• kulanıcı deneyimi olarak doğru hareket eden atm'dir. parayı alıp gidip dalgınlıkla kartı unutma ihtimali yüksektir, ancak kartı önce alırsan parayı almadan oradan ayrılmazsın, çünkü para çekmek için geldin oraya.
  • para amaç olduğu için normal bir insan parayı unutmaz diye düşünülmüş sistem. kart araç, para amaçtır. insanlar kartı unutuyor diye böyle uygun görmüşler ama parayı unutmayı nasıl becerir insan akıl sır ermez.
  • banka açısından doğru hareket eden atm'dir. parayı alıp dalgınlıkla kart unutursan, banka sana kart basıp gönderir, bunun da maliyeti olur. halbuki kartı alıp parayı unutursan, bu sadece senin salaklığın olur.
  • parayı aldıktan sonra kartı atm'de unutup giden insanlar için bir güvenlik önlemi uygulayan atm'dir.
  • atmye para çekmek için gidip çektiği parayı almayı unutan yazarları okuduğumuz başlık. aklıma vizontele’deki meşhur kaput motor sahnesini anımsattı. (bkz: swh)
  • halkbank atmsi değilidir.
    parayı aldıktan sonra şimdiye kadar 4 kere kartı unuttum mq.
  • unutkan bir yazarın serzenişi.

önceden parayı alıp kartı bırakıyorlardı, bu önlemi getirdi bankalar.
    iyi de oldu. aynı unutkanlar parayı unutuyor.
    oğlum para bırakılır mı atmde?
  • olması gerekendir. ha ben kartı alıp parayı unuttum bir kere ama o benim mallığım. zaten 20 tl çekmiştim, kimse tenezzül etmemiş, atm geri almış. allahtan az ilerideki büfeden poğaça alacaktım, alacak param olmadığını görünce uyandım, geri dönüp tekrar çektim. dünyanın en dalgın insanı olmaya doğru gidiyorum adım adım. hayır kafamda kuantum fiziği porblemleri, ne bileyim kansere çare olacak buluşlar filan olsa gam yemeyeceğim de kedilerin cirit attığı bir kafa işte. neyime dalgınım bilmem.
  • delikanlı atm'dir.

para çekmeye gittiğinizde, yapacağınız işlem şudur;

* bankamatik kartını atm cihazına yerleştir
    * şifreyi gir
    * menüden miktar belirleyip giriş tuşuna bas ve bekle
    * parayı ve bankamatik kartını al

son aşamada parayı ya da bankamatik kartını alış sıralamanız çok önemli değil aslında. yine de parayı almayı unutmayacağınız varsayılarak önce kartı, sonra parayı veriyor atm'ler.

unutmak insanlık hâlidir, buna lafım yok ama kardeşim sen oraya para için gelmişsin. diğer tüm ihtiyaçları kapsayan tek ihtiyaç değil midir para? bunu nasıl unutabilirsin? daha acil bir işin varsa, zaten para çekmeye de gitmezsin. en olağanüstü sebep şu olabilir, hastan vardır, acilen hastaneye gidiyorsundur. cebinde paran yoktur ve her ihtimale karşı cebinde nakit bulundurmak için o an atm'de işlem yapıyorsundur. böyle bir senaryoda kartı alıp, parayı bankamatikte bırakmayı bir miktar anlamlandırabiliyorum; fakat bu durumda bile, yola parasız çıkmamak gibi bir motivasyon varken parayı almayı nasıl unutabilirsin?

neresinden bakarsanız bakın, atm'nin kartı önce vermesi daha mantıklı. mesela ben, acil bir işim varken para çekmeye gittiğimde kart önden gelirken "hadi ulan hadi, çabuk ver şu parayı" şeklinde bir sabırsızlık sergiliyorum içten içe. kartın atm'den merasimle, milim milim çıkması da bende, unutmayı değil; hatırlamayı tetikliyor.

basit bir konuda lafı gereğinden çok uzatmış olabilirim, kusura bakmayın. sözün özü: para unutulur mu amk ya...
hesabın var mı? giriş yap