• ilkokul öğretim programında yer alan bir öğrenme alanıdır.

müzik ile ilgili araştırma yapma, arşiv oluşturma, müzik ve marşlarla ilgili bilinç kazanma, atatürk'ün sanat ve müzik ile ilgili görüşlerini kavrama, yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası müzikleri tanıma, müzik dağarcığına sahip olma, farklı müzikleri deneyimleme, müziksel beğeni kültürü geliştirme, atatürk'ü anlatan şarkıları ayırt etme, ortama uygun müzik dinleme ve yapma kuralları, müzik etkinliklerine katılma ve istiklal marşına saygı etkinliklerini kapsamaktadır.

yukarıda yazmış olduğum tanım direkt olarak öğretim programının verdiği tanımdır. atatürk'ün sanat ve müzik... atatürk'ü anlatan... atatürk...

bir öğretim programı düşünün içinde başta ideolojik öğeler barındırsın. sonra da özgür düşünce densin buna. gelecek emin ellerde, başta öğretim programlarında. " muhtaç olduğun kudret öğretim programlarındaki tanımlarındadır."
  • memleketimizde pek önem verilmeyen olgudur. hani müzikle çok alakan olmaz anlarım ama ülkemizde ben müzik severim diyen insanların bile ortalama üstü müzik kültürü yok. demek istediğim farklı müzik türlerine ve müzisyenlere aşina olmak, öyle saatlerce klasik müzik hakkında ahkam kesmek vs. değil.

2020 yılında adamın elinde spotify var, sorsan müzik hastası, kulağına güzel gelen her müziği dinler. ama baktığında aynı şeyleri dinliyor sürekli. bana çok enteresan gelmekte açıkçası.

buna rağmen özellikle sözlükte eskilerden gelen belli bir kültürün üstü yazarlar var ki, ülke ortalamasının çok çok üstünde. artık alttan gelen jenerasyonların bu konuda kendini geliştireceğini umuyorum.
  • yazılı kültür < sözlü kültür < müzikli kültür < danslı kültür
hesabın var mı? giriş yap