• hakkındaki nedeniyle sonucunun çok karıştırıldığı ibadet türü. arkadaşlar bu eylem her şeyin başında allah rızası için yapılan bir ibadettir. bir sosyal sorumluluk projesi değildir yani. o yüzden şuan maalesef, iyiniyetli olarak belki de, insanlar orucun ciddi ciddi "açın halinden anlamak" için tutulduğunu söylüyor insanlara. böyle bir şey yok arkadaşlar.

elbette bu ibadetin hikmetleri olabilir. bir ay oruç tutmak mideyi rahatlatıyor, aç susuz kalınarak nefis terbiye ediliyor ve bir anlamda da aç susuz kalan insanlarla empati kurulabiliyor denilebilir mesela. ama bu saydıklarımın hiçbiri bir 'neden' değildir oruç tutmak için ancak 'sonuç'ları olarak görülebilir. çünkü her ibadette olduğu gibi oruç tutmakta da asıl niyet allah rızasıdır. sen çıkıp bilip bilmeden biz fakiriz halinden anlamak için oruç tutuyoruz dersen karşı taraftan da mantıklı olarak o zaman fakir neden oruç tutuyor denilir :)

o yüzden n'olur bilip bilmeden konuşmayın.
  • hani "nerde o eski ramazanlar" denen ibadettir.

o eski dinlediğimiz haliyle olsa, inanmak zorunda hissetmeyenlerin de, inanmamak zorunda hissedenlerin de saygı duymaktan keyif alacağı bir ayın nüvesi olan ibadettir. tekrar yazıyorum ibadet, yani kulluk!

ancak bunun sadece allah ile kul arasında kalması gerektiği varsayımı veya iddiasının çürütüldüğü toplumsal boyutun destekleyicisidir. insanın aslında ne kadar aciz kalabileceğinin hatırlanması, ama bunu zaten yaşayanlara karşı empati yapmanın lafta kalmayışının ispatıdır.

tutanlara karşı duyarsız kalan veya tutmayanlardan kendilerini gizlemeye ihtiyaç duymayanlara karşı sabrın adıdır.
  • onu bunu geç de o iftar için ezan okununca insanın içini kaplayan "birşeyi başarmak" hissi var ya, ama hani böyle huzurlu bir şekilde kaplayan, yüzünde hafif bir tebessüm oluşturan... farz olmasa bile, sırf o hissi yaşamak için yapılması gereken ibadettir.
  • sozluge özgü geleneksel her ramazan öncesi ve devamında oruca saldiriyoruz kampanyasının başladığını gösteren ibadet şekli..

(bkz: ya varsa)
  • biz müslümanların diet, empati vs için değil allah emrettiği için gerçekleştirdiği ibadet.
  • sihhat bulmak...
  • içinde bulunduğun yıldan, o bir ayı silip atmaktır. tam olarak bir ay boyunca bulutsun ya. zira oruç tutarken ne yaşamdan, ne gezmekten, ne çalışmaktan ne de herhangi bir uğraştan zevk almak mümkün değil. ibadetlerin en zorudur kanımca.
  • dinimizin en kıymetli ve en tarifi zor ibadetlerinden birisidir.

her türlü ibadet bir yana oruç bir yana. allah herkese hidayet etsin. bu lezzeti herkes tatsın inşallah.
  • konunun tartışılması abesle iştigal; oruç tutmak için kişinin inanç gibi bir ön kabulünün olması gerekir. bence inanç kişinin kendisi ile ilgili ve tartışılması gereksiz bir konu.
    herkes istediğine inanır. tutarsın/tutmazsın ama tartışmazsın yani.
    öğreneceğiz bir gün değil mi? farklılıklarımızla birbirimizi kabul etmeyi, asansörde karşılaşınca selam vermeyi, gülümsemeyi...
    edit: imla
  • tutana da tutmayana da saygılarımı sunarım. hepsi benim kardeşimdir. ben 19 senedir tutuyorum. ne tutmayan birine laf etmişimdir ne de tutan birisi bana laf etmiştir. allah sıhhat verdiği sürece tutacak olduğumdur.
hesabın var mı? giriş yap