• 2005 yılında inşaatına başlanan ve tamamen bitmesi için kafadan en az 1 yıl gereken bir metro hattı. 6 yıldır bitirilemeyen bu hattın uzunluğu ise 5.8 kilometre. şu an varolan aksaray havalimanı hattından otogar istasyonunda ayrılarak esenler, menderes, üçyüzlü ve bağcılar'dan geçerek kirazlı istasyonuna varacak. burada ise bakırköy-başakşehir metro hattına entegre olacak. bittiğinde muhteşem bir işe imza atılmış olacak. hatta bu hat kirazlı'dan sonra güneşli üzerinden halkalı'ya uzayacak. düşünsenize aksaray'dan bağcılar'a gitmek sadece 18 dakika. halkalı ise yarım saat bile değil. rüya gibi lan.
    ancaaaaak hiçte kolay değil bu işler. istanbul büyükşehir belediyesi bu konuda müthiş bir beceriksizlik örneği sergiliyor. mesela bu hat üzerindeki bağcılar istasyonunun inşaatına hala başlanmadı. düşünsenize hattın başından sonuna tünel kazısı bitmiş. istasyon inşaatları da ağır aksak ilerliyor bir şekilde. ancak sondan birinci istasyon olan bağcılar meydan istasyonu ile ilgili hiç birşey yapılmamış. ne yapmayı planlıyorlar anlamadım. hattı kirazlı'ya kadar açıp sonra bağcılar istasyon inşaatına başlamak gibi bir mallık mı, yoksa tüm istasyon inşaatlarını bitirmelerine rağmen sırf bağcılar istasyonu için açılışı bekletme mallığı mı? vallahi bilemedim. lan bağcılar istanbul'un kalabalık ilçesi. insanlar bir yerden bir yere gidebilmek için insanlıklarından çıkıyorlar. 97 ve 92 türevi bağcılar otobüs hatların metrobüs gibi tarifesi var gene de yetmiyo amk. kaç kere büyükşehire yazdık, oraya yazdık, buraya yazdık. hep aynı cevap. çalışmalar hızla devam ediyor 2011 yıl sonuna bitiriyoruz. valla bitiriyoruz tarzı cevaplar geliyor.
    işin daha komik yanı bu inşaat başladığında 29 ekim 2008 gibi götünden sallamanın en güzel örneği bir tarih verilmişti. hatta kirazlı istasyonun hemen karşısında inşaat yapan uyanık bir müteahhit bu gazete haberini büyütüp astıydı. kaç 29 ekim geçti ancak kadir topbaş süper pişkin bu konuda. işte efendim kriz oldu vs. eh medyada da pek yer almıyor bu konu. oy sıkıntısı olan bir bölge de değil. ennihayetinde esenler ve bağcılar'ı ilgilendiren bir hat. bu iki ilçenin insanlarının hergün otobüs ve minibüslerde anası ağlamasına rağmen kardeşim 5.8 kilometrelik metroyu 6 yılda bitirememek nasıl bir beceriksizliktir diye ayağa kalkmaması da ayrı bir yara. kadir topbaş sarıyer'le çayırbaşı arasına tünel yapmak, 2 sene sonra hurdaya ayıracağı otobüslere okunamayan dijital tabela taktırmak, yine aynı otobüslere sesli, görüntülü uyarı zımbırtısı taktırmak gibi önemli işlere yatırsın paraları. bizler de 20 dakikada gideceğimiz yolu 1 saatte giderek kendisini analım. lan 2006 yılında bağcılar'da göreve başladım.okulumu da sevdim. evim fatih'te. metro ha geldi ha gelecek diye tayin de istemedim yakına. emekli olacam lan neredeyse. okuldakilere bile dalga konusu oldum artık. aaa otobüs durağında ne yapıyorsun metroyla gitseydin hocam. aaaa inşaatı bitmedi mi daha onun? bitmedi lan bitemedi.
  • istanbul'un 2005 yilindan bu yana insaati devam eden metro hatti. belediyenin paylastigi son bilgilere gore de 2013 itibari ile bagcilar istasyonununda acilisiyla hat tamamen aktif hale gelecek ama ondan once kasim 2012 dolaylarinda otogar kirazli olarak acilisi yapilacak olan super otesi.

http://www.milyonlarinsevgilisi.com/…gcilar-metrosu
  • inanılması güç ama 5 yıllık rekor gecikmeden sonra dün itibariye yolcu taşımaya başlamış metro hattıdır. niyeyse pek gürültü çıkarmadan açıverdiler. kullanacaklara hayırlı olsun. sağolsun topbaş başkanım sayesinde metrodan umudu kesip hem iş yerimi değiştirip hem de la istanbul'da yaşayıp araba mı alınırmış bu trafikte diyen bir kişi olarak araba da almış bulunmaktayım. ancak tekrardan söylüyorum çok işe yarayacak metro hattıdır. bu hatla bağlantılı olarak kirazlı başakşehir hattı da hizmete açıldı. yani aksaray'dan metroya binen bir kişi önce kirazlı'ya gelecek. oradan aktarma yaparak başakşehir'e gidecek.
  • insanlara fazla bilgi verilmeden açtılar bu hattı, herhalde 1 temmuz'da başbakanlı belediye başkanlı ya allahlı bismillahlı bir açılış yapılacak. ben hatla alakalı kısa bir bilgi vereyim, kestirmeden hayır duası alayım:

bu hat aslında aksaray-otogar-havalimanı hattının bir uzantısı. yani mesela bağcılar'a gitmek için vatan caddesi'nden (aksaray, emniyet, ulubatlı duraklarından biri) bineceksiniz, ama dikkat edin: araçlardan biri havaalanına, diğeri kirazlı'ya gidiyor. herhalde arada aslantepe için kalkan vagonları saymazsak iki ana hat aynı ray üzerinde gidecek. o yüzden binerken aracın üzerindeki tabelaya bakmayı unutmayın, havaalanına gitmek için metroya binmişken bağcılar meydan'dan uçağa el sallayabilirsiniz. iki hat da otogar'a kadar beraber gidiyorlar bu arada, sonra biri esenler-bağcılar-kirazlı yapıyor, diğeri merter-şirinevler-havaalanı şeklinde devam ediyor.

bir de aslında gümbürtüye giden fakat bence çok önemli olan bir hat daha var, kirazlı-istoç-sanayi siteleri-başakşehir ve kirazlı-istoç-olimpiyat stadı. bunlara binmek için kirazlı'da kat değiştiriyorsunuz, diğer kattan biniyorsunuz. özellikle istoç ve organize sanayi bölgesi'nde çalışanlar için altın değerinde, kısmen de olsa minibüs illetinden kurtulmuş oldular. ayrıca eğer beşiktaş maçlarını olimpiyat'ta oynarsa, yaklaşık 40 dakikada aksaray'dan stada metro yoluyla ulaşabiliyorsunuz, bu da bence çok çok önemli. ileride kirazlı-bakırköy bağlantısı yapılacak, şimdilik tarih 2017 gibi görünüyor, 2020 bence iyimser bir tahmin.
  • bu hattın istasyon dizanynlarını hangi aklıevvel yaptıysa elini sıkmak istiyorum. cidden bir insan kassa ancak bu kadar kitch ve absürd yapabilirdi düzenlemesini. mesela bağcılar da duvar süslemelerinde ucuz ofset basım benzeri üzüm resimleri falan var, üçyüzlüde başka ir şey, kirazlıda başka, hepsi ucuz görünümlü saçma sapan şeyler, yani oraya ufak tablolar, çizimler vs. koyulabilir, istasyon boyaları daha oturaklı renkler seçilebilirdi. her yerinden ucuzluk akıyor, her yeri zevksizlik abidesi.

belediye açsın baksın kime yaptırdı bu iç mimariyi, gitsin parasını geri istesin, yeniden yaptırsın falan. rezil.
  • bu hattın duraklarını dizayn eden kişi maalesef hayatını kaybetmiştir. o kadar lsdye * insan vücudu dayanmaz.
  • istanbul seks ini tadabilecegimiz yerdir.
  • o durakta dakikacalarca ısrarla duran makinisti de seviyoruz..
hesabın var mı? giriş yap