şükela:  tümü | bugün
 • psikiyatrist john macdonald tarafından, kişilerde, ileride görülebilecek şiddet eğilimlerini ve(ya) seri suçları öngörebilmek adına ortaya konmuş davranış üçlüsü.
  nedir bunlar?

  - kundaklama
  - altını ıslatma
  - hayvanlara zulüm

  birçok seri katilde bu davranışların en az biri gözlemlenmiş olsa da bu, araştırmalarda, kesin bir dayanak noktası değildir.
  istisnalar vardır; (bkz: #17904901)
 • krimonolojide seri katiller üzerine en önemli teroilerinden biri macdonald üçlemesidir. teoriye göre küçükken sürekli altını ıslatan, ateşle oynayan ve hayvana eziyet eden bireylerin ileride katil olma oranı çok yüksek. 1970’lerde bugünkü modern araştırmaların temeli atılmış bu teoriyle.
 • gerçekliği sorgulanan çok ilginç bir teori. üçlüye ikisi sonuç biri neden olarak bakılıyor.

  misal anne-baba'dan direkt şiddet gören veya bunların arasındaki şiddete maruz kalan çocuk ortada bir sorun olduğunda bunun şiddet ile çözülebileceğini anlar. bazen de anna-baba'sına misilleme yapmak ister. bu mümkün olmadığı için gücünün yettiği canlılara yönelir ve yavaş yavaş büyük canlar yakmaya başlar. ilginç bir şey var. o da bazı seri katillerin küçükken hayvanları öldürdüğü yöntem ile insanları öldürmesidir. öldürdüğü adamın kafatasında su içen bir adamın bunu yapmasının sebebi küçükken bu yöntemi uyguladığı kedilerin kendisine zevk verdiği olabilir. bu sonuç.

  kasıtlı ateş yakma(kundaklama), çocuğun içindeki şiddet dürtüsünü gayet temiz ve doyurucu bir şekilde tatmin eden bir davranıştır. bu da sonuç.

  bir de altını ıslatma var. 5 yaşından sonra haftada 2-3-4 defa altını ıslatan çocuk ebeveynlerinden sözlü veya fiziki şiddet görebilir. bu aşağılanmışlık duygusu çocuğun içten içe saldırgan bir kişilik oluşturmasına neden olur.

  tabi bu üç davranış bir çocuğun ileride kesinlikli bir seri katil olacağı anlamına gelmiyor. araştırmayı öne süren adam adli psikiyatr. araştırma fbi'nin soruşturmalarında veya önde gelen örgüt gruplarının analizinde kullanılmış. durum böyle olunca pek de kanıtlanma amacı güdülerek ortaya atılmadığı anlaşılıyor. konu zaten popüler kültür ham maddesi gibi.
  ama kesinlikle ortada yanlış bir şeylerin ve risk faktörlerinin olduğunu gösterir. çocuk falso almadan uzman birilerine görünmeli.