şükela:  tümü | bugün
 • odun komuru de denilen supermarketlerde patates ve sogan sandiklarinin yaninda ya da coca cola yazili buzdolaplarinin yaninda mavi (markaya gore siyah da olabiliyor) posetlerde satilan bir cins komur...
 • yeni cıkan modellerinde komur torbası bir nevi çıra vazifesi gorecek sekilde dizayn edilmiş olup, torba acılmadan mangalın icine konulur ve rastgele tutusturulur. basarılı bir icattır
 • geçen sabah atv haberde yapılışını yerinde gösterdikleri, odunları kömür haline getirmek için uğraşan çalışanların o dumanın içinde bir maske bile takmadığı, bunu bir de iyi bir habermiş gibi gösterdikleri kömürdür.

  yazık, adamlar sabah akşam orada 2 ay mı ne o dumanda çalışıp 1000 tl alacaklarmış..
  bir maske taktırın lan..
  bişey olmaz inşallah demeyle olur mu?..
 • eğer ki buzdolabınızın içinden çeşitli sebeplerden ötürü kötü koku geliyorsa,dolabınızın içine küçük bir parça mangal kömürü koyarak bu kötü kokuya son verilebileceği söylenir.
 • biyolojik kömür olarak da geçer. aktif karbon da diyebiliriz. çok fonksiyonel bir icattır, fakat doğada da bulunur. mesela önceki yangınlarda vb biyolojik faaliyetlerde oluşan kömür, orman hayvanları özellikle de maymunlar tarafından tüketilir. bunun sebebi midedeki organik zehirleri adsorbe etmesidir. (bkz: adsorbsiyon)

  bazı ormanların şehirler tarafından sarılması sonucu ortamda artan kompleks organik kirleticilerin olumsuz etkilerine, maymunların kömür yeme alışkanlıklarını arttırarak karşılık verdiğini rapor eden araştırmalar okuduğumu hatırlıyorum.

  mangal kömürü külü, bildiğimiz idrar ile karıştırıldığında, struvit denen magnezyum amonyum fosfat bileşiği başta olmak üzere pek çok gübre hammaddesini içeren doğal ve son derece ekolojik bir gübreyi üretmekte kullanılabilir. toprağa şifadır. toprağın minerallerini tutmasını sağladığını düşündüren tarımsal araştırmalar mevcuttur.

  ayrıca mangal kömürü güzeldir, ateşe ustalıkla hükmetmenizi sağlar, ateşin başındaki de etin, kavurmanın, közlemenin en güzelini yer.
 • (bkz: #56239730)
 • bugün yapılışına kısa süreli de olsa şahit olduğum kömür türüdür. bütün aile kömür yapıyordu. aşağıda da bir örneğini buldum.

  https://www.youtube.com/watch?v=d11b-ut1hwu