• asi gençlerin uyuşturucu niyetine leblebi gibi yuttuğu ilaç. buradan topunuzun amına koyayım demek istiyorum. teşekkürler.
  • lise öğrencileri arasında kafa yapıyor gerekçesiyle gitgide kullanımı artan ve suistimal edilen ilaç.

15 yasindaki bir danışanımdan edindiğim bilgiye göre çok rahatlıkla temin ediliyor ve yüksek doz kullanımda çok ciddi uyuşturucu etkiler görülüyormuş. ayrıca çok ucuz.

yazık bu çocuklara, ergenlik çağında fiziksel ve zihinsel gelişimin en kritik evresinde beyin yapılarına geri dönülmez zararlar veriyorlar.

uyuşturucu madde kullanımının ve bu tarz ilaç suistimallerinin ön frontal lobun karar verme, sınır koyma,mantıklı düşünme ve kontrol etme mekanizmalarını içeren bölümünde ağır hasar meydana getirdigi ve sosyopatik bir karakter oluşumuna zemin hazırladığı artık bilinen bir gerçek.

danışanımın anne babasına sesleniyorum. okumazsın biliyorum ama ne yapayım.
    5 tane çocuk yapmışsın, sorduğumda dün gece nerede kaldı diye cevap bile veremiyorsun. harçlıklarını nerede harcadıklarını bilmiyorsun. 3 tane yakın arkadaşını say desem sayamazsın. nelerden hoşlanır, nelerden haz etmez diye soruyorum ne bileyim hocam diyorsun.

5 çocuk yapacağına 1 tane yapıp adam gibi baksaydın desem yok sen onu da yapmazdın. sizin gibi anne babalara lanet olsun. maalesef geleceğin suçlusunu yetiştiriyorsun.
  • bağımlılık yapmıyor felan diyenler olmuş.

net olarak bağıımlılık yapar. günder 6 7 kapsül en yüksek mg lisini içen biri olarak söylüyorum.

bağımlılık yapar!

içtiğiniz de kral sizsiniz hangi ortam olursa olsun kral sizsiniz öyle bir özgüven verir öyle bir çene yapar ki bu bedenimde ki insan kim dersiniz.

velakin içmeyi bırakdığınızın ertesi gün sizi duvardan duvara çalar.

3 ay içmeyip sadece 300 mg 3 tane içtiğim günün ertesi günü bile yanı şeyler oldu.

20 gün evden çıkamazsınız aşırı depresif olup depresyonu nirvanalarda yaşarsınız.

ben de bırakmam her zaman içerim demeyin.

1 kapsül bile çok gelirken 6 kapsül gün gelicek etki etmicek. tüm tableti yutucaksınız
    sonra oda fayda etmicek başka arayışlara gireceksiniz. sonu bombok bi yere çıkıcak.

devletin bunu kesinlikle kırmızı reçete ile vermesi gerek. geçin yeşil reçete vs olaylarını 2 3 tane farklı eczaneden kalfası kafalayın yeterli ilacın ücretinin 20 lira fazlasını verin onlar arayacak sizi geldi istemiyormusun diye ecza depolarından alanlar duydum direk.

ritalin ve türevleri kırmızı reçeteleri bulamıyorlar korkuyorlar vermeye lyrica ve neurotin denilen ilaç kesinlikle kırmızı reçete ye geçmeli

tr de çok ciddi kesim bunların bağımlısı

bunun tek sorumlusu devlettir.

sen alkolü 100 150 tl yaparsan insanlar farklı arayışlara girer 56 kapsülünü 50 tl ye alıyorduk bi zamanlar şimdi ne kadar olmuş bilmiyorum.

3 4 sene önce sıkı bağımlısı olarak yazıyorum bunları o yüzden tezdir felandır geçiniz bunları
  • içme içirme!!!
    zamaninda(2016) 300mglik kapsulleri 5tl ye alip gunde 5 6 tane kullansigimiz nalet ilaç.

yüzde yüz öz guven yüzde yüz rahatlik, mutluluk, heyecan. sanki bütün uyuşturucuların karışımıni bir kapsülün içine koymuşlar da sokaklara salmışlar gibi. bir kızla mi konusucaksin birine mi yuruceksin yanına git istediğin gibi konuş yada bir iş görüşmesi bir mülâkat hiç farketmez seni almama şansları yok öyle bir çene öyle bir rahatlik özgüven.

3 4 ay keyiften kullandiktan sonra artik birakmak istedim ama bırakılmiyor. ıcmedigin zamanlarda ağzından tek kelime çıkmıyor. kimsenin yüzünü görmek istemiyorsun. sinir stres evde kavga. odandan kafani disari çıkaramıyorsun. ınsanların içine cikamiyosun. ne saysam eksik kalir daha saymakla bitmez...
    çok uzun uzun anlaticaktim ama kisa ozet geçiyorum.
    sene 2020 ben kurtuldum bu illetten ama hala daha o seneden beri arkadaslarim kullaniyor kopamadi sokaklarda tanesi 15tlye bulabildikleri ilaç. bu ilaç yüzünden hapis yatanlarda oldu ticaretine girenlerde oldu. kesinlikle uzak durun kesinlikle içmeyin. olmaz demeyin hiç anlamadan ılaç bedeninizi esir alabilir. sakın icmeyin.
  • nöropatik ağrı ve fibromiyalji ilacı olmasına rağmen torbacıların öfori etkisini keşfetmesi nedeniyle suistimali yapılan ilaç.

met bağımlıları bulamadıkları zaman withdrawal yoksunluk bulgularını baskılanmak için avuç avuç içiyorlar. öyle bela bir ilaç bu.
  • klasik türk zihniyetindeki zavallılığı gözler önüne seren ilaç. bu ilacı kafa yapsın diye her gün 1 tablet arttıra arttıra günde 5-10 tane atmaya vardıran beyinsiz yaratıkların varlığı ve bu yaratıklardan birkaçının ilaç yazdırmak için doktora saldırması bahane edilip yasakla/zorlaştır gitsin denilip geçilmiş.

peki sonuçta ne oldu? bu ilacı almak zorunda olan 70 yaş üstü bir sürü insanın düzenli olarak hastane tavaf etmesine sebep olundu. sonuçta ne oldu? major depresyon ve anksiyete için de güçlü endikasyonları olan bu ilacı, hatta herhangi bir özel reçeteli ilacı yazmaktansa (nemelazım soruşturma filan geçiririm diye) insanlara ekt tavsiye eden doktor görünümlü memur şebekler sardı ortalığı.

hadi cbd'yi sırf esrar bileşeni olduğu için engelledin. sıkı kontrollerle ithal edilen ve bandrollü satılan böyle ilaçları reçete eden hekimleri en azından tehdit etmeyi bıraksa devlet, memlekette gelir kaybı yaşayan torbacılar dışında kimse mağdur olmaz.
  • fibromiyalji yanında iltihaplı romatizma tanısı konuldu bana. haziran ayının başından beri şiddetli ağrı çekiyorum ve on gün önce bu hapı (75 mg olanını) almaya başladım. hissettiğim değişiklik; ağrı devam ediyor evet ama katlanılmaz değil. egzersizleri daha rahat yapıyorum ve en önemlisi bana bir gevşeklik geldi; böyle large bir insan oldum birden. sakin, parlamayan, odaklanarak düşünebilen, hızlı hızlı bir yerlere yetişmeye çalışmayan... gevşek afedersin :)
    sağlık sektörü çalışanıyım ve bir hasta geldi, anamnezini alırken kullandığı ilaçları sordum ; lyrica'nın 150 lik olanından 2 tane alıyormuş anca iyi geliyormuş, acaip kafa yapıyormuş. hatta "uyuşturucu hap" alıyorum dedi. aynı ilacı aldığımızı görünce bir an şüpheye düştüm ve hatta şimdi sözlükteki yorumları okudum, mucize bir etki yapmadı bende. nirvanaya da ulaşmadım. gayet normal seyir halindeyim.
  • enerji patlaması, yerinde duramama, uykuya dalamama fakat uyuyunca da saat başı uyanıp bişeyler yapmak istemek, deli cesareti gelmesi, dünyayı sallamama gibi karmaşık hallere sokan ilaç. ha fibromiyalji ne oldu dersen, bir buçuk yıldır durduğu yerde devam ediyor, onda değişiklik yok.
  • müptezellerin aşırı ilgisi yüzünden 3. basamağa çıkartılan ilaç. şu an sadece eğitim/araştırma hastaneleri ve tıp fakültelerinde reçete edilebiliyor. müptezeller yüzünden olan nöropatik ağrılar nedeniyle bu ilacı kullanmak zorunda kalan yaşlılara oldu. ilacı yazdırmak için çile çekecekler.
  • bu yazıyı birden fazla gruba hitap edecek şekilde yazıyorum. dolayısı ile yazımın bazı kısımlarının size hitap etmediğini düşünebileceğiniz ve geçmek isteyeceğiniz yerleri ayırt edebilmeniz için paragrafları başlıklarla sınıflandıracağım ancak benim önerim bu entryi hangi sebeple okuyor oluyorsanız olun vakit ayırıp bu entryi okumanız yönündedir. direkt konuya geçmek için aşşağıdaki 4 paragrafı geçebilirsiniz.

===ben kimim?===
    ben doktor değilim, sadece meraklı ve hevesli bir ilaç araştırmacısıyım. psikoaktif maddelerin, ilaçların, steroidlerin ve bağımlılığın farmakolojik, sosyolojik ve psikolojik etkileri gibi farklı yönlerini multidisipliner bir şekilde araştırıyorum. bu konular hakkında yardıma ihtiyacı olan ve öğrenmeye hevesi olan insanların veya sadece meraklı kişilerin erişebileceği bir kaynak olması umuduyla bunları yazıyorum.

===entry(lerimi) okurkan nasıl yaklaşmalısınız?===
    son olarak, her zaman kendiniz araştırmanız daha iyi olur. entrylerimi girerken asıl amacım böyle konuları ekşiden, entrylerden, saçma sapan sitelerden basmakalıp öğrenmenizin imkansız olduğunu ve nasıl bir bakış açısıyla yaklaşmanız gerektiğini göstermek. ben yıllarca ve her gün araştırdığım bu konuları en sade ve özet halde yazıp elimden geldiğince bir yarar yaratmaya çalışıyorum. buna rağmen ne kadar uzun gözükse de yazılarım yetersiz kalıyor. dolayısı ile her zaman (benim yazdıklarıma bile) sorgulayıcı bir şekilde yaklaşın.

===bu entry kime hitap eder?===
    - lyrica bağımlılığında desteye ihtiyacı olan
    - lyrica yı ilaç olarak kullanan ve bu ilaç hakkında kafa karıştırıcı, korkutucu veya ilacı kutsallaştıran kişisel yorumlar dışında bilgi arayan kişiler
    - bir yakını lyrica bağımlısı olan / bundan şüphelenen
    - bu konuları araştıranlar / merakı olanlar

===bu entry kime hitap etmez?===
    - daha önce bu madde(leri) kullanmamış olup da nasıl bulacağını arayanlar veya nasıl kafa bulunacağını merak edenler. (bana sahiden özelden mesaj atarak kaynak bulabileceğini sananlar var)

===========tanım===========

sokaklarda satılan bu madde fazlasıyla kötü bir ünvan edinse de medikal literatürde ciddi bir önemi vardır. iki tane algıyı kırmamız lazım. biri "gençler saçma sapan şeylerle kafa buluyor" diğeri ise "doktor yazıyorsa uyuşturucu değildir". bu madde sahiden de kafa bulunacak bir şeydir. lyrica yani pregabalin bir uyuşturucudur. yani psikoaktif etki gösterir. doktorlar "uyuşturucu" mu yazıyor şimdi diye düşünmeden önce doktorların yazdığı dozların ve kullanım şeklinin genelde maddenin uyuşturucu etkiyi göstermeyecek şekilde olduğunu hatırlamanız lazım.

======doz, etki, etki süresi, tedavi=======
    etken maddesi "pregabalin" olan lyrica 25-300mg arası geniş bir doz aralığında ilaç olarak sunulur. sırasıyla en çok yazıldığı durumlar nöropati, epilepsi, nöbetler, fibromiyaji ve nadiren de anksiyete, depresyon, huzursuz bacak sendromu gibi durumlarda da yazılır ancak türkiyede bu sondaki şikayetlerle yazdırma imkanınız nerdeyse yoktur. nöbetler için yazılmasına rağmen bu maddenin kendisi de nöbetlere sebep olabilir. ilaç olarak yazıldığında düşük bir dozla başlanır ve bu doz ideal bir seviyeye kadar çıkarılır. maximum 300+300 günde totalde 600 mg şeklinde yazılabilir.

genelde kişiyi sakinleştirir, (bkz: öfori) yapar, kasları gevşetir ve kimine göre hafif psikedelik bir etkisi bile vardır. başta uyarıcı etki gösterir (kişiyi hareketlendirir enerji verir) ancak sonlarına doğru tatlı bir uyku yapar. kuzeni olan diğer maddelere (ghb, phenibut, vb.) kıyasla yaptığı uyku daha kalitesizdir ancak bir benzodiazepine kıyasla daha kaliteli bir uyku yaratır. benzo = (bkz: xanax) bu maddenin en absürt özelliklerinden birisi 300 mg birine çok yüksek bir doz gibi gelirken bir başkasına 300 mg etki etmeyebilir. aç veya tok karna alınması etkisinde çok büyük farklara sebep olur. bu madde kiminde halüsinatif etki yapabilir ve diğer sakinleştiricilerle karıştırılmamalıdır. 300 mgden itibaren nöbet riski başlar.

etki süresi 9-15 saat olsa da benim fikrimce etkisi uyuyana kadardır. yani 6 saat etki gördükten sonra 5-6 saat uyursanız bile etkisi çoğunlukla geçer ancak ilk defa kullananlar etki süresi bittikten sonra dahi biraz mayhoş hissedebilirler.

============kafa bulma amacı ile kullananlar==========
    kafa bulma amacı ile kullananlar 300 mg lik versiyonundan günlük 6-12 tane atmaya kadar gidebiliyorlar. öncelikle bu başlı başına türkiyedeki uyuşturucu cehaletinin kanıtıdır. bilmeniz isterim ki bu maddeyi böyle kullanıyorsanız sorun sizde. bakın zarar anlamında konuşmuyorum bile. çünkü lyricayı kafa bulma amaçlı kullanırken en uzun süreli kullanıcının bile 2 lyricadan daha fazlasına ihtiyacı olmamalı. 225 mg nin üstünde alacağınız dozlar etkisini pozitif anlamda sadece çok az değiştirir ve bu noktadan itibaren alınan dozlar genellikle sadece negatif etkileri arttırır.

neden bazıları 5-10 tane ile doymuyor? birçok sebep olabilir. tok karna kullanıyorlarsa etki etmez, aldıktan 1 saat sonra kahve içmiyorlardır (bu etkiyi arttırır) veya (bkz: redose) yani tekrar dozlamanın işe yaramadığını bilmiyorlardır. lyricada attığınız ilk doz geçerlidir. yani saat 13:00'da 150 mg alırsanız 2-3 saat sonra üstüne alacağınız dozlar çok ciddi bir seviyede etkisiz kalacaktır veya etkiyi sadece istenmeyen şekillerde arttırıcaktır.

============tolerans==============
    ilaç olarak kullananlar tolerans kısmı açısından sadece doktorun dediği şekilde kullanmalı fakat kafa bulmak için kullanan arkadaşlar eğer 300 mgnin üstünde kullanıyorsanız en azından bunu her gün değil haftada max. 1 kez kullanmaya gitmelisiniz veya hiç değilse haftada 2. aksi taktirde günlük alacağınız dozlarla kafayı bulamazsınız ve şanslısınız ki lyrica toleransı hızlı resetlenir. dolayısı ile günde 12 tane kullanmak yerine haftada 2 kez kullanmayı tercih ederseniz size sadece 300 mg yetecektir ve kendinizi nöbet / bağımlılık riskinden de olabildiğince uzak tutacaksınız.

==========lyricayı bunlarla karıştırmayın==========
    lyrica alkol (herhangi bir depresan) , xanax (herhangi bir benzo) ve en önemlisi de opioidlerle karıştırılmamalı (eroin, oksikodon, kodein, vb..) bu maddelerle karıştırılması durumunda hafıza kaybı, solunum yolu depresyonu, (bkz: polyaddiction) yani aynı anda birden fazla maddeye bağımlılık, hızlı tolerans gelişmesi ve nöbet riskinde artış gibi şeylerle karşılaşabilirsiniz.

==========lyrica ve opioidler=============
    bu kendine özel bir başlığı hak ediyor. eğer eroin - oksikodon veya diğer herhangi bir opioide bağımlılığınız var ve bu opioidleri bırakacaksanız bir doktor ile görüşüp lyrica istemeniz makul bir anlaşmadır. opioid maddeleri bırakması çok zordur ve lyrica size yardımcı olabilir.

=========lyrica nasıl bırakılır?============
    uyku takviyelerinizi hazırlayın ve huzursuz bacak sendromuna hazırlı olun. soğuk duşlar iyi gelecektir. lyrica iki farklı şekilde bırakılabilir. ilki (bkz: cold turkey) yani direkt ilacı kesme (alkolün aksine lyricada bu ölümcül değildir fakat sürünebilirsiniz.) diğeri ve daha doğru olanı doz azaltma. lyrica doz azaltılarak bırakmaya uygundur. yani 300 mg kullanıyorsanız bu dozu doktorunuzla plandığınız bir şekilde olması öncelik olmakla beraber böyle bir imkanınız yoksa haftada 50 mg düşüre düşüre bırakmanız da makuldur. bırakırken kullanacağınzı dozları akşam vaktine denk getirmeye çalışın ki uykunuz mahvolmasın. lyrica yoksunluğunun imzası berbat uyku sorunlarıdır.

ne zaman yoksunluk yaşama sınırına geliyorum? eğer 1-2 ay boyunca günlük 300 mg kullanıyorsanız mesela yoksunluk yaşayacaksınzdır.

öte yandan lyrica etkisindeyken yaşadığınız her şeyin tam olarak zıttını yaşamayı bekleyebilirsiniz. lyrica yoksunluğunda (bkz: anhedoni) (bkz: depresyon) (bkz: anksiyete) yaşamanız gayet doğaldır ancak kendinize en çok hatırlatmanız gereken şey bunun geçici olduğudur. lyrica yoksunluğunun en zor kısmı 2-3 gün içinde geçer ve biter. magnezyum takviyesi, melatonin ve kas gevşeticiler dostunuz olabilir.

bu entryi bu haftasonu daha da uzatacağım. şimdilik bu kadar. umarım yardımı olur.
hesabın var mı? giriş yap