaa, kadinlar beni mi seviyor lordlugumun pesinde mi acaba?" diye sizlaniyor mu diye merak edenler icin yaziyorum. ben lord olmadan once de lord muamelesi gordugumden farkini bilemiyorum. ayrica muhatap olduklarim ya duses ya kontes oldugundan pek makam pesinde olacak insanlar da degiller. ha diyeceksin ki her lord bir mi, tabi ki hayir. lordun fakiri olmaz ama daha zengini olur. yakisiklisi da olur pintisi de. para gercekten cok guzel bir sey.
    neyse konu dagilmadan merak edenlere tavsiyemi vereyim: lord da olsa insanlarin kendi karakterleri vardir ve sahip olduklarina bakmaksizin sizlanabilirler.
  • bunun yüzünden hayatımız kayıyordu kayık üzerinden. okula daha başlamamıştık. amcamın evinin önünde kayık vardı, bi tarafı yere destekli. üç küçük kuzen çıktık kayığa. içimizden biri lorda bakın lorda diye kayığın en ucunu gösterince hepimiz hurraa hücum ettik ve kayık ağırlık merkezini kaybedip alabora oldu karada... lordun ne olduğu hala muğlak.
  • soyluluk mertebesi haricinde dini mânâda lord,çeşitli tanrı yahut tanrısal varlıklara atfen kullanılabilir.zira ingilizce'deki bilinen en eski kullanım,kitab-ı mukaddes'in bede çevirisinde görülmüştür.ibranice konuşurken pek de kullanılması uygun görülmeyen yehova'ya karşılık "adanoi (lordum)" denme alışkanlığına karşılık tanrıya "lord" olarak da seslenilir.
    somun koruyucusu demek olan "loaf-ward",hlafweard kelimesine dayanır. bu kelime eski ingilizce'ye hlaford olarak geçmiş, sonra da lord'a dönüşmüştür.böyle ince de bir etimolojik tarihi vardır.
  • seneler oldu gorusmeyeli eski bir arkadas
    en son reflection veya reflections diye site hazirliyordu hazirliyacakti yanilmiyorsam
  • (bkz: milord)
  • çocukluğun bayram çukulatası.
hesabın var mı? giriş yap