*

şükela:  tümü | bugün
 • arabayla yanindan gecerken burasi nerenin ilcesi yaa dediimde babam, bura senin memleketin nigde oglum.. demisti..
 • elma bağlarıyla me$hurdur, kayaardı denilen kısımda hala bu bağlara rastlanabilmektedir. üniversitesi oldugundan beri canlanma gayreti gösteren; nev$ehir ile içten pazarlıklı dü$man olan $ehir. ayhan $ahenk'in memleketi diye biliyorum.
 • 50'li 60'lı yıllarda balkanlardan gelen göçmenlerin bir dönem devlet tarafından yerleştirildiği büyük köy şehir..niğdenin tarihi oldukça eskilere dayanır..şehir merkezinde bir camisi vardır, öğlen güneş tepeye geldiğinde kapısından yere düşen gölgeden kadın silüeti belirir..bir de nigdenin köylerinde bir çok kilise, yer altı şehri gibi tarihi şeyleri vardır..

  yöresel sözcükler:
  nörüyorsun: ne yapıyorsun. kömüs: bağ ve bahçe suyu işlerinde uğraşanlar. yağlık: mendil. keler: yumuşak taşlar oyularak yapılan,içine eşya konulan yer. şepe: yufka ekmek. mirav: çeşme bahçe ve bağ sularını kontrol edenler. kanayaklı:kadın. mıh:çivi. istarağacı: halı tezgahı., meliz: arı., çotanak:bitişik.,kişiik: kadınların özel günlerde giydikleri süslemeli giysiler.
 • (bkz: erikletmek)
 • ihlara vadisi, guzelyurt, ciftehan ve ziga kaplicalari, ihlara icmesi, gokbez kaya kabartmasi, konakli yeralti kenti, andaval kilisesi, gumusler manastiri, nigde kalesi, aksaray ve bor ulucamileri, ak medrese, zinciriye medresesi, alaeddin, sungur bey, hanim, pasa ve seyh ilyas camileri, dis cami, sari cami, sah mescidi, nigde bedesteni, alay, sultan, agzi kara ve okuz mehmed pasa hanlari, hudavend hatun kumbeti, gundogdu turbesi, nigde müzesi gibi gorulmeye deger tarihi ve dogal cevre yerleri olan anadolunun medeniyetlerine ikamet etmis en eski yerlesim yerlerindendir.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  site yoneticilerinin ve emegi gecen herkesin hosgorulerine siginarak ve de tesekkur ederek:
  http://wowturkey.com/…viewtopic.php?t=22558&start=0
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 • 2000'li yillar itibari ile tam bir ogrenci kenti olmus ilimizdir. diger illere nazaran
  yemek/icmek/giymek ve barinmak gibi sosyal ihtiyaclarin daha ekonomik fiyatlarla saglandigina sahit oldugum orta anadolu sehri. zira, ogrenci potansiyelinin artmasi ile her yer lokanta* , kafe, internet cafe, kiralik ev, yurtlarla dolududur, bundan oturu, sehir sakinleri arasinda inanilmaz bir rekabet mevcuttur.
 • şahsüleyman mahallesinde enfes bağ ve bahçelerin bulunduğu, üniversite sayesinde yavaş yavaş gelişen, şehir merkezinde şahenk ailesinin yaptırdığı devasa bir kütüphane bulunan ve iç anadolu bölgesinde yer alan güzide ilimiz.
 • yüzölçümü: 14.294 km²

  nüfus: 305.861 (1990)

  il trafik no: 51

  kapadokya bölgesinde yeralan niğde, antik kentleri, tarihi ve kültürel eserleri, aladağ milli parkı ile önemli bir turizim merkezidir.

  ilçeler:

  niğde ilinin ilçeleri; altunhisar, bor, çamardı, çiftlik ve ulukışla' dır.
 • okulan giden cocuklarin önlüklerini bile cikarmadan patates tarlasina calistirmaya götüren zihniyetler toplulugu
 • "geçti bor'un pazarı sür eşeği niğde'e "sözüyle sıklıkla anılan şehrimiz. ....