• ulan uzun zamandır münih başlığına ne yazabilirim diye düşünüyordum, bu başlığa eyyorlamak, daha sonra oradan devam etmek daha mantıklı gibi geldi. zira 3 yıldır kahrını çektiğim ve dahi benim kahrımı çeken şehirle ilgili ne yazsam eksik olacak, ama bir yerden başlayayım:

- münih çok pahalıdır. valla bak lan. ama eğer paranızı bir şekilde yetiştirmeye alışırsanız birden hayatın aslında ne kadar kaliteli yaşanabileceğini gösterir size. ne demek istiyorum: daha düne kadar 1tl'lik döneri "yemek işte lan" diye yiyen biriyken bir anda kaliteli bir yemeğe 15 euro veren kişiye dönüşür, eğer ağır sonradan görme değilseniz bunu iyi sindirip, birden hayattan keyif almaya başlarsınız.
    artı: yüksek standartta yaşam kalitesi

- münih'te 4 mevsim değil, çoğunlukla 2, hatta bazen tek mevsim vardır: yaz/ kış. şöyle bir bahar havası almak için uzun yıllar sabretmeniz gerekebilir, ancak vücudunuzu iyi ayarlarsanız (o ne lan?!) soğuk kış günlerinde kendinizi ilime, irfana, araştırma ve geliştirmeye verip, sıcak yaz günlerinde isar kenarında, soğuk nevalenizi yudumlarsınız.
    artı: uç noktada yaz ve kış

- insanları, dış görünüş itibariyle çok -ama çok- güzel/ yakışıklıdır. şimdi, erkek kişisi olarak kızlar üzerinden yorum yapacağım ama aynısını erkekler için de düşünebilirsiniz. her an yalnız ve güzel ülkemde olsa en kral manken olacak güzellikte bir kıza rastlamanız normal ve olasıdır. kendileri zaten oldukça varlıklı olduğunda giyim kuşamı da iyi bilirler. ("biz biliriz biz" diyen yurdum kezbanının "almanlar giyinmeyi bilmiyoaa" triplerine aldırmayın) kısaca bakmaya doyulamayan, melekvari yaratıklarla iç içe bir yaşam sürersiniz. "lan kız yürümüyor, süzülüyor", "olm bu insansa ben ... yım", "lan boynum ağrıdı her geçtiğinde kafamı çevirmekten" tepkilerinin muhatabı kişiler sizin estetik, güzellik ve ilahi adalet algınızı ve ufkunuzu uzayın sınırsızlığı kadar genişletebilir. ha bu arada bu tepkileri sadece ben ve birtakım görmemiş kişiler değil, en az o kızlar kadar güzel bir sevgili ile düzenli bir cinsel hayat sahibi kişiler verebilir.
    artı: sanat ve estetik anlayışında tavan
    ps: o melekvari kızların nasıl birer çirkefe dönüşebilecekleri tamamen başka bir entry konusudur.
    - artı: geniş bir estetik anlayışı, yükselen bir sevgili çıtası, düzenli seks(yemeyelim birbirimizi)

- dibine kadar avrupai bireysellik hakimdir münih'te. yolda seni gören adam "nerden gelion la yavşak" gibi salakça onu ilgilendirmeyen sorular sormaz. isterseniz götünüz açık gezin kimse sizi ayıplamaz çünkü onları ilgilendirmez. ama siz yine de gezmeyin lan zaten türk imajı sikertilmiş vaziyette.
    artı: inanılmaz bir özgürlük hissi

- münih, dünyada gördüğüm birçok şehire basacak bir ulaşım altyapısına sahiptir. bu nedenle yaşadığınız yer eğer bir u-bahn durağına yakınsa -çok ekstrem örenkler hariç- şehrin her yerine yakınsınızdır.
    artı: trafik sorunu olmadan, rahat ulaşım

- eğer iyi bir eğitim almışsanız (tr'de mutlaka top 5 üniversiteler, almanya'da ise tu'lar), kendinizi geliştirirseniz, çok çalışırsanız, iş bulmamama ihtimaliniz sıfıra yakınsar. ya da kişisel olarak söylersem, çok zahmet çekmeden, iki üç görüşme sonucu iş bulabildim hemen. (lan böyle dedim inşallah nazar değmez)
    artı: rahat iş bulma imkanı

-envai çeşit birası vardır ve hepsi de, dandik turist sikme mekanları hariç, çok ama çok ucuzdur. hani o "olm almanya'da bira sudan ucuz" durumu gerçektir.
    artı: uygun fiyata güzel bira

- bir önceki maddeyle bağlantılı olarak eğlence mekanları ve alkol genel olarak aynı fiyata sahiptir ve asla öyle tr'deki gibi "oo gençler eğlenmek mi dediniz, alın size o zaman küskü"cü mekan işletme anlayışı yoktur.
    artı: eğlenmenin ulaşılabilir olması

(edit)en en önemli artı, hiçbir açıklama gerekmeden (bkz: the atomic cafe)

devamı da gelecek, bu gecelik bu kadar, iyi münihler efendim.
  • benim için en önde gelen sebebi şehrin her yerine bisikletle gidebiliyor olmaktır. zira bütün ama bütün kaldırımlarda bisiklet şeridi bulunur.

okula, işe, spora, eğlenceye her yere atlarsın bisikletine varırsın 15-30 dakika sürede. olympiazentrum'da oturur, u3 metro hattının diğer ucunda bir durağa yakın bi oto temizlemecide amele olarak çalışırken atlardım piskelete, metrodan daha hızlı varırdım.

şimdi mi? beylikdüzü'nde yaşayan, ataşehir'de çalışan bir insan olarak her gün münih-nürnberg arası mesafe kadar yol gidiyorum. hayır, km hesabı değil, süre hesabı.

sonsöz: iş bulayım, dakikasında marienplatz'ın taşını toprağını öpüyorum.
  • türkçe ve ingilizceyle normal almanca bilen birinden daha rahat iletişim kurabilmektir.
    münihte pek almanca konuşulmaz.konuşulan ,kulağa almanca gibi gelen dil de bairisch dir
  • duragan, yaslilar ve zenginler sehri olarak da bilinen münih'te yasamanin iyi yönleri olarak listeleyebilecegimiz özellikler.

bazen kosmak, bazen sadece acik havada uyumak veya kitap okumak, ama en önemlisi de sehrin ortasinda dogayla ic ice olabileceginiz icin englischer garten

pazar günleri sadece 1euroya gezilebilecek alte, neue ve moderne pinakothek

bisiklet yollari

oktoberfest, weihnachtsmarkt, frühlingsfest, tollwood vb bilimum festivaller..

(bkz: daha gider bu)
  • microsoft, oracle gibi kallavi it firmalarının avrupa hq'larının burada bulunması..
  • avrupa'da gitmek isteyeceğiniz hemen hemen her şehire trenle bir gece yolculuğu mesafesinde (8-10 saat) olmak. bir avrupa haritası alıp münih merkezli 600-700 km yarıçapında bir çember çizince demek istediğimi anlayacaksınız.
  • tamam beyler sakin, birbirimizi kırmayalım, eminim x arkadaşımız öyle demek istememiştir. nette niyet anlaşılmıyor.
    (bkz: hayırlı forumlar)
  • (bkz: oktoberfest)
  • allianz arenada izlenmesi muhtemel 1860 münih ve bayern münih maçları. bir hafta biri diğer hafta biri olursa hele tadından yenmez.
hesabın var mı? giriş yap