earendill

  • azimli
  • hırçın golcü (266)
  • 3677
  • 78
  • 16
  • 0
  • evvelsi gün

2017 ekonomik krizi

bu krizle ilgili şöyle bir olay var aslında. pek çok kriz ülke genelinde şirketleri vurur, sonra o şirketlerin kimi batar, kimi işçi çıkrarak ayakta kalmaya çalışır, kriz ülkeye o şirketler ve borçluları üzerinden yayılır. bankalara olan borçlar ödenemedikçe bankalar da zorlanır, kredi musluklarını kaparlar, falan ve kriz ekonomik aktörlerden başlayarak vurur.

fakat bu tip krizler daha ani gelişen krizlerdir. ekonomi çok iyi gitmiyordur falan, ama o an kimse de kriz beklemiyordur. bizdeki 2001 krizi böyleydi, krizden bir hafta önce ekonomi dersinde üniversitede hocamız hükümetin mükemmel ekonomi politikasını anlatıyordu, işadamları "10 sene sonrasını nihayet görebiliyoruz, işte yatırım ortamı" falan diye açıklamalar yapıyordu. çok değil krizden 1 hafta önce.

şu anki durum ise oldukça farklı. ekonomi kötüye gidiyor, bunu herkes de biliyor. rating şirketleri her gün not düşürüyor vs. ve benim gördüğüm kadarıyla bütün büyük şirketler, yabancılar kendi tedbirini bu sebeple alabiliyor, çünkü onlar rasyonel aktörler. nakite geçiyor, harcamaları kısıyorlar. ama bu da zaten durulan piyasayı daha da durduruyor, tekerlek artık dönmüyor. sadece büyükler kendilerini garantiye almış oluyorlar. bir arkadaş rönesans'ın izmir'deki yatırımını durdurduğunu yazmış, doğrudur. ve bu krizde rönesans gibi dev firmalar batmayacak bu yüzden.

kaynaklar yurt dışına çıktıkça türkiyede paranın daha hızlı dönmesi gerekecek, oysa piyasa durgun ve her firmanın büyükler gibi nakite dönme şansı yok, özellikle orta şirketler, küçük şirketler, doblolar, başka şirketlere ara mallar satanlar, fason üretim yapanlar, organize sanayide çalışanlar vs bunu yapamayacak, çünkü onların ne böyle bir finansal strateji kuracak yapıları var, ne de yapabilecek olsalar bile dönecek nakitleri var, çoğu 3 ay 6 ay vadeli çeklerle çalışıyor, nakitsizler. paralar çekilip gidince onlar ayazda kalacak ve babayı alacaklar.

o yüzden ağaoğlu bu krizde batmaz, ağaoğlu'nun taşeronu batar.
yani epeyce bir dip dalga olacak bu.

durum ekonomiyi takip etmekle alakalı ve durumun zorlaştığına dair bilgi yukarıdan aşağı yayılıyor. büyük şirketler, bankalar, buralarda çalışan beyaz yakalılar diye yayılıyor bilgi aşağı giderken. aşağılarda belki küçük esnaf bir şeyler olduğunu, piyasanın kapandığını hissediyor, ama başkanlığa oy verip erdoğan-forever yapıldığında düzeleceğini düşünüyor, en fazla esnaf mantığıyla faizler düşse de piyasa canlansa falan diye düşünüyor. pazardaki ayşe teyze o kadar da bilmiyor.

çünkü her şey yavaş ilerliyor, bu da diğerleri bir şey bilmezken bilenlerin dolara çevirip çıkıp gitmesi demek. kimi çıkaracağına dair insan kaynaklarına ön hazırlıkları yaptırması, geri çağıracağı kredileri, durduracağı yatırımları tespit raporlarını şimdiden hazırlaması demek.

yani müzik durduğunda açıkta kalmamak için büyükler kendi sandalyelerini alıp köşeye bir yere götürüyorlar, ani bir krizde 100 kişi ve 90 sandalye vardır, müzik durunca herkes oturamaz ve 10 kişi ayakta kalır. ama şu kriz yavaş ilerliyor ve kodamanlar pek çok sandalyeyi köşeye götürdüler, gittiler ve hala bir sorun olduğunu farketmeyen 90 kişi dansediyor, ama 10 sandalye kaldı artık demek istiyorum, oraya gidiyoruz. sadece müzik henüz durmadı.

ama krizden etkilenecek kitle ve krizin onları vuracağı derinlik gitgide artıyor.

devamını okuyayım »
01.04.2017 13:31