• herhangi bir program kullanmayacak olan arkadaşlar için söylüyorum. bu amk bilgisayarı i3 işlemci ile de düzgün çalışıyor ki koyuyorlar böyle bir model o yüzden yaprak kürek ‘bilgisayarda hiçbir şey yapmayacağım ama açma tuşuna basınca açılır mı ehe ehe’ gibi sorular sorup başlığı takip eden insanları yormayın
  • bu apple çok sinsi firma. 2018-2019 macbook air performans açısından bir şey vaat etmiyordu.

ıntel 10.nesil ile 100$ ucuza 256gb ssd ile (bir önceki modelin iki katı) macbook air çıkardılar.

hem de klavyeyi düzeltip 2019 ve öncesi özellikle non touch bar macbook pro sahiplerine göz kırptılar. zira kağıt üstünde i3 baz modeli 2017 macbook pro’dan çok daha hızlı çok çekirdek performansına sahipti.

kağıt üstünde her şey muazzam. tam uzun seneler gidecek bir donanım. fiyat makul. ama ufukta arm tabanlı macbook serisi var.

apple önce nasıl yapmalı diye sordu, sonra neyi yapmamalı sorusunun cevabını buldu.

işlemci ile fan arasında bir bağlantı olmasın, cihazın termal performansı yerlerde olsun, ısınsın ama performans kaybı da olmasın. sadece ısınsın.

bu yağmurdan kaçarken macbook pro’ya koşanlar ise 8gb ram sürprizi ile kalacak. apple bu stratejiyi devam ettirirse bir sonraki macbook pro aynı fiyat; arm işlemcili ve 16gb konfigürasyonu ile gelebilir.

sonuç olarak:

ısınan bir alet. ve apple ürünlerini hangi sürümde güncellemeyi ve hangi seride almayı bırakmayı doğru tahmin etmek lazım.

peki bunca şeye rağmen neden apple hala satıyor?

elbette apple olduğu için. diğerleri de çok hoş ama daima kafada şu algı var ve canlı “apple’a rağmen aldım, çünkü daha iyi”

ne kadar daha iyi olduğu önemli değil. velev ki daha da iyi olsun. apple öyle sağlam marka algısı inşa etmiş ki apple almayan kendine ve başkalarına bu hareketi açıklamak zorunda kalıyor.
  • 2020 i5 modelini almayı düşündüğüm cihaz. mühendislik okuyorum ve ansys, python, matlab, autocad gibi programları rahatça çalıştırmak istiyorum. deli gibi oyun oynayan biri de değilim.

ısınma sorunu var mı ve performansı nasıl, modelin kullanıcıları yeşillendirirse çok sevinirim.

edit: yazan çok oldu. macbook pro daha uygun görüldü birçok yazar tarafından.
  • 128gb sikinti olusturuyor arkadaslar, bu kadar para veriyorsaniz bence 256 ligi zorlanmali, tabi ihtiyac durumuna gore de degisebiliyor, ben de mail cok fazla oldugu icin yeterli gelmiyordu
  • bir aydan kisa sure once kutusunu acip sahip oldugum hafif ve randimanli makina. 8 yillik bilgisayarimla super gidiyordum ama tabi bu iyi oldu. bunu saglayan is yerime tesekkur eder, omrumun sonuna kadar da yine nadasa biraktigim eski bilgisayarimla sorunsuz yillar gecirmeyi dilerim.
  • 2017 late sürümüne sahip olmak istediğim fakat dolar kuru sağolsun kutusunu dahi alamayacağım bilgisayar
  • i5 modeline az once sahip oldum. daha acali 5 dakika olmadi cayir cayir yanmaya basladi. firin mi aldik laptop mu belli degil amk.

iade alip proya gecebilir miyim acaba diye merak ediyorum.

edit: iade ettim.
  • 2020 i5 işlemcili modelini turkcell aracılığıyla satın aldığım macbook.

ben sadece basit video düzenlemeleri,film izleme,müzik dinleme gibi işlerde kullanacağım için air tercih ettim.
    bu tip işlerde kullanacakların bile mutlaka minimum i5 işlemci almasını öneririm.

çok fazla program kullanacak olanlar ve aynı anda birden çok iş yapmak isteyenler kesinlike pro tercih etmeli, yoksa air modeller yolda bırakabilir.
  • i5 2020 modeli uzun bir zoom görüşmesinin ardından o kadar ısınmıştır ki trackpad'i ve klavyesi çalışmamaya başlamıştır. maalesef o kadar hevesle aldığım cihazı iade ettim.
hesabın var mı? giriş yap