gallifreyfallsnomore

  • 3261
  • 60
  • 16
  • 0
  • evvelsi gün

türkiye'de sıraya girme kültürünün olmaması

toplumun temel sorunlarından biri ve numaratörlerin her ortamda kullanım bulmasının nedenidir. türk insanı aradan kaynaşmayı bir zeka ve beceriklilik gösterisi saydığından da kavgasız kuyruk olmaz. bu yüzden bir kez capitol'ün sinemasına bilet almaya çalışırken önümdeki 12-13 yaşlarında bir çocuğun sırasını alan otuzlu yaşlarındaki bir öküzle kavga etmişliğim bile vardır.

birkaç yıl önce palladium zara'da kasa kuyruğunda beklerken önümüzde bir takılma yaşanmış ve arkamızda bekleyen güruh diğer taraftaki kasanın önüne hücum ederek bizden önce ödeme yapmaya başlamıştı. bunun üzerine ben itiraz edip de daha uzun süredir beklediğimi söylediğimde, aldığım cevap "sizin kasa ilerlemiyor, bu taraf hızlı ilerledi" olmuştu. tabii anında "bitch mode on" diyerek aldıklarımı kasiyerin önüne bırakıp çıkmıştım.

eve gider gitmez o öfkeyle üşenmeyip zara'nın ispanya'daki merkezine bir mail döşendim ve resmen "sıvadım". iki gün sonra "üzgünüz, türkiye şubelerimizi uyardık" diye cevap verseler de ciddiye almadım. birkaç hafta sonra bu kez bir arkadaşım için zara'nın bir başka şubesine girdik. kasanın önünde beklerken tekrar tekrar uyarılar gelmeye başladı "lütfen tek sıra olalım, kasalar boşaldıkça sıradan alacağız, sırayı bozmayalım" diye. o zaman zara'nın ispanya'daki merkezinin türk şirketlerinin aksine müşterinin ağzına bir parmak bal çalmak amacıyla yalan söylemediğini ve ciddi ciddi mağazaları uyardıklarını anladım.

kabullenilip oturulmaması ve her ortamda savaşılması gereken yurdumuza özgü ahlak yoksunluklarından biridir.

devamını okuyayım »
01.12.2015 18:38