• eski anılarımı hatırlatan başlık.

vardı bundan bende. 1983 modeldi. getrag şanjmana sahipti. 2000 cc.'lik bir motor hacmine sahip olmasına rağmen 1030 kg.'dı. ağırlığı ile doğru orantılı olarak çok güçlüydü. fakat bir o kadar da yol tutuşu zayıftı. özellikle virajlarda çok savrulurdu. kaza yapmamak için özel dikkat gerektiren bir araçtı. artık anılarda yer almakta. neyse;

izmir manisa arasında; o dönem çift şerit yok tabii. o dönem yollar tırmanma şeritleri için üç şeritti ve bunun çift şeridi tırmananlar için geçerliydi. tek şerit ise inenler içindi. aynı durum şimdi de var mı bilmiyorum. en son 13 yıl önce o yolu katettim. bir daha da yolum düşmedi. muhtemelen artık yoktur. neyse; bende bu araç vardı. fiat tempra 2.0ie 16v ismiyle bir araç var. hala da hayranıyımdır bu arada.

fiat tempra 2.0ie 16v ile müşterek olarak rampaları tırmanıyoruz. her ikimiz de rampaları tırmanırken bize bir haller oldu. ona da bana da. biz başladık o rampalarda kapışmaya. tempra az değildi ama ben ve manta tınlamadık bile. ben "yeter artık geçtim" derken; o meşhur sabuncubeli geçidinin ta kendisinde dörtlüleri yaktı tempra. meğerse su kaynatmış. geri döndüm.

son derece saygılı bir arkadaştı sürücüsü. "bunun markası ne?" diye sordu. "opel" dedim. "hiç böyle opel görmedim" dedi. armayı gösterdim, "manta" dedim. yine de bilemedi.

bu böyle bir araçtı. opel manta sessizce geldi ve sessizce gitti. şöhretini sadece kullanan sürücüsüne hissettirdi.

kullanmayanlar bilmez elbette fakat kullananlar için efsanedir kendisi.

edit : sabuncubeli geçidi.
  • manta'yla her yolculuk bir maceradır sloganını üretmeme vesile olan otomobil. vakti zamanında ben bu araçla bursa'dan izmir'e gecenin bir yarısı nasıl gelebilmişim hala şaşarım. her daim arıza yapan, sanayideki bütün ustalarla ahbap olmamı sağlayan yegane araç. üzerinden yıllar geçtikten sonra aklıma geldikçe bunu alacağıma şahin alsaydım daha iyiymiş der dururum. meraklılarına ayıp oluyor belki, nitekim ben de az gönül vermedim zamanında, amma velakin gerçekten de burnumdan getirdi arkadaş. iyi araba güzel araba ama bunu 80'li 90'lı yıllarda sürmek varmış, 20 yaşına gelmiş arabayı sürmenin keyfinden çok eziyeti oluyor.
  • güzelyalı ilköğretim okulu'nun arka taraflarında inönü caddesine geçerken harap bitap halde diyebileceğim kırmızı bir tane örneği parkederdi 4-5 sene önce. belki hala duruyordur.

bir de ari vatanen amcamızın yıllar önce bu arabayla yaşadığı heyecanlı anlar vardır ki, anlatmayayım izleyin;
    http://www.youtube.com/watch?v=-r7ws741kpe
  • pontiac & mazda benzeri bi araba markası. kara simsek'in bu marka olduğuna dair haberler almıştım kara şimşeğe yakın kaynaklardan, sonradan "pançiyak trenzem" olduğunu itiraf ettiler.
  • elektrikli yenilenmiş modeli gerçekten heyecanlandırdı. acaba türkiye'de görebilir miyiz bu aracı hadi diyelim gördük fiyatı ne olur diye düşündüğümde ise coğrafya kaderdir dedirtti.
  • aklıma serdar bostancı ve lancia delta gelir bu arabayı duyunca.
  • (bkz: opel manita)
  • 80'li yılların en karizmatik otomobillerinden biridir.
  • yeni modelini aşırı derece dodge challenger a benzettim ben
  • opel'in 80'li yılların ortasında ascona'dan sonra çıkardığı spor model. özellikle grup b manta 400 rallilerde çok başarılı olmamasına rağmen verdiği güzel görüntülerle hatırlanır. türkiye'de de ali bacıoğlu-metin çeker ikilisi 5 şampiyonluğun üçünü manta 400 ile kazanmıştır (bkz: alm 30)
hesabın var mı? giriş yap