cyrano

  • 15169
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

zeki insanların tanrı inancının daha düşük olması

öldükten sonra tanrıyla karşılaşacaksan ve muhtemelen kuyrukta diğer insanlar beklerken, kısa bir sohbet yapacaksan; ona neden ibadet etmediğini, neden onu tanrı kabul etmediğini, neden dinlerin saptırılmış ve fanatikleştirilmiş kurallarına uymadığını ve neden haklı olduğunu gösterecek bir şeyler söyleyeceksen. bir soru soracaksan, 23 nisan'daki çocuklar gibi şiir okuyacaksan ve böylelikle onun, senin cezayı hak etmediğini düşünmesini sağlayacaksan düşünmek zorundasın. daha zeki olmalı, daha özgür düşünmeli, daha büyük algılamalı, daha çok sorgulamalısın.

ama öldüğünde bellek, buldukların sıfırlanıyorsa yarrağı yedin. eğer yerse, "yapma ya, ben mi yapmışım bunları? tüh" deyip hatırlamadığını söyler onun üstüne gidersin.

eğer zerre konuşamayacaksan da gider cehenneminde paşa paşa yanarsın. düşündüğünü söyleyemeyeceksen, bu kadar önemsiz bir kulsan, köleysen, hiç'sen, yan zaten. dünyada özgürlüğünü yaşamışsındır, orada da yanarsın. nietzsche ile takılır, marx'ın sakalsız halini görür, manowar ve gropie'lerine bakar tespitler yaparsın. yok değer herkes kendi başına yanıyorsa, grup yanması yoksa, aklın kafatası içinde, beden içinde esir, bedenin dünyada, bir mahallede, bir ülkede esir, dört bir yan zindan... zaten alışıksın, bulursun bir yolunu. insan çektiği acıdan ders çıkarabilen, hatta keyif alabilen bir canlı ya. biraz da başka şekil yanalım o zaman.

ya da göt korkusundan, yanma tırsısından, kulluktan vazgeçmediğin için yaşama, sevme, gösterme, hissetme, aciz kal, af dile. mükafatın, "her şeyin sınırsız ve çok güzel olduğu bir yer" olsun. orada kafandaki her şeyi, her sapıklığı, bastırdığın bütün duyguları yaşayabileceğini mi sanıyorsun? cennette, "biraz hüzün istiyorum" demeye hakkın olacak mı? istediğin her şeyi yaşayabildiğinde, her şey çabalamadan gerçek olabildiğinde bu sana yetecek mi? bu mu mutluluk, bu şartlar altında bir süre sonra kendini neye adayacaksın? nasıl görevler üstlenmek isteyeceksin? cennet milliyetçisi mi olacaksın mesela ve "ya artık namaz da yok, akşamı nasıl edeceğiz yav" mevzuunu mu takacaksın kafaya?

zeki bir insan tanrıya inancı konusunda tatava yapmaz. sorgulamıştır bilir, ancak sen yaftalarsın onu inancı düşük diye. düşükse de sebebini bilir.

hem inandığın veya inanmadığın için, düşündüğün veya bir şeyleri düşünmeye cesaret edemediğin için, müslüman ya da hristiyan olduğun için, bir sırrı bildiğin, çözdüğün ya da başka bir yerden öğrendiğin için ayrıcalıklı değilsin. deliden üstün, hawking'den aptal değilsin. önemli olan tercihlerin.

cennetin sensin, cennetin o an olduğun yer neresiyse orası. bulunduğun yeri kendine ve diğerlerine zindan edebilirsin veya herkese mutluluk vermenin bir yolunu bulabilirsin. seçim senin.

tabii benimki de vakit darlığından erken boşalmanın dik alası. kimsin, ne anlatıyorsun, hamken, yanmış, pişmiş gibi ne konuşuyorsun, her şeyi her yerde herkesle ne konuşuyorsun eşşoleşşek.

devamını okuyayım »
23.05.2009 13:26