h a y

  • bıçkın (493)
  • 551
  • 12
  • 3
  • 1
  • bugün

iyi parti

uzun yazacağım. okumak istemeyenler için özet geçeyim. akp gençliğimi alan parti oldu. iyi parti ise çocuklarımın geleceğini.

işte aşağıda kendimce bunun sebebini yazmaya çalışacağım. bilemiyorum okur musunuz yoksa çoktan beni engellediniz mi sayın iyiler.

seçim sonuçlarına bakalım:
iyi parti: %11.1
meral akşener: %7.3

öncelikle şu soruyu sormak istiyorum. yüzdeleri bırakalım 19 nisan 2018 tarihinde yani erken seçim açıklandığında iyi parti'nin meral akşener'den daha yüksek oy almasını bekliyor muydunuz? açık yüreklilikle bunu kendinize sorun lütfen. %3 diyip geçmeyin lütfen! çünkü %3 bugün seçimi ikinci tura götürecek bir rakamdı.

benim siyasetle alakam bir bilinçli bir seçmenden fazlası değil. ancak ben bile cumhurbaşkanlığı adaylığını referandum'dan hemen sonra açıklamış, özellikle sağ kesimin sempatisini kazanmış meral akşener'in oy oranının daha fazla olduğunu söyleyebilirim.

peki biraz ileri saralım hani şu çatı aday saçmalığının çıktığı zamana? buradaki duruşu ile canı gönülden söylemeliyim ki türk siyasi tarihinin tozlu sayfalarına gömülecek bir isim olan ama tayyip erdoğan sayesinde kendisine bir yer bulabilecek abdullah gül gibi bir ismin çatı aday olmasını engelleyerek özellikle sol seçmenin oylarının konsolide olmasını sağladınız!.

biraz daha ileri saralım chp'nin muharrem ince'yi açıkladığı güne. burada chp'de üzerine düşen vazifeyi yaptı ve merkez sol ve sol kesimin oylarını alabilecek, etkili bir aday sürdü ortaya.

işte bu zamana kadar her şey çok güzeldi:
meral akşener gibi merkez sağ'ı ve tayyip erdoğan'ı tanıyan bir siyasetçi cumhurbaşkanı adayıydı.
muharrem ince gibi yüzü seçmen tarafından eskitilmemiş ve türkiye'deki en güçlü ikinci örgüt olan chp'yi arkasına almış bir siyasetçi cumhurbaşkanı adayıydı.

bu günden sonra işte zurna zırt demeye başladı meral akşener ve iyi parti için.
öncelikle milletvekili adayları geldi iyi parti'den. geniş inceleme için (bkz: #77226927)
bu listede ne özcan yeniçeri adı vardı ne yusuf halaçoğlu ne de taylan yıldız. aksine liste kurucu genel başkanlardan oluşuyordu ve bu isimlerin bir çoğu yerelde zaten parti kurulduğunda ismi duyulmuş kişilerdi.

anlıyorum. her ne kadar meral akşener yılların siyasetçisi olsa da teşkilatçı değildir. ümit özdağ da teşkilatçı olamaktan daha fazla bürokrattır. bu sebeple teşkilatlanmanın koray aydına verilmesini anlıyorum. ancak listeler açıklandığında gördük ki binbir nazla partiye katılan koray aydın'a hangi tavizlerin verildiğini...
koray aydın'ın ise seçmendeki karşılığını anlamanız için çok uzağa bakmanıza gerek yok. ekşisözlük'teki başlığına bile baksanız yeter. bakın bu adam kendi seçim bölgesi olan trabzon'dan aday olup seçilememiş bir adam. ayrıca (bkz: #77227964)

işte burada partiyi benim gibi yakından takip edenler için ilk mesaj verilmiş oldu. meral akşener tüm kozunu cumhurbaşkanlığı seçimi için oynuyordu. o zaman için şunu yazmıştım (bkz: #77227169). biraz sert de olsa iyi parti'nin uyandırdığı intiba artık koray aydın'ın partisi olma yolunda giden bir parti idi.

hala umutlarımız vardı. çünkü meral akşener oynanan oyunu iyi görmüştü. tayyip erdoğan sürekli bay muharrem diyerek rakibini seçmişti. kesinlikle ne temel karamollaoğlu'nu ne de meral akşener'in lafını ağzına almıyordu.

burada yapılması gereken meral akşener ve ekibinin tüm gücü ile sağ seçmene oynamasıydı. ama siz ne yaptınız sevgili iyiler? türk siyasi tarihine geçecek en iki yüzlü söylemlerden birisini: (bkz: erdoğan ikinci turda kimi karşısında istemez).
işte bu söylem en olmaması gereken söylemdi . çünkü bu söylem merkez sağ seçmeni değil chp oylarını hedef alıyordu: (bkz: #77328038)

sizin üstüne girmeniz gereken mhp oylarıydı, akp oylarıydı. çünkü zaten muharrem ince söke söke kendisine medya'da yer buluyor ve sol ve merkez sol oylarını konsolide ediyordu. buna talip olan söylem hem sol kesimde hem de sağ kesimde tepkiye sebep oluyordu.

üstüne gitmesi gereken kesim sol kesim değildi! tayyip erdoğan'ın artık yorulduğunu düşünen, dış politika'da sanki hata yapılıyor gibi düşünen, sigortasız çalışan isyan etmeyi bilmeyip aza kanaat getirmesi öğretilmiş sağ seçmendi. ve erdoğan ikinci turda kimi karşısında istemez kesinlikle bu kesime hitap etmiyordu!

çok doğru başlamıştı meral akşener. gençlerin üzerine gidiyordu. merkez sağ'da bulunan ve 16 senedir vergileri yenen ama sözleri dinlenmeyen şehirli beyaz yaka'yı temsil ediyordu. ama işte olmadı be meral anne. biz sana çocuklarımızın geleceğini bağlamıştık.

ne yazık ki tayyip erdoğan'ın karşına çıkabilecek en güçlü adaylardan birisi yanlış yönlendirme ve muhtemelen vazıfsız danışmanlar (taylan yıldız hariç) tarafından çekirdek gibi harcandı seçimde.

seçimden sonra ilk açıklamanın koray aydın'dan gelmesi zaten parti'nin geleceği için ipucu veriyor.

sevgili iyiler. bundan sonraki siyasi hayatınızda başarılar diliyorum. biz ise artık çocuklarımızın geleceklerini ve umutlarımızı başka bahara saklıyoruz.

sevgiler ve saygılar.

devamını okuyayım »
26.06.2018 09:17