• organ bağışı kişinin isteğine göre öldükten sonra organlarının alınıp, ihtiyacı olan birine verilmesini sağlıyor. bu düşünceli insanların oranı oldukça düşük ve sırada bekleyen binlerce insan var. bu insanların dışında milyonlarca insan organ bağışını yanlış biliyor ve milyonlarca insan da organ bağışı hakkında hiçbir şey bilmiyor.

peki organ bağışı yapmayan insanların organları nereye gidiyor? ne işe yarıyor? sırada binlerce organ bekleyen insanların umutları toprak altında çürüyor. herkesten zorunlu olarak organ alınsa buna bir çözüm bulunabilir.

--- spoiler ---

tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, tüm dünyanın olduğu gibi, ülkemizin de en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor. türkiye’de, organ ve doku nakli bekleyen hastaların sayısı her geçen gün artıyor. özellikle kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamaması nedeniyle hayatlarını kısa süre içinde kaybediyorlar.
    --- spoiler ---

bu insanlara yazık değil mi?

--- spoiler ---

organ bağışı dini inançlara aykırı mıdır?

-kesinlikle hayır. islam dini de dahil olmak üzere tüm büyük dinlerde organ bağışına aykırı bir durum yoktur.

diyanet işleri başkanlığı din işleri yüksek kurulu, 6/3/1980 tarih ve 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir.

bu kararla; organ bağışı insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak nitelendirilmekte ve "organınızı vereceğiniz kişi yaptığı iyilik ve fenalıklardan kendisi sorumludur" denilmektedir. kur'an-ı kerim’de de “kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa sanki bütün insanları yaşatmıştır." beyan olunmuştur.(maide suresi, ayet 32)

--- spoiler ---

dini açıdan da hiçbir sakıncası yok. bir gün ülke yönetiminde söz sahibi olursam ilk yapacağım uygulamalardandır. ben ülke yönetiminde söz sahibi olmadan organ bağışı yapın, lütfen.
  • (bkz: keyfi olarak ölenler var bi de)
    (bkz: allah onların belasını versin)

organ bağışında ispanyol modelinden bahsetmiş arkadaş ama keşke başlığı da daha dikkatli açsaymış.

edit: başlık taşınmış. çok da güzel olmuş, çok da iyi olmuş
  • sosyal demokrasi, sosyalizm ve komünizm zincirinin son halkasıdır. artık organlarımız da kamu malı.

peki böyle bir karar çıkarsa içki, sigara, kırmızı et falan da yasaklanır mı acaba? sonuçta artık o organlar bir sonraki adama da ait, yani bozamazsın, buna hakkın yok. en azından devlet bunları kullananlara bir yaptırım uygulasın, 3 ayda bir check up'a girme zorunluluğu koysun. organlar ne durumda görelim. bugün sana, yarın bana. belki zaten şu anda da başkasının organıyla yaşıyorum, hayır demek gibi bir hakkım var mı böyleyken?
  • gücü yetenlerin donör avına çıkmasına neden olacak bir öneri gibi duruyor.
    bir yerde kan veya doku örnegi veriyorsun, ertesi gün tesadüfi bir kazada hayatını kaybediyorsun. organlar da ihtiyaç sahibine gidiyor.
  • (bkz: kafan güzelmiş kardeş güle güle kullan)

şu halde bile kan, doku grubumu öğrenirler de organlarımı çalmak için doğal ölüm süsü verilmiş bir cinayete kurban giderim paranoyası yaşıyorum.
  • organlarım çalınır diye karşı çıkılması çok saçma. böyle bir kanun yokken bile kim vurduya gidip pekala organlarınız çalınabilir. adam kurar şebekeyi. başım ağrıyor, nezle falan oldum galiba diye gidersin hastaneye. senden habersiz hoop bi analiz, test vs. telefon, adres zaten hastanede. 2 gün sonra mevta. organları da bir şekilde alırlar sen merak etme. (malum partiye de fikir verdik burdan, inşallah gözden kaçırırlarda, eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmüş olmayız).

bence mantıklı bir öneri. belki şöyle bir yumuşatma gerekebilir. organ bağışı zorunlu olmaz ama, çok ciddi yasal teşviklerle insanları organ bağışına ikna edebilir devlet.
  • drive-by shooting diye bi hadise var

amariga'da genç sağlıklı, tercihan black arkadaşlar yolda yürürken bi araba yanaşıyo, kafaya sıkıp kaçıyo.. kafaya, organlara değil.. sonra tabi organlar ziyan mı olsun... morgda hepiciği toplanıyo. ya da mesela kendrick johnson vakası... organlarını al gencecik çocuğun yerine gaste kağıdı ko.

bu libaral tayfa kadar faşist psikopat bi kitle gelmedi bu dünyaya. vermiyom lan organlarımı, mezarımda kendim yiycem
hesabın var mı? giriş yap