• şahsımın da dahil oldugu bir kesimde merak uyandıran sorunsal.

şimdilik anladığım kadarıyla bir belirsizlik var.konu hakkında kesin bir bilgi edindiğim zaman burada paylaşacağım.

konu hakkında şu ana kadar en aydınlatıcı yazı jean baptiste clamence nickli yazar arkadaştan gelmiş;

"seyahat özgürlüğü anayasal bir haktır ve kanun hükmünde kararname resmi gazete'de yayınlanmadığı sürece bordo pasaport hamilleri (zira gri ve yeşil pasaport için giriş çıkışlar şimdilik görevlendirme harici yasak ancak; devlet memuru olmadığı halde yeşil pasaport sahibi olanlar sgk hizmet dökümü ile çıkabilmekteler) için yurtdışına çıkış, yurtdışından ülkeye giriş konularında an itibariyle bir sıkıntı bulunmamaktadır ancak; işbu konuyla ilgili bir khk çıkar ise o zaman durum değişebilir.

hukuk herkese lazım, açın ve okuyun."

özet:kanun hükmünde kararname resmi gazetede yayınlanmadığı sürece ummuma mahsus kırmızı passaport hamilleri için yurtdışına giriş/çıkış sorunu yoktur.

devlette çalışan yeşil ve gri passaport hamilleri için yurtdışına çıkış yasağı devam etmektedir.devlete bağlı kadrolarda çalışmayan yeşil passaport hamilleri sgk bildirimi çıktısı alıp yurtdışına çıkış yapabilirler.

konu hakkinda sosyal medyada gezinen bir metin,resmi aciklama degildir :

--- spoiler ---

ohal döneminde havalimanında uygulanan yurtdışına çıkış prosedürleri: · normal pasaportlu vatandaşlara pasaport kontrolü sırasında yaptıkları iş sorulmakta ve bunu kanıtlayacak bir belge istenmektedir. yanlarında mutlaka işyeri kimliği veya işyerinden alınmış bir yazı olması gerekmektedir. işverenler, sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmalıdır. · yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilerden ise öğrenci belgesi talep edilebilmektedir. · herhangi bir yerde çalışmıyorsanız sigortasından yararlandığınız yakınınızın sigorta dökümlerini yanınızda bulundurmalısınız. · emekli ya da bağ-kur'a bağlı yolcuların yanında mutlak sgk dökümleri olması gerekmektedir. · eğer kamu çalışanı iseniz yanınızda mutlaka çalıştığınız kuruma ait bir yazı ve yazıda da“yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresinin yer alması gerekmektedir. · yeşil pasaportlu olup aktif olarak kamuda çalışan kişiler havalimanlarında önce vize ihlal bölümüne (atatürk havalimanı için g kontuarının arkasında bulunuyor) gitmeleri gerekmektedir. burada gbt araştırması yapıldıktan sonra seyahat edecek kişilerden bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınmış “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” yazısının ıslak imzalı hali istenmektedir. işyeri yazısında bu ibare yer almayanların uçuşuna izin verilmeyeceği ısrarla belirtiliyor. · tüm evraklar tam ise, uçmasına izin veriliyor. · yeşil pasaportlu emekliler ise vize ihlal bölümüne gittikten sonra pasaport ve biletlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. · gbt araştırması sonucunda herhangi bir sorun yok ise uçmalarına izin verilmektedir. asker emeklilerinin gbt’si için ayrı bir bölüm ile iletişime geçilmekte ve yapılan araştırma sonucunda herhangi bir sorun çıkmaz ise uçmalarına izin verilmektedir. · ** nüfus cüzdanıyla girilebilen gürcistan ve kuzey kıbrıs cumhuriyeti'ne gidecek vatandaşların yukarıda bahsedilen evrakları yanlarında bulundurduğu sürece nüfus cüzdanlarıyla geçiş yapmalarına izin verilmektedir. · tüm bu prosedürler vakit alan işlemler olduğundan, yurtdışına seyahat edecek yolcuların havaalanına uçuştan en az 4 saat önce gitmeleri önerilir. · tüm bu bilgilendirmelere rağmen yurt dışı çıkış kontrollerin tamamen gümrük polisinin idaresinde olmaktadır. konuyla ilgili resmi açıklama beklenmektedir.

--- spoiler ---
  • yetkililerden açıklama beklediğim hal :(
  • gercekten nolucak merak ediyorum, marttan beri gitmedim turkiye'ye hani gidesim de yok ama ailem orda ya... bu nasil bir sey?
  • yetkililerden aciklama bekledigim husus.
  • normal vatandaş için sanırım sorun yok.
    zaten memur, akademisyen vb devlet çalışanı olanlar için şu an çıkış yasağı var.
  • kıbrısa gideceğim, öğrenciyim, acaba pasaporta ihtiyaç var mıdır?
  • olağanüstü hal kendiliğinden kısıtlamalar getirmez, bakanlar kurulunun valilerin yetkileri artar, kanuni sınırlar dahilinde kısıtlamalar getirme sınırı arttırılır, ayrıca kişinin üstünü arama vs gibi yetkiler konusunda kolluğun yetkisi artar (tabi bunlarla sınırlı değil, temel hak ve özgürlükleri yine kanunda belitilen sınırlara uymak kaydıyla kısıtlama getirebilen bir uygulama ohal ama başlık yurtdışı olduğu için örnek bunları yazdım, daha farklı kısıtlamalar da getirilebiliyor). ancak şu an ohal ilan edildi diye kendiliğiden gelen bir kısıtlama yok, ohal ilanıyla bu kısıtlamalar getirilebilir demek. o yüzden bekleyip görmek gerekiyor ne gibi düzenlemeler yapılacak kısıtlamalar getirilecek.

edit: arkadaşlar tekrar ediyorum ohal ilan edildi diye doğrudan bir kısıtlama gelmedi, sadece normal şartlarda yapılamayacak değişiklik ve kısıtlama yapma hakkı bakanlar kuruluna verildi. bakanlar kurulu yurtdışına çıkışı ya da girişi yasaklamadıkça sırf ohal geldi diye giriş çıkış durumu değişmez. bu yönde bir değişiklik belki hiç gelmeyebilir bile. o yüzden ohal kendiliğinden kısıtlama getirmiyor bakacağız göreceğiz. yani teoride ohalle sokağa çıkma yasağı da gelebilir nasıl şu an böle bir durum yoksa diğer her şey için geçerli bu. bir kaç güne ortaya çıkar zaten ne gibi kısıtlamalar olacağı.
  • yurtdışında çalışan türk vatandaşları için prosedür nasıl işleyecek beyler ?

agustosta tatil yapmak istiyorum giriş çıkışımda sorun olur mu ?
  • annemi gormek icin 20 gun kadar turkiye'ye donmeyi dusunuyordum. ıptal mi etmem gerekecek simdi bu ziyareti ne yapacagimi bilemiyorum. nedir bu ohal onu bile bilmiyorum, bilen birileri yesillendirirse sevinirim.

gelen cevaplardan birini bir dolu mesaj almam nedeniyle yazarin izniyle paylasiyorum, sahsi gorustur tabi

cumaya giden domates
    hayatin olagan akisini cok fazla etkilemeyecektir. cemaatcileri paldir kuldur almak icin tedbir.. ha iyi bir tarafi yok neticede adi ohal..ama bu islerle alakasi olmayan kendi halindeki vatandaslari etkilemez. bu durum bu sure zarfinda hoslarina gidip isin suyunu cikarirlar mi onu da yasayip gorecegiz..
  • sinekten yağ çıkaran devletin hava yolu şirketlerini zarar uğratacağını sanmıyorum.
hesabın var mı? giriş yap