60 entry daha
  • tez koop iş sendikası tarafından alınan grev kararına karşı şirkete bağlı bütün işyerlerinde ''lokavt kararı'' alan marketler zinciri.
    zincir olarak tansaşa para bulurken, holding olarak özelleştirmelere milyar dolarlar bulurken, sıra işçiye gelince hakları, koşulları iyileştirmek yerine lokavt kararı almak...
    (bkz: kangurunun aklı)
  • 28 ekim'de migros t.a.ş işyerlerinde greve çikiyoruz!

bilindiği üzere sendikamız ile migros t.a.ş. işverenliği ile arasında sürdürülen tis görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine, sendikamız 16 eylül 2005 tarihinde grev kararı almıştır. grev kararının alındığı tarihten bugüne kadar işveren tarafından sendikamıza önerilen teklifin, sendikamız beklentilerinin maalesef çok çok altında kalması ve işveren tarafından tatmin edici bir adım atılmaması üzerine yönetim kurulumuz, bugün itibariyle, tüm migros işyerlerinde uygulanmak ve 28 ekim 2005 tarihinde başlamak üzere grev uygulama kararı almıştır.

çalışanlar açısından her şeyin oldukça kötüye gittiği, yaşam koşullarının daha da zorlaştığı bir dönemde ve yıllardır örgütlü olduğumuz bir işyerinde greve çıkmak elbette ki yönetim kurulumuzun çok da arzu ettiği bir durum değildir. ancak özellikle metropol kentlerde çalışan ve migros'u bugünlere taşıyan üyelerimiz için deyim yerinde ise artık bıçak kemiğe dayanmıştır. sendikamız ve üyelerimiz yapılması gereken fedakarlıkları fazlasıyla yapmıştır. ne sendikamızın, ne de üyelerimizin daha fazla fedakarlık yapacak durumu yoktur. bu şartlar altında migros'ta grev artık bir mecburiyet haline gelmiştir.

migros'ta 10 yıldan fazla çalışan full-time bir işçinin aldığı ücret açlık sınırındadır. part-time işçilerin hiçbir sosyal hakkı bulunmamaktadır. özellikle bir kaç yıllık kıdemi olan işçiler, asgari ücretteki dönemsel artışlarla birlikte, çoğu zaman asgari ücretin altında bir ücretle çalışmak durumunda kalmıştır. bu olumsuzluklara rağmen sendikamızın bu dönemdeki teklifi, günün koşullarına göre oldukça uygundur. bu makul teklifimize rağmen, migros işvereninin hiçbir olumlu yaklaşımda bulunmaması kendi açısından rasyonel bir yaklaşım değildir. sendikamız mevcut brüt ücretlere birinci yıl için seyyanen 100 milyon zam ve ikinci yıl için ise enflasyon + iyileştirme istemektedir. diğer konuların tamamına yakın bölümünde örtülü de olsa bir anlaşma sağlanmış durumdadır. ancak buna rağmen migros işvereni uzlaşmaz tavrını sürdürmektedir.

oysa biz tez-koop-iş sendikası yönetimi olarak uzun yıllar örgütlü olduğumuz migros işyerlerinde çalışma barışını ve huzurunu savunduk. verimliliği hiçbir zaman göz ardı etmedik. tüm üyelerimizi, sendikaları ve duyarlı vatandaşlarımızı örgütlü olduğumuz marketlerden alışveriş yapmaya yönlendirdik. yaşanan tüm sorunları aile içi sorunlar olarak algıladık ve dışarıya yansıtmamaya çalıştık. görüşmelerin tıkandığı ve gerildiği zamanlarda bile her zaman sorunların masa başında çözülmesi için gayret gösterdik.

bütün bu olumlu yaklaşımlarımıza rağmen, gelinen bu noktada artık sendikamızın atacağı adım da yapacağı fedakarlık da kalmamıştır. bu saatten sonra sendikamızın yapacağı tek şey, işçi sınıfının hak alma mücadelesindeki tek silahı olan grevin, en etkili biçiminde uygulanmasını sağlamaktır. artık adım atması gereken de fedakarlık yapması gereken de migros işverenidir.

sendikamızın grev hazırlıkları başlamıştır ve 28 ekim tarihine kadar hazırlıklar tamamlanarak tüm işyerlerinde ve bütün üyelerimizin katılımı ile greve başlanacaktır.

basına ve kamuoyuna duyurulur.

saygılarımla, sadık özben genel başkan

(bkz: kanguru durmuyor onune geleni indiriyor)
2760 entry daha
hesabın var mı? giriş yap