şükela:  tümü | bugün
 • insanin gozlerini dolduran duygusal beyan. kim hakediyor ki lanet olsun. gonul ister ki kimse olmesin. umariz bir gun 400 milyar insan ayni anda dunyada baris ve uyum icinde ust uste yasayabilir. aynen john lennon'in dedigi gibi: "imagine all the people together".
 • ölüm, iyi insan kötü insan ayırt etmeden her insanın başına geliyor halbuki iyiler ölmesin kötüler ölsün istenir. bu yüzden iyiler ölünce söylenen bir sözdür, ölmeyi haketmiyordu.

  ama tabi;
  (bkz: kime göre neye göre)
  bi de;
  (bkz: o kadar insanı neremize sokacağız)
 • daha cok genc olenler icin soylenilir.

  sirali olum istenmesi bundandir.
  bu yaslilar olumu hak ediyor anlamina gelmese bile, sirali olum makbuldur anlamina gelir.

  genc insanin olumu daha cok yakar insanin icini, yasanacak gunleri vardi, hak etmiyordu olmeyi, denir..

  sirali olumler olsun, kimse genc yasinda olmesin.
 • erken ölüm olabilir belki ama hak edilmemiş bir ölüm yoktur. çünkü ölüm hak edilip hak edilmemekle gelen birşey değildir. en kötüsünden en iyisine kadar ölüyor neticede tüm insanlar.
 • ssg'yi görünce konu ile ilgili bir alıntıyı hatırlatmadan edemedim, gerçi burada ölümü hak etme üzerine bir ahkam var ama pekala tersinden okunabilir:

  ""
  frodo: it's a pity bilbo didn't kill him when he had the chance.
  gandalf: pity? it was pity that stayed bilbo's hand. many that live deserve death. some that die deserve life. can you give it to them, frodo? do not be too eager to deal out death in judgment. even the very wise cannot see all ends.
  ""

  lord of the rings, the fellowship of the ring, by j.r.r. tolkien.

  not:

  biz ingilizce bilmiyoz, türkçe yok mu, ingiltere yalakası mısın diyenler icin çeviri ulaş apak'tan geliyo:

  ""
  bilbo'nun fırsat fırsatı varken onu öldürmemiş olması yazık. / yazık mı? bilbo'nun elinde kalması yazıktı. yaşayan birçok kişi ölümü hakeder. ölenlerin kimileri yaşamayı hakeder. bunu onlara verebilir misin frodo? ölüm hükmü vermeye çok heves etme. en bilge olanlar bile bütün sonları göremezler.
  ""
 • bazı kişiler vardır "ölmesin lan bu adam sürünsün çeksin öyle ölsün" denir. bazen bu cümle söylenirken kast edilen de budur. "bu kadar kolay ölmeyi hak etmedi lan bu."
 • akla ölümün hak edilip edilmediğine dair sorular getiren ifade.. ne yani biri hak etmezken ölümü, diğeri edebiliyor mu? bu duruma karar veren mekanizmanın haklılığı tartışılmaz mı?