• şirket aracında 1 sene kadar kullandığım lastik.

öncelikle araç üzerinde gelen lastiğe göre (bridgestone'du galiba) yol sesini bayağı azalttı. bu konuda memnundum.

kuru ve ıslak zemin performansı gayet iyi. fren mesafesi kısaldı, yol tutuşu arttı.
    ancak kar üzerinde tam bir kış lastiği performansı sergileyemiyor. geçtiğimiz kış bir anda bastıran kar yağışına yolda yakalandım. eğimli bir rampadan inip sonundan dönmem gerekiyordu. doğru frenleme yapmama rağmen aracı durduramadım ve rampanın sonundaki düzlükte durabildim. ama daha önce 4 mevsimle çıkamadığım bir rampayı çıkmayı başardı.

kendi aracınız ise depo, lastik bayii ile uğraşmama açısından güzel. kar yağışına yakalandığınızda düz ve az eğimli yollarda sizi kurtarır. ama sürekli kar yağışı olan bölgelerde sadece kış lastiği daha avantajlı gibi.
  • dun itibariyle 8 adetini evdeki arabalara taktigimiz lastik marka ve modeli, fiyatlari icin

215 60 16 ---> 425 tl
    205 55 16 ---> 250 tl

kullanim esnasi yorumlari:

arkadaslar bildiginiz gibi lastikleri degistirmistim fiyatlari da ustte belirtmistim. sehir icinde 205 55 16 lik lastiklerin takildigi arabayi kullaniyorum. ilk takildiktan sonra sanki tutus problemi var diye dusundum. belli bir hizi gectikten sonra(110 km/h) yol tutus azaliyordu, bir pismanlik vermeye basladi ama el mahkum devam ettim, ama yaklasik 1500-2000 km gittikten sonra kuru havalarda yere muhtesem yapistigi gibi deneme amacli virajlari yuksek suratle aldigimda da performansindan odun vermedi, fren performansina bahsetmeye gerek yok.
    gel gelelim islak da denedigimde de hic sorun cikartmadigi gibi onceden kullandigim tum lastiklerden daha iyi bir performans gosterdi.
    215 60 16 icin ise hala 2000 km yapamadigim icin onda da oyle olacagini tahmin ediyorum.

eger 1500-2000 km dayanacaksaniz ilk alisma esigini hic dusunmeden alin.

bir de tahminimce onceki lastiklerde 50.000 km giderken bun da 40.000-45.000 de degisecek gibi duruyor.

eyyorlamam bu kadar.

ocak 2017 istanbul kar sartlari yorumu: bu lastikleri aldigim icin cok memnunum. ara sokaklari, yokus inis ve cikislari patinaja dusmeden fren mesafesini koruyarak cok rahat bir sekilde gitmemi saglamistir.
    alim tavsiyesidir
  • piyasaya mantıklı bir fiyattan giriş yapan, kış ve yaz koşullarında farklı karakter sergilediği iddia edilen ve birtakım testlerle de desteklenen lastik.
    üstteki arkadaş ömrünün uzun olmayabileceğini söylemiş ki bence haklı olabilir. ama yine de kış ve yaz lastiğini ayrı ayrı kullanmaktan daha mantıklı ve pratik görünüyor. şöyle;
    diyelim ki iki ayrı lastik takımınız var. yaz takımını 4 sezon (50bin km) kullanırsınız kış takımını da 4 sezon kullanırsınız (25bin km). bu 4 sene için 205/55/16 için lastik ücretini 200 lira gibi düşünürsek 1600 lira lastik harcamanız olur. ayrıca 7 kere de lastik değiştirmiş olacaksınız ama 6 kere ücret ödeyeceksiniz (ilki şirketten), 40 liradan değiştirseniz 240 lira ödemeniz gerekecek, çoğu yerde lastik oteli hizmeti ücretsiz olduğu için hesaplamıyorum. 4 sene için 1840 lira, senelik 460 lira maliyet demektir bu kaba bir hesapla.
    bu artist michelin crossclimate için de hesap şöyle;
    4 adet alıyorsunuz, o da 200 liradan satılıyor, 800 lira ödüyorsunuz. 2,5 yıl-50bin km kullanacağınızı varsayarsak (2 sene az göründü 3 sene çok) senelik 320 lira ödemiş olacaksınız. lastik değişimleri için de para ve belki de çoğu zaman daha önemli olan zaman kaybı yaşamayacaksınız.

tamamen kendi kullanım şartlarıma göre yaptığım bu hesaba göre crossclimatenin ömrünün %37,5 daha kısa olduğunu da varsaysam bile maddi olarak daha mantıklı görünüyor. peki güvenlik anlamında hangisi daha sağlıklı? bu soruyu da bilen kullanan cevaplamalı elbette.

muhtemelen bir sonraki lastik seçimimde ilk sırada olacak lastik.

edit: bir takım aldım. kış başlayınca taktirmayi düşünüyorum. seneye falan unutmazsam yorumları eklerim buraya.
    fiyatı da günden güne artıyor mübareğin. yaz boyu 190-210 lira bandındaydı fiyatı, şimdi 250 civarına yükselmiş. bu artışta kışın yaklaşmasının önemli bir payı var ama asıl ticari araçlar yavaş yavaş öğrendi bu lastiği ve anlaşılan talep çok arttı.
  • edit: telefondan girenler düzgün görmek icin ekrani yatirarak baksin.

yaz lastiği: goodyear efficient grip performance
    kış lastiği: continental contiwintercontact ts 800
    dört mevsim: michelin crossclimate

.............................................goodyear.......continental......michelin
    kuru zeminde frenleme......7,9..................8,3...................8,0
    ıslak zeminde frenleme.......9,2..................6,0...................9,6
    ıslak zeminde yol tutuş......8,3..................9,8...................7,9
    suda kızaklama..................8,6..................8,0...................7,2
    yol pürüzlerini kavrama.....8,3..................8,0...................7,1
    yol tutuş..............................8,8..................9,3...................8,9
    yuvarlanma gürültüsü........8,8..................6,6...................9,8
    uzun ömürlülük..................6,2..................7,5...................10
    yakıt tasarrufu.....................8,4..................4,8..................7,1
    karlı zeminde frenleme......-,-....................9,0..................4,1
    karlı zeminde hızlanma......-,-....................8,9..................6,7

puanlama 10 üzerinden yapılmıştır. en yüksek puan 10'dur.

kendi sınıfının en iyi marka modelinden olan 3 lastiğin test sonuçlarına göre kötülendiği kadar kötü olmayan, 3 yıldır aracımda takılı olan ve memnun olduğum lastiklerdir. yol sesi az, çok konforlu, marmara bölgesi gibi makul miktarda kar yağan yerler için son derece başarılı ve yeterli bir lastik. ardahan, erzurum gibi yerlerin buzlu yolları için uygun olmayabilir. zaten lastiğin kullanım amacı dört mevsimi de mutedil geçen yerler için.

bunu alıp da kuzey kutbuna git demiyor kimse.

kaynak : https://lastik.rezulteo.com.tr/…chelin/crossclimate
  • benzer bir lastiği continental, bridgestone ya da kumho çıkarsa gözüm kapalı alırım. deneyimlerim bana michelin'e çok temkinli yaklaşmam gerektiğini söylüyor. bu dört markanın da ikişer modelini kullandım. sadece michelinler ilk sertçe düştüğüm çukurda balon yapıp kullanılmaz hale geldiler. dünyanın bütün testlerinden tam puanla geçse de yanak sağlamlığına ayrıca ikna edilmem gerekecek.
  • all weather lastikler için karşılaştırmalı iki test yapılmış. auto express'in testine michelin crossclimate katılmamış, auto bild'inkine de nokian weatherproof. crossclimate, auto bild'de goodyear'ın vector modelinin ardından ikinci olmuş. auto express'in testindeyse goodyear ortalarda yer alırken nokian tam puan almış. nokian crossclimate'a göre hem daha uygun fiyatlı hem de karda ve ıslak zeminde daha başarılı gibi görünüyor. 'gibi görünüyor' diyebiliyorum çünkü aynı teste girmemişler.

http://www.autoexpress.co.uk/…-weather-tyres-tested
    http://www.tyrereviews.co.uk/…-season-tyre-test.htm

edit: bu entry bir süredir kenarda duruyordu. ilk koyduğumda nokian, auto express testinin birincisiydi. aradan geçen zamanda bir not düşmüşler, nokian kendi lastiklerini test sonuçlarından çıkarmalarını istemiş çünkü teste gönderdikleri lastik, piyasaya sürdüklerinden farklıymış. ikisini aynı karşılaştırmada görmek nasip olamamıştı, ancak tahminde bulunulabiliyordu, şimdi tahmin yürütmeye yetecek kadar veri bile kalmamış.
  • uzun uzun fiyat araştırmasını yaptığım, her aradığım yerde biraz daha fazla fiyat aldığım lastik markası. en son aldığım 365 tl fiyat sonrası kendisinden vazgeçtim. umutlarım tükenmişken nokian weatherproofu keşfettim ve 245 tl fiyatla satın aldım.

(bkz: kliksa)

bir türk üretici üretene kadar, dallama fransıza vereceğinize paranızı muadil tek modeli üreten fin'li nokian'a verin.

not: 205/60/16
  • yılda 10 gün kar yağan ankara için bence çok uygun lastik. alırken çok endişeliydim ama şuan yaklaşık 5 günlük karı çok iyi atlattım. ana yollar zaten açık ara sokaklarda da daha dikkatli ve yavaş gidildiğinde hiç problem yaşatmıyor. tak çıkardan ve lastik saklamaktan bıktıysanız ankara için çok ideal lastik. ben çok memnunum ve hiç pişmam değilim
  • devamlı gittiğim lastikci tavsiye etmişti

45.000 km lik yol yaptım 2 senede izlenimlerim,

artıları,
    -2017 de istanbulda aşırı kar yağarken tatil olan günde uludag a çıktım, tipi ve fırtına vardı sorunsuz çıkış yaptım
    -çeşme otobanında 36 derece sıcaklıkta 235 km hızla yol yaptım

eksileri,
    yol sesi biraz fazla

benden tam not aldı gönül rahatlığı ile kullanlır
  • bu amını yolunu siktiğiminin lastiğini niye 195 50 15 üretmiyorlar bir türlü anlayamadığımdır. biri gelir şimdi 195 55 15 takıver kanks der o işler öyle olmuyor işte.
hesabın var mı? giriş yap