şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sistemik (oral yolla alınan) anti-psöriasiz (sedef) ilacı.

  piyasada 10 mg ve 25 mg formları ile bulunmaktadır
 • son derece tehlikeli olan bu ilaç belirli testler yapıldıktan sonra verilmektedir. verilmeden önce doktor tarafından hastadan imza alınmaktadır.
  sedef için hiçbir tedaviye cevap vermeyen hastalarda kullanılır. esasında etken maddesinin sedefle bir alakası yoktur. yan etki olarak sedefi tedavi etmektedir.
 • 1 yıldır kullandığım ve sedefimi kontrol altında tutan ilaçtir. geçırmiyor belki ama yayılmasını engelliyor...
 • ilacı bıraktıktan sonra 2 yıl süresince hamile kalmamanız gereken bir ilaç. az buz değil 2 yıl, bu yüzden bu süre içinde doğum kontrol yöntemlerini uygulayın.
 • 18 yıllık geniş plakalar halinde sahip olduğum sedef hastalığım için yaklaşık 3 haftadır 25mg'lığını kullandığım ilaç.
  çok fazla dudak kuruluğu yapıyor.
  derimi de kurutuyor, yaralarımın kabukları habire soyulup dökülüyor. derimin alt tabakalarından sağlıklı deri geliyor sanırım elf gözlerim beni yanıltmıyorsa. inşallah işe yarayan bir tedavi olur benim için. zira çok yoruldum bu hastalık yüzünden.
 • hastalığı tedavi etmez. ancak kontrol altında tutmak konusunda yardımcı olur.
 • kortizonlu kremlerın artık işe yaramadığı veya her akşam yatmadan vücudunun farklı noktalarına krem sürmenin pratik olarak çok mümkün olmadığı bu dönemlerde büyük umutlarla kullanmaya başladığım ilaçtır.

  doktor şimdilik iki günde bir 25 mg verdi, abartmadan bol bol güneşe çıkmamı (ilacın etkinliğini artırıyormuş) ve 1 ay sonra tahlillerle beraber tekrar gelmemi söyledi.

  internette hasta deneyimi ile ilgili çok az yazı bulduğumdan ileride arayan olursa diye burada paylaşacağım kendi deneyimlerimi.

  1.hafta: daha çok erken olmasından herhangi bir etki göremedim iyi anlamda. beklenen cildin kuruması yan etikisi ise çok hafif düzeyde dudaklarımda başladı.

  2.hafta: bir önceki haftadan hala bir farkını görmedim. yan etkilerini de neredeyse hissetmiyorum.

  3-6.hafta: hala bir gelişme yok :( üşengeçlikten tahlil yaptırıp doktora da gidemedim.

  7.hafta ve sonrası: gelişme yok. doktor istersen bırakabilirsin dedi. ne yazık ki bende işe yaramadı.