• (bkz: herhangi bir şey yiyenlerin insan geçinmesi)

edith piaf: başlık başa.
  • canlı hayvan bedeni yiyelim dedim ben size. sonra hayvansever olarak bile geçinemiyoruz
  • hayvan dokularını daha lezzetli oluyor gerekçesi ile yüksek ısıda bekletmeye biz
    mangal diyoruz.
  • 6 yıldır evde iki kedi ile yaşıyoruz.

az önce fırına iki tane ölü levrek bedeni attık, yanında ölü biber ve sarımsak bedenleri de var. mis gibi kokmaya başladı namıssızlar. bu ölü bedenleri kedilerle de paylaşırız ağızları sararsa.

bu arada bu ekstra duyarlı arkadaşlara lütfen siktirin gidin diyorum. evrim doğa ekosistem falan bilmiyorsunuz eyvallah da her şeyin fazlası zarardırlar lan. duyarlılığın da fazla psikolojik sorunlara neden olur söylemedi demeyin.
  • (bkz: ölü hayvan bedeni)

ben bir ineği ağzımla yere serip dişlerimle öldürdükten sonra yediğimden kelli beni bağlamayan über sonik tespit.
  • her bir hayvanın canı, sizin kendi canınız sizin için ne kadar önemliyse onun için de en az o kadar önemli. herkes hisleri olan, anası babası olan ve hayatta kalmak için çırpınan o canlıları gırtlaklayıp yemenin saçmalığının farkında. kimse kimsenin ne yediğine karışmıyor ama lütfen iki yüzlülüğü bir kenara bırakın, bu başlık o kadar gerçek ve doğru ki, biraz olsun üzerine düşünmeyi deneyin. buraya yazan kimse başka bir canlıyı öldürüp yemesini gerektirecek kadar aç değil. bu yüzden modası geçmiş, vasat, düz ve basit fikirlerinizle yaptığınızı meşrulaştırma çabasına son verin. dışarıdan bakılınca çok komik ve zavallı görünüyorsunuz.
  • yılların vejetaryeniyim, bir kere bile böyle bir cümle kurmadım. et yememek benim tercihim kimseyi zorla et yememeye yönlendirme hakkını kendimde görmüyorum.

geçenlerde komşum adak adayıp kurban kesmiş bana da bir poşet getirdi, hiç bozuntuya vermeden teşekkür edip et yiyen öğrenci arkadaşlarıma verdim. kadının istediği olmuş, kendince verdiği sözü tutmuş mutlulukla kapıma gelmiş iki saat onunla hayvan kesmenin etiğini mi tartışsaydım.

bu iş zorla olmaz, zaten içinde olan varsa kendi tercihidir. et yiyen herkese saldıran güruha ben de sinir oluyorum, aşırı antipatikler. yiyene de yemeyene de saygı duyarım.
  • vegan/vejetaryen değilim.

ancak boşa savunuyorsunuz. istediğiniz kadar eksileyip vicdan rahatlatın. hayvan ve ürünleri yiyerek hayvan sever olunmaz, olunamaz. iyi amaçlarla insan da öldürebilirsiniz, üstünde deney yaparsınız. ki yapıldı, çok da insanı kurtaracak tıbbi bilgiler bulundu. ama etik olmadı hiçbir zaman. yiyecek dışında zulmetmiyorum falan diyebilirsiniz. ki yine zulüm var. boş yapmayın.
  • 30 yıl boyunca içinde bulunduğum güruh.

hayvan yemeyi sürdürebilmek için çok direndim. uzun bir süre kediyi okşarken ineği yememin bir çelişki olmadığına inandırmaya çalıştım kendimi. mutlaka bir fark olmalıydı yediğim hayvanla beslediğim hayvan arasında, et yememek doğama aykırı olmalıydı, bitkilerin de canı vardı, hem o hayvanlar kesilirken o kadar da acı çekmiyordu...

tabağımdaki ile kucağımdaki arasında bir fark olmadığını idrak edebildiğim ama direndiğim bu 2 yıllık süreçte hayvanseverliğimi çok sorguladım. sokak köpeğinin bacakları kesilmiş, sokak kedileri zehirlenmiş, bir tv ünlüsü muhabbet kuşunun bacağını kırmış vs. haberleri ile karşılaştığımda sesimin güçlü çıkamadığını anladım. tavuk butu kemirirken "muhabbet kuşunun bacağını niye kırdın şerefsiz" diyemedim.

beni en çok şaşırtan evinde hayvan besleyen birinim vejeteryanliğa ve vaganlığa saldırması, dalga geçmesi. çünkü sen kedini ya da köpeğini veteriner kapısından sokarken onun tedirginiğini, korkusunu gören insansın. başka bir canlının o mezbahaya ölüme nasıl gittiğini tahmin edebilmen zor olmamalı. vegan olmamak, olamamak, alışkanlıklardan vazgeçememek başka birşey ama bir hayvanla hayatını geçiren biri yapamadığı veganlığa saygı duymalı.

kedimi de severim fırına levreğimi de atarım dediğinizde ancak debe'ye girmelik fav kovalayan türcü bir hayvan-seçer olabiliyorsunuz hayvansever değil.
  • o hayvanı yemekten daha kötüsü israf ederek etini çöpe atmaktır. hayvana yapılacabilecek en kötü hakaret budur.
hesabın var mı? giriş yap