• bavyera'lı hristiyan sosyal birliği'nin (csu) lideri alman politikacı. merkel'in partisi cdu ile omuz omuza yürümesine rağmen csu'nun daha muhafazakar olduğu söylenir, zira söder daha birkaç ay önce bavyera'da tüm devlet binalarına haç asılmasını zorunlu hale getirmişti.
    şu an cdu/csu koalisyonunda iki numaralı adamdır, bu nedenle 2021'de başkanlığı bırakacağını ilan eden merkel'in yerini alma ihtimali yüksek. ama afd her geçen sene taşları yeniden yerinden oynattığından 2021'de ne olacağını bekleyip göreceğiz.
  • csu partisi uyesi, 2018 yılından beri bavyera eyaletinin başkanı olan adam. almanların birçoğu merkel'den sonraki başkanın bu adam olacağını düşünüyorlar, ozellikle pandemi sırasında süreci olabildiğince iyi yönetmeye çalıştığını düşünen de var, bu dönemlerde populerliği artmış gibi.
    merkel sonrası başkan bu adam seçilirse bu başlığa gelip bu entry'i görüp bi fav atarsınız artık :p
  • merkel sonrasi muhtemelen almanyanin yeni basbakani (aslinda sansölyesi) olacaktir. kendisinin "islam, pek çok alman şehrinde bir gerçeklik olsa da ülkemiz için kimlik ve kültür olusturmamaktadir. elbette din özgürlüğü var ama almanya, yahudi ve hümanist köklerle hıristiyan ve batılı degerlerce şekillendiriliyor." aciklamasi hakli olarak tepki cekmistir. ayni röportajda "örneğin, hristiyan dini bayramlarına sadık kalmayi istiyoruz ve islami bayramları tanimayi istemiyoruz. haçları indirmektense bavyera resmi kurumlarina bu haclari asmayı tercih ediyoruz." demistir.

hakeza üstte de denildigi gibi, birkaç ay önce bavyera'da tüm devlet binalarına haç asılmasını zorunlu hale getirmiştir.

corona döneminde salgini diger eyaletlere göre daha iyi yönetse de, merkel gibi kucaklayici bir siyasetci olmayacak ve afd'ye giden sag oylari toplamak icin daha muhafazakar politikalara sahip olacaktir.
  • adaylığını sonunda açıklamıştır. cdu'da parti içi tartışmalar başladı. armin laschet mi? markus söder mı? ben kendisinin cdu'nun başına geçeceğini düşünüyorum yoksa rakibinde pek karizma bulunmuyor. işin merak ettiğim kısmı kendisinin dış politikası, ab politikaları ve tabiki de türkiye.
    edit: sanırsam göt oldum
    edit2: göt falan olmadım kardeşim, adamı dediğim gibi seçmediler tarihin en düşük oyunu aldılar, ben zaten en iyisini düşünüyorum politikada en iyi seçenek başa geçecek diye bir kaide yok.*
  • bu adamda tam keraneci tipi var.

bir senedir zaten corona politikasi yüzünden 2 haftada bir abzürt seyler söyleyip duruyor, bir de kanzler olursa hic cekilmez.
  • birliğin desteği ile bundeskanzler olmak isteyen bavyera başbakanı. her ne kadar siyaset her şeye gebe olsa da ben bu adamın bundeskanzler olacağını düşünmüyorum. ve nedense böyle bir şey olursa uygulayacağı kimi politikiların doğrudan veya dolaylı olarak göçmenleri olumsuz etkileyebileceği düşüncesindeyim.
  • 50 yas üstü bavyerali kadinlarin hayalindeki erkek. yine de baskani oldugu csu 2021 secimlerinde 1949'dan beri aldigi en düsük oy oranini almistir.
  • fotoğraf çekimleri için yılda 180 bin euro masraf yapan politikacı.

kaynak

bonus: en sevdiği üç şehirden biri istanbulmuş.
  • iktidara geldiğinden beri götü başı doğrultamayan scholz hükümetini muhtemel bir erken seçimle gönderip yeni şansölye olacak kişi. almanlar yeşil ve liberal politikaların ütopya olduğuna yavaştan uyanıp sağa kayıyor, bu yüzden en kuvvetli aday söder şu anda.
hesabın var mı? giriş yap