• her dinlediğimde bob dylan'ı bir tabure üstünde kırlık güneşli bir yerde kafasında hasır bir şapkayla elinde gitarı bu şarkıyı çalarken hayal ederim nedense. kimi zaman neşelendiren kimi zaman hüzünlendiren (bence) yalnızlık şarkısı.
  • --- spoiler ---

anonim bir kişiye sille yemişliğinden mütevellit bir içi geçmişlikle seslenen adam, mr. tambourine man'in tıngırtıları altında kafasını iki yana sallaya sallaya başladığı içe dönüşüne uykuyla devam eder.

--- spoiler ---

(bkz: neye spoiler kime spoiler)
    (bkz: benlikten arta kalan)
  • hey tanburi efendi bir şarkı çal bana
    siyah beyaz olsun eski şarkılar gibi
    hani new orleans yollarında yük treni
    hani bir vagonun tepesinde iki gezgin
    rüzgarda inleyen bir ağız mızıkası
    dylan.

hakan albayrak da böyle bir nazîre yazmıştı bu şarkıya.
  • bob dylan'ın bir çok parçasını çok severim ama hiç bob dylan dinlememiş (!) birisine tek bir şarkı dinletme hakkım olsa bu şarkıyı seçerdim.."en bob dylan" bob dylan parçası.
  • arkadaş bir şarkıdır, insana arkadaşlık eder.

insanın amacını kaybetmesinin ardından peydah olan ve her şeyin manasız olduğunu fark etmek ile bitiveren bir süreç vardır ki, dışı seni yakar içi beni. işte o sürecin sonunu görüp, etkisinden de kurtulabilirsek bu kez her şey bir parça komik de görünmeye başlar. öyle anlarda bu şarkı o hınzır hissiyatı ile öyle bir tebessüm yerleştirir ki insanın suratına, insan ancak gülebilir .

bir yerlerde birileri hayaller kurar, bir yerlerde birileri bir şeyler kazanır, bir yerlerde birileri bir şeyler savunur ama sen tüm bunları görmeyi reddetmişsindir. o zaman bu şarkı dinlenir.
  • yapacak bir sürü işin olsun, masanda üstüste kağıtlar toplanmayı beklesin sonra bu şarkı başlasın...öylece kalakal..çeneni eline daya, dal git uzaklara...biraz ordan, biraz burdan, biraz hayallerden bir sofra kur kendine...öyle bir şarkı bu...
  • dangerous minds filminde çıtır öğretmen michelle pfeiffer öğrencilerinin dikkatini bu şarkıyla çeker, şiir gibi liriklerin altında yatan anlamı çözmeye çalışırlar..
  • kesinlikle en büyülü bob dylan şarkısı bu. ilk saniyesinden itibaren sizi büyüsü altına alır, yumuşakça, sirk kumundan oluşmuş bir sahile bırakır. oturup gülümsersiniz.
  • gidecek bir yerinizin olmadığını hissettiğiniz an başvurabileceğiniz huzur dolu sığınak. blowin in the wind ile arka arkaya dinlenmeli kesinlikle. final one more cup of coffee ile yapılmalı ve kadehteki son yudum da afiyetle içilmelidir. sonrası malum, mr tambourine man yeniden çalmaya başlar siz de kadehi tazelersiniz. dünyanın en güzel kısır döngüsünün içinde tatlı rüyalara yelken açarsınız.
hesabın var mı? giriş yap