şükela:  tümü | bugün
 • 1 mayıs 2015 tarihinde piyasaya çıkacak michelin'in yeni bir ham madde ile ürettiği kış lastiği sertifikasına sahip ilk yaz lastiği! bu ne demek? kışın bir çevirme olduğunda bu lastik kış lastiği klasmanına da girdiğinden sorun olmayacak yasal açıdan.

  4 mevsim lastiklerdeki kuru zemin performansından kat kat fazla performansa sahip olduğu söyleniyor.
  geçen gün tanıtımı yapıldı.

  son yıllarda görsel açıdan takdir ettiğim tanıtımlardan bir tanesine imza attıklarını söyleyebilirim!

  izlemek isteyenleri şuraya alalım : https://www.youtube.com/watch?v=avbffbyablk (türkçe )

  avrupa pazarı düşünülerek yapılmış bu ürün. açıkcası kış lastiği alsam mı almasam mı diye durmadan kafa yoran beni kafalamıştır. fiyat olarak yaz lastiği ve kış lastiği arası bir fiyatı olacağını söylediler...
 • michelin'in yeni lansmanını yaptığı lastik ile hem yaz hem de kış koşullarında hava şartları fark etmeden direk kullanabilecek lastik tasarlamış. kışın farklı lastik, yazın farklı lastik kavramını tamamen ortadan kaldıracak gibi gözüküyor, mayıs ayında türkiye'de satışa çıkması bekleniyormuş, en dikkat çekici özelliği ise bu lastiklerin, kış lastiği kanuna uygun olarak da tasarlanmış hem kış hem de yaz lastiği olması bence. crossclimate modeli hakkında detaylı türkçe kaynak olarak http://blog.kolayoto.com/michelin-crossclimate/ bu adreste yer verilmiş. lastiğin hikayesini de http://michelincrossclimate.com/ burada anlatmışlar.
 • lastik piyasasında oyunu değiştirecek bir lastiktir... uzundur havaya kurşun sıkan michelin firmasını ciddi şekilde eski yerine getirecek bir lastik olabilir... 3 peak adı verilen yaz, ıslak ve kar uç noktalarında performansı bir şekilde değişmeyen bir lastik... genelde 4 mevsim lastikleri iki yarımın bir tam etmediği lastiklerdir ve benim gözümde çoğu çöptür ama bu lastik çok farklı duruyor...

  resmen yola adaptif bir lastik üretmiş adamlar... muhtemelen bu yaz 3 yıllık efficient grip performance lastiklerimi tamamen tüketip akabinde kış başında bu lastiği alıp keyfime bakacağım... tek sıkıntı yuvarlanma direncinin ne olduğu konusunda hala bir yorum olmaması... onu da sene içerisinde adac ve autobild testlerinde görür öğreniriz... 195/65r15'i 200tl olsa alırım eğer yuvarlanma direnci de düşükse... resmen alpin 5'i alıp primacy 3'ü eklemişler üzerine... sanki bu sefer iki yarım bir tam etmiş...

  http://www.tyrereviews.co.uk/…is-a-game-changer.htm
 • benim için çevirmeden kurtulmaktan ziyade yolda kalmamak anlamına gelen, sürücüleri iki set yerine tek set lastik satın alma, iki set lastiğin yılda iki kere değişimi ve ayrı zamanlarda kira bedellerinden kurtaracak olan lastik.

  en önemli unsur konfor, yol tutuş, fren mesafesi, kış koşullarına uyum konusunda söylediklerini ne derece gerçekleştireceği..

  ..ve tabii ki fiyatının ne olacağı.

  http://tiptronik.com/…eliyor-michelin-crossclimate/
 • fiyatı, lastiğin kaderini belirleyecektir. eğer normal lastiklerin çok üstünde fiyatlara satılırsa ülkemizde pazar oluşturması pek olası değil.
 • fiyatı diğer yaz lastikleriyle hemen hemen aynı seviyede tercih sebebi. en azından 205 / 55 r16 94 v ebatları için bu durum böyle.
 • benzer bir lastiği continental, bridgestone ya da kumho çıkarsa gözüm kapalı alırım. deneyimlerim bana michelin'e çok temkinli yaklaşmam gerektiğini söylüyor. bu dört markanın da ikişer modelini kullandım. sadece michelinler ilk sertçe düştüğüm çukurda balon yapıp kullanılmaz hale geldiler. dünyanın bütün testlerinden tam puanla geçse de yanak sağlamlığına ayrıca ikna edilmem gerekecek.
 • istanbul başta olmak üzere kışın karın donum az olduğu yerlerde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.
  ab etiket değerleri oldukça başarılı,69 db ses yalıtımı var a sınıfı ıslak hava performansı var.
  lastik sökme takma işinden üşenen insanlar alsın kafaları rahat etsin bence.
  michelin asla kötü lastik üretmes fransızların otomobil konusunda ender başarılı olduğu sekterdür.
 • 4 mevsim lastik değildir.mevsimlere göre artan azalan performans değerlerininin yani yol tutuş, yakıt, fren mesafesi gibi.. hepsini birbirine yakın max. seviyeye getirebilmiş ve lastik sektörünün geleceğini yeniden şekillendirecek siyah yuvarlak.
 • piyasaya mantıklı bir fiyattan giriş yapan, kış ve yaz koşullarında farklı karakter sergilediği iddia edilen ve birtakım testlerle de desteklenen lastik.
  üstteki arkadaş ömrünün uzun olmayabileceğini söylemiş ki bence haklı olabilir. ama yine de kış ve yaz lastiğini ayrı ayrı kullanmaktan daha mantıklı ve pratik görünüyor. şöyle;
  diyelim ki iki ayrı lastik takımınız var. yaz takımını 4 sezon (50bin km) kullanırsınız kış takımını da 4 sezon kullanırsınız (25bin km). bu 4 sene için 205/55/16 için lastik ücretini 200 lira gibi düşünürsek 1600 lira lastik harcamanız olur. ayrıca 7 kere de lastik değiştirmiş olacaksınız ama 6 kere ücret ödeyeceksiniz (ilki şirketten), 40 liradan değiştirseniz 240 lira ödemeniz gerekecek, çoğu yerde lastik oteli hizmeti ücretsiz olduğu için hesaplamıyorum. 4 sene için 1840 lira, senelik 460 lira maliyet demektir bu kaba bir hesapla.
  bu artist michelin crossclimate için de hesap şöyle;
  4 adet alıyorsunuz, o da 200 liradan satılıyor, 800 lira ödüyorsunuz. 2,5 yıl-50bin km kullanacağınızı varsayarsak (2 sene az göründü 3 sene çok) senelik 320 lira ödemiş olacaksınız. lastik değişimleri için de para ve belki de çoğu zaman daha önemli olan zaman kaybı yaşamayacaksınız.

  tamamen kendi kullanım şartlarıma göre yaptığım bu hesaba göre crossclimatenin ömrünün %37,5 daha kısa olduğunu da varsaysam bile maddi olarak daha mantıklı görünüyor. peki güvenlik anlamında hangisi daha sağlıklı? bu soruyu da bilen kullanan cevaplamalı elbette.

  muhtemelen bir sonraki lastik seçimimde ilk sırada olacak lastik.

  edit: bir takım aldım. kış başlayınca taktirmayi düşünüyorum. seneye falan unutmazsam yorumları eklerim buraya.
  fiyatı da günden güne artıyor mübareğin. yaz boyu 190-210 lira bandındaydı fiyatı, şimdi 250 civarına yükselmiş. bu artışta kışın yaklaşmasının önemli bir payı var ama asıl ticari araçlar yavaş yavaş öğrendi bu lastiği ve anlaşılan talep çok arttı.