• bol küfür yer. o yüzden işleri de rast gitmez. mesela. uyarılar yuzunden ünvanı sildim, ünlü bir tv kanalı sahibi her haftasonu 3000 lira harcar kendi zevki için. oğlunun altına bmw jip çeker. ama işçilerinin maaşlarını 3 ay gecikmeli öder. kendisine yatacak yer araması tavsiye edilir.
  • 1-internetten ihtar örneği bulunur.
    2-3 nüsha olarak hazırlanır.
    3- notere gidip şirkete ihtar çekilir ve iş akdi tek taraflı olarak fesih edilir.
    4- sonra dava açılır.
    5- tüm masraflar ve faizleri ile maaşlar alınır.

edit : efendim devletimiz zorunlu arabulucu diye bir icat çıkarmış dava açmadan önce buraya gidiliyormus.
  • patron şirketlerinde sık sık rastlanan alışkanlık. bu adamların ciddi bir kısmı cuma kaçırmaz falan. mümindir, kuvvetli müslümanlık yapar vs.

ulan 10.000 cumaya gitsen, hac'da 20 tur atsan ne, bile isteye kul hakkına giriyorsun. sanıyorlar ki diyet olacak.

arada tek tük, bir sıkışıklık vs. olur hadi onu anladık.

çözüm hemen iş aramak, bulunca kaçmaktır. düzelecek sanmamak lazım.
  • anlayamadığım, asla da anlayamayacağım patron tipi...

belki de bu yüzden patron olamıyorum bir türlü. ulan benim birine üç kuruş borcum olsa uyku uyuyamıyorum, bunlardaki nasıl bir vicdan yahu?

sorsan müslüman mütedeyyindir bir de.

lakin gel gör (bkz: işçinin hakkını alnının teri kurumadan veriniz)
  • ocak maaşımı alamadım diyen olmuş. görüyor ve artırıyorum zira mart sonunda 7 aylık maaşım içerde olacak.. verin lan paramı allahsızlar.
  • özel sektördeki pek çok türk patronun olmazsa olmazıdır. ahlaksızlığın bir başka boyutu. bir gün geç yatırsa kar sayar, bayrama denk gelse bayramdan sonra yatırır. eli sıkışık olduğundan şirket zor durumda olduğundan falan da değil. bunu yapmayan çok az şirket var, onlar da uzun süre varlığını sürdürenler oluyor.
  • maaş geciktirme, genellikle freni patlamış bir kamyonun, uçuruma veya şarampole yuvarlanacağının ilk habercisidir.

hiç şaşmaz, bu gecikmeler, süresi uzayarak devam eder.
    gecikmenin bir kerede kaldığı veya işlerin düzeldiği bir işyeri hiç rastlamadım.
    ilk seferlerde birkaç gün olan gecikmeler, hafta, haftalar, aylar, sonrasında kısmi ve para geldikçe ödeme şeklinde, kapanıncaya kadar sürer.

sonuç: tazminatlarını alamamış, en az 5 maaşı içeride kalmış, perişan çalışanlar.

geciktirmenin ilk aşamasında patronlar, eğer daha önce bu deneyimi yaşamadılarsa batacaklarına asla ihtimal vermezler.
    genelde farklı hiç bir aksiyon almadan, bir film gibi olan biteni izlerler.

ben böyle birkaç yerde çalıştım.
    en son maaşlar gecikmeye başlayınca patrona giderek kendimin de olduğu bir işten çıkarılma listesi sundum ve şöyle dedim.
    - batışa doğru gidiyoruz, maliyetler yüksek, siparişler azaldı, personelin % 40 kadarı giderse de üretim sürebilir.
    böylece düşen maliyetlerle şimdikinden daha fazla rekabet şansınız olur.

patron güldü, kendi ismimi de yazdığımı görünce bunu ''vatan kurtaran şaban '' sendromuyla yazdığımı sandı.(halbuki batışı görmüştüm. bu iş uzadıkça durumun daha da trajik hale geleceğini, tazminatımı ve bir sürü alacağımı alamayacağımı anlamıştım, paramı alıp kaçmak istiyordum.)

o tarihten 8 ay kadar sonra işyeri kapandı.
  • bir defa bile calismadigim patron tipidir. 6-7 yildir hep kurumsal, cok uluslu firmalardayim. maasim neredeyse birak 1 gunu 1 saat bile gecikmemistir.

boyle bir patron yuzunden isten ayriliyorsaniz yani patron firmasinda calisip da maasinizi alamiyorsaniz genelde ikcilar olumlu bakiyorlar gorusmelerde size bildigim kadariyla.
  • 2013 senesinde tamda bu sebepten bir holding’ten ayrıldım. hemen ihtar çektirdim ve mahkemeye verdim. mahkemeye 2013 kasım’da verdim. yıl olmuş 2018 hala 5 maaş+ihbar tazminatı+kıdem tazminatı+fazla mesai+yıllık iznimi alamadım. mahkemelerde uğraşıyoruz. kazandım fakat sürekli öteleniyor...

istifa ettim ve hayatım düzene girdi. işsiz kalmanız kaçınılmaz ama patronun cebini doldurarak aç kalacağınıza istifa edin en azından şerefsiz patron kazanmasın.

bu hükümetin bu konuda sessiz kalması da ayrıca insanı düşündürüyor ya neyse...
hesabın var mı? giriş yap