şükela:  tümü | bugün
 • dünyanın en riskli işidir.
 • öfkeliyken konuşulan şeylerin bir çoğu karşı tarafı üzmek içindir, gerçekliği yoktur.
 • eğer içinde birkmişler varsa her zaman kendine hakim olamıyor işte insan. gözünü karartıp ne olacaksa olsun diyebiliyor bazen. kırıcı olduğu kadar da çok gerçekçi olabiliyor insan öfkeliyken.

  fakat yine de susmak en iyisidir karşı tarafı kırmaktansa enine boyuna sakince mantıklı konuşmak > herşey
 • her ne kadar 'öfkeyle kalkan zararla oturur' demiş ve mutlaka ki türlü tecrübeler sonucu bu haklı yargıya varmış olsa da atamız; ben, öfkeliyken konuşmanın kişi için daha faideli olacağına inanıyorum. zira, aman zararla oturmayayım diye öfkesini yutan insan, o öfkeden kurtulmuş olmuyor. aksine, o insanın öfkesi, içinde çığ gibi büyümeye duruyor. önce yutakta bir yumru olup bekliyor; ve susulan öfkeler arttıkça da, yutaktan aşağı salınıp tüm vücudu sarıyor. sonra al sana kanser.

  o yüzden, öfkeliyken herkesin konuşmasından yanayim ben. bırakalım herkes söylesin öfkesini. kussun. hakaret bağrış çağrış itiş kakış dayak dövüş olmadığı sürece; öfkeliyken konuşulmalı.
  hem o an sıcağı sıcağına konuşmayınca bir anlamı da kalmıyor. öfkeliyken konuşmayayım dur sakinleşmeyi bekleyeyim dediğim her olay mesela, bir bakmışım hiç konuşulmadan kapanmış. hatırlama bile hatırlamıyorum konuyu. öfkemi sineye çektiğimle kalıyorum sonuçta. e tabi böyle böyle, sineden tüm vücuda. sonra al sana kanser.

  bu arada sine demişken;

  https://m.youtube.com/watch?v=jkorggca2gw
 • çıkarların korunması gereken iş ilişkileri, ast-üst ilişkileri ya da devlet gücü elinde olduğu için size zarar vermesi olası bir kamu görevlisine karşı elbette tavsiye edilmeyecek davranış. öte yandan aile, aşk ve arkadaşlık ilişkilerinde öfke zaman zaman faydalı bir iletişim biçimidir. sonuçları yıkıcıdır evet ama karşınızdaki kişinin içinden asıl geçenleri dışarı çıkarmasını sağlarsınız. sizi üzmemek için söyleyemediği veya söylemesi sizin ona bakış açınızı etkileyeceği şeylerin neler olduğunu görmüş olursunuz. ben bu şekilde çok insan kaybettim. öte yandan bunların hepsi de iyi ki kaybetmişim dediğim insanlar oldu. içlerindeki olumsuz duyguları bilmeden lay lay lom bir şekilde devam etmektense böylesi daha iyi oldu. aynı zamanda öfkeli davrandığım halde içinde bana karşı olumsuzluklar beslemeyen insanların da olduğunu gördüm. yola onlarla devam ettim. bütün bu denklemin tek istisnası oldu hayatımda. o da benim bok yemem.